İşlerden Kopmak ve Hayatın Keyfini Çıkarmak

Suçlu veya endişeli hissetmeden işlerden kopmak için çeşitli ve değerli yolları öğrenmek fiziksel ve duygusal sağlığımız için çok önemlidir.
İşlerden Kopmak ve Hayatın Keyfini Çıkarmak
Gema Sánchez Cuevas

Yazan ve doğrulayan psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Son Güncelleme: 08 Mayıs, 2021

Biz farkına bile varmadan başımıza gelen bir şey vardır. İşlerden kopmak imkansız hale gelir ve işimiz endişelerimizin merkezi haline gelir. Sonra, pratikte zihnimizi, zamanımızı ve duygularımızı meşgul eden tek şey o olur. İşten kopamayacağımızı ve hayattan öylece zevk alamayacağımızı keşfederiz.

Çıkış yolu olmayan bir tuzağa düşmek gibi bir durum bu. Dinlenmek ve başka şeylere daha fazla zaman ayırmak istiyor oluruz, ancak bu imkansız hale geliyordur. İşlerden kopmak veya uzak kalmak, bizi suçlu ve endişeli hissettirir.

Yavaş yavaş, işten uzaktayken, bir şeyin eksik olduğunu hissetmeye başlarız. Onu bulana kadar huzur içinde olamayız. Bu bir tuzaktır aslında. Eksik olduğunu düşündüğümüz şey her zaman içimizde vardır. Ancak, bu his, bizi, bağlantımızı kopartmaktan alıkoyuyor olacaktır. Dikkatsizliğimizin işimizi kaybetmemize neden olacağına dair mantıksız bir korkuya sahibizdir. Peki sizce işten duygusal anlamda kopmak için ne yapmalıyız? Bu beş fikir, bu konuda size yardımcı olabilir.

Keyifli aktiviteler yapın

Her şeyden önce, böyle bir yaşam tarzının, yaşamanın bir yolu olmadığını bilmelisiniz. Bu tarz bir yaşantıya daldığınızda, sevdiğiniz insanları ihmal edersiniz ve tüm zamanınızı gizli bir ızdırap içinde geçirirsiniz. Hayatınız çok sınırlı geliyordur ve yaşamanın sevincini gerçekten deneyimleyemiyor olursunuz.

İşlerden kopmanın iyi bir yolu, bir zamanlar yapmayı sevdiğiniz 20 şeyin bir listesini yapmaktır. Her gün, bu aktivitelerden en az birini yapmalısınız.

İşlerden kopmak neden bu kadar önemli.

Tadını çıkarın ve olanı algılayın: İşlerden kopmak için güzel bir yol

Bazen işten kopmanın ve hayata yeniden bağlanmanın en iyi yolu duyularınızı kullanmaktır. Elbette birçok şeye bakmayı, başkalarını tatmayı ve sizi çevreleyen engin dünyayı algılamayı unutmuşsunuzdur.

Ne yediğinize odaklanarak başlayın. Aromayı koklayın ve dokuyu hissedin. Aynısını dinlediğiniz müzik, düşündüğünüz manzara veya sanat eserleri ve algıladığınız kokular için de yapın.

Beş duyumuzla dünya ile etkileşime girdiğimizi hatırladığımızda kendimizi yeniden keşfetmeye başlarız.

İşlerden kopmak için teknolojiden de kopun

Birçok insan için teknolojiden kopmak imkansızdır. Telefonları olmadan veya e-postalarını kontrol etmeden yaşayamazlar. Hatta bazı insanlar, cihazlarıyla bağlantısı kesildiğinde olabilecekler konusunda gerçek bir panik hissederler. Bu insanlar, teknoloji olmadığında, çok önemli bir şeyi kaçıracaklarını düşünüyorlar.

İşlerden kopmak sağlıklı stratejiler.

Telefonunuzu veya bilgisayarınızı kapatmak, işle bağlantınızı kesmenin önemli bir yoludur. Göründüğü kadar zor olsa da, bir kez yaptıktan sonra o kadar da korkunç değilmiş diyeceksiniz siz de. Hatta, bunu yapmanın size ne kadar da rahatlatıcı hissettirdiğine şaşıracaksınız. Teknolojiden tamamen kopamayacağınızı düşünüyorsanız, en azından telefonunuzu veya interneti kullandığınız süreyi sınırlandırmaya çalışın.

Yeni bir hobi edinin

Bazı insanlar işten koptuklarında dayanılmaz bir boşluğa düşeceklerini düşünürler. Bu onları korkutuyor olacaktır. Onlar için sadece iki gerçek vardır. Bunlardan biri işleri. Diğeri ise hiçbir şeydir, yalnızca tahmin edilemez, kaotik veya alakasız bir gerçekliği ifade eder bu.

İşten kopmak için yeni bir hobi edinmekten daha iyi bir şey yoktur. Bu yeni aktivite, bir zamanlar hiçbir şey olmadığını düşündüğünüz diğer realitenin bir parçası olacaktır. Yeni bir hobi, iş yükümlülüklerinizden uzaklaşmaya çalıştığınızda yaşadığınız boşluk hissinden kaçınmanıza yardımcı olabilir. Zamanla bu hobi, hayatta işten çok daha fazlası olduğunu anlamanıza kesinlikle yardımcı olacaktır.

Rahatlama teknikleri

Bazı gevşeme tekniklerini uygulamak her zaman yardımcı olur. İşten kopmanın imkansız olduğunu düşündüğünüzde, bunun nedeni muhtemelen çok fazla stres altında olmanızdır. Stres kendi kendini besler. Bu nedenle, vücudunuzu normal bir ritme geri döndürmek için duygularınızı durdurmak ve dengelemek önemlidir.

Yoga ve meditasyon hayatı güzelleştirir mi?

Yoga veya meditasyon gibi birçok etkili ve ilginç gevşeme tekniği vardır. Başlangıçta buna zaman ayırmayı çok talepkar veya zor bulursanız, her gün nefes egzersizleri için kendinize biraz zaman ayırmaya çalışın. Günde yaklaşık 15 dakika sürecektir. Bunu bir alışkanlık haline getirin ve bu alışkanlığın peşini bırakmayın.

Suçlu veya endişeli hissetmeden işten kopmayı öğrenmek fiziksel ve duygusal sağlığımız için çok önemlidir. Boş zaman, asla vazgeçmememiz gereken değerli bir varlıktır. Hayat birçok katmandan oluşur ve yalnızca birine konsantre olursak kendimizi büyük mucizelerden mahrum bırakırız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.