Logo image
Logo image

Beethoven'ın Müzik ve Yaşama Dair 5 Sözü

3 dakika
Beethoven'ın Müzik ve Yaşama Dair 5 Sözü
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Beethoven, müzik tarihindeki en önemli bestecilerden biridir. Okullar ve konservatuarlarda eserleri hâlâ Romantizm dönemi müziklerinin örneği olarak incelemektedir. Ancak müzikteki dehasıyla ünlü olmasına rağmen, Beethoven’ın bahsetmeye ve hatırlamaya değer sözleri de var.

Beethoven’ın alıntılarının çoğu, müziği ve hayatı birleştiriyor, ikisini aynı bütünün bir parçası kılıyor. Bu alıntılar, Beethoven’ın hayatı nasıl algıladığını ve hissettiğini anlamamızı sağlar. Bu sözlerin çoğu sizi şaşırtacak ve varoluşunuzu nasıl deneyimlediğiniz üzerinde düşünmeye teşvik edecektir. Bazı sözleri ise sizi Beethoven’ın bir dahi kabul edildiği müzik dünyasına yaklaştıracak.

Erdem mutluluk getirir

“Çocuğunuza erdemli olmayı öğretin. Para değil, yalnızca erdem onları mutlu kılabilir. Kendi tecrübemden biliyorum.”

Beethoven’ın bu sözü, bizi paraya verdiğimiz önemi düşünmeye teşvik ediyor. Bugün, çocuklarımıza “Bu bölümde iş bulamazsın” veya “Resim yaparak geçinemezsin” gibi şeyler söylüyoruz. Bu sadece motivasyonlarını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda gençlerin yaratıcılığı sürdürmelerini ve yenilikçi olmalarını da önler .

Bu alıntı, sabit ve garantili bir maaşın mutluluk getirip getirmediğini sorgulatmalıdır bize. Ayrıca düzenli bir işe sahip olmanın mı yoksa kendi yolumuzu izlemenin mi bizi mutlu kılacağı konusunda düşünmemizi sağlar.

Some figure

İşin sırrı tutkudur

“Yanlış nota çalmak önemsizdir; tutkusuz çalmak ise affedilmez.”

Beethoven’ın bu sözü hata yapmaktan duyduğumuz büyük korkunun üstesinden gelmemizi öğütlüyor. Hata yapmak ve başarısız olmak affedilmez görünüyor. Sırf düşüncesi bile utanç içinde herkesten saklamak istememize neden oluyor.

Peki ya tutku? Tutku yoksa mükemmel bir müzik çalmanın da faydası yoktur. Tutku her hatayı aşar. Hayata asıl anlamını veren şey budur. Bizi cesaretlendiren şeydir. Bu nedenle, müzik gibi önemli bir şeyi tutku olmadan icra etmek Beethoven için affedilemez.

Her engelin üstesinden gelebilirsiniz

“Aynı sıkıntılardan etkilenmiş kişiler, tabiatın tüm engellerine meydan okuyarak büyük sanatçılar ve insanlar arasında yer almayı başarmış birini bularak teselli olacaklardır.”

Engellerle karşılaştığımız için kaç kez vazgeçtik? Kaç kez diğer insanlardan daha aşağı hissettik? Bazen asla hedeflerimize ulaşamayacağımıza inanırız. Bu inanç eksikliği yayılır ve bizi gerçekten denemekten alıkoyar. Ancak şu an hayran olduğumuz insanların bir zamanlar bizim konumumuzda olduğunu unutuyoruz.

Birçoğunun bir zamanlar sadece bir rüya olan hayallerini gerçekleştirmek için çok mücadele etmesi gerekiyordu. Hedeflerimize ulaşmak için çok çalışmalıyız. Kesin olan bir şey varsa o da ataletin, hedeflerimize ulaşmamıza yardımcı olmayacağıdır.

Some figure

Yetenek yeterli değildir

“Dehanın % 1’i yetenek, % 99’u ise çok çalışmaktır.”

Belki bu sözü önceki düşünceler ile ilişkilendirebiliriz. Yetenek yeterli değildir. İnsanlar genelde yeteneğiniz her şeyin kolay olacağına inanma eğilimindedirler. Ancak bu durum böyle değil.

Büyük yetenekleri olan biri, en az diğerleri kadar çalışmalıdır. Çünkü sebat, başarının anahtarı yetenek değil, sebattır. Sınavlardan kısa süre önce çalışmaya başlayan öğrencileri bir düşünün. Çoğu zaman ders çalışmaz, bunu erteler veya hiç bir şey yapmazlar. Bu nedenle, çoğu durumda başarısız olurlar. Aynı şey, hayattaki diğer şeyler için de geçerli. Çok çalışmazsanız sonuçları göremezsiniz.

Sanata sınırlı erişim üzerine

“Dünyada kocaman bir sanat deposu olmalı. Sanatçı eserlerini buraya taşıyabilmeli ve ihtiyaç duyduğu her şeyi çıkarabilmeli.”

Beethoven’a ait bu son alıntı, karşılığında hiçbir şey almadan insanlara yardım etme isteğini gösteriyor. Fedakar bir tavır sergilemişti zira yeteneğini en çok ihtiyacı olanlara sunmaktaydı. Bununla birlikte, para, kişisel çıkarlar ve istediklerini alan kişilerin bu şeylere zarar vereceği korkusu, bu şekilde davranmamıza engel olur. Sonunda bencilleşiriz. Her şekilde kendimizi sınırlarız.

Some figure

Beethoven’ı müzik dehasından dolayı hepimiz tanıyoruz, ancak çok az kişi böyle harika ve bilgelik odlu sözler bıraktığını biliyor. Bu sözlerden en çok hangisi dikkatinizi çekti? Hayatına uygulayabileceğiniz bir ilke var mı içlerinde?

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.