Logo image
Logo image

Bazı Asya Kültürleri Baskının Zararlı Olduğunu Düşünüyor

3 dakika
Bazı Asya kültürlerinde baskı zararlıdır. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.
Bazı Asya Kültürleri Baskının Zararlı Olduğunu Düşünüyor
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial
Son Güncelleme: 12 Haziran, 2021

Bazı Asya kültürlerine göre, bir şeyi elde etme kaygısının yarattığı baskı, sonunda onu uzaklaştırır; dolayısıyla zararlıdır. Gerçekten de, baskı bir düşmandır. Bunun nedeni, eylemi teşvik etmek yerine nihayetinde sizi engellemesidir. Aslında çok mantıklı. Aslında, bir noktada bunu deneyimlemiş olabilirsiniz.

Örneğin, yoğun bir şekilde bir şeyin olmasını beklemekten kaynaklanan huzursuzluğu düşünün. Belirli bir etkinliğin tarihinin gelmesini beklemek, sizinle evlenecek ve bir aile kuracak birinin yolunuza çıkmasını beklemek veya şansın kapınızı çalmasını ummak… Evet, koşullarınızı zorlamayı deneyebilirsiniz, ancak her şey yine de zamanı gelince olacaktır. Bu nedenle, baskı uygulamak sadece zararlı olmakla kalmaz, aynı zamanda işlerin daha hızlı ilerlemesine de yardımcı olmaz.

Olan tek şey, endişe seviyenizin önemli ölçüde artmasıdır. Bir dakika bir saate dönüşür ve o da bir güne, bir gün ise bir haftaya döner. En azından hissettiğiniz duygu budur. Sizi arzu ettiğiniz şeye yaklaştırmak yerine, uzaklaşması için koşullar yaratan çok fazla duygusal yük durumu.

“Bazen bir halk, susması için baskı yapıldığında susma hakkını kaybeder.”

– Criss Jami

Baskı zararlıdır, bu yüzden bir şeyleri zorlamayın

Baskı uygulamak ve koşulları zorlamaya çalışmak aslında tam tersi bir etki yaratır. Bu, denize açılmak ve sizi hedefinize daha hızlı götürmesi için denizi büyük dalgalar üretmeye zorlamak gibidir.

Bu durumlarda olan, ideal durumu görselleştirmeniz ve gerçekliği bu ideal görüntüye uyması için zorlamaya çalışmanızdır. Bu görüntü, gerçeklerin önüne geçer. Olayları istediğiniz gibi değil de olduğu gibi görmek o kadar güçtür ki, onları değiştirmek için baskı uygularsınız.

Onunla birlikte hareket ettiğinizde hayat çok daha basit olur ve zenginleşir. Mutluluğun en büyük sırlarından biri gerçeği olduğu gibi kabul edip ona uyum sağlamakta yatar. Bunun konformizmle ilgisi yoktur, daha çok alçakgönüllülükle ilgilidir. Kendinizi gerçekliğe empoze etmek istemenize neden olan bir tür benmerkezcilikle ilgilidir.

Kopma alıştırması

Baskıdan kaçınmayı ve sadece yaşam akışıyla birlikte akmayı öğrenmenin yollarından biri de “kopma” uygulamaktır. Bu, ilgisiz veya kayıtsız olmanız gerektiği anlamına gelmez. Aslında tam tersidir. Bu, sizi yalnızca olmasını istediklerinizden değil, sahip olduklarınızdan ve yaptıklarınızdan derinden zevk almaya davet eden bir tutumdur.

Bir eş, daha iyi bir iş veya daha fazla para bulmak insanları gerçekten daha mutlu etmez. Böyle bir iç huzuru sağlayan şey mutluluk duygusudur, hayattan zevk alabilmektir. Bu tam olarak ilerlemeyi teşvik eden türden bir tutumdur. Bunun nedeni, sevme, daha iyi performans gösterme ve dolayısıyla bir olumlu olaylar zincirini serbest bırakma konusunda daha yetenekli olmanızdır.

Artık bazı Asya kültürlerinin neden baskıyı zararlı olarak gördüğünü biliyorsunuz. Kopma pratiği, bu şeyleri zorlama arzusunu ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Süreçlerin doğal olarak gelişmesine ve size giden yolu bulmasına yardımcı olur.

İç dünyanızı geliştirin

Baskıdan kurtulmayı ve tarafsız olmayı öğrenmek için iç dünyanızı geliştirmelisiniz. Başarı takıntısını bırakmak önemlidir. Bu çoğu zaman sadece endişe ve hayal kırıklığına yol açar. Kendinizle iyi geçinebilmek için belirli dış hedeflere ulaşmanız gerektiğine inanmanıza neden olan fikirleri ortadan kaldırmalısınız.

Some figure

Gerçek zenginlik ve dengeyi harici bir şeyle elde edemezsiniz. Hayatı hissetme ve algılama şeklinizi şekillendiren sizsiniz. Bu nedenle, mutlu hissetmek için kendi varlığınızı takdir edemiyorsanız, hiçbir kimse, hiçbir nesne bunu size vermeyecektir.

Son olarak, baskı zararlıdır ve koşulları zorlamaya çalışmak geçerli bir seçenek değildir. Bazı Asya kültürlerinin belirttiği gibi, gerçeklik arzularınıza boyun eğmediği için çoğu zaman sadece tam tersi bir etki, hayal kırıklığı yaratır. Gördüğünüz gibi, istediğinizi elde etmek için mantığını kabul etmesi ve takip etmesi gereken sizsiniz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.