Logo image
Logo image

Stephen Hawking'in Umutsuzlara Cesaret Veren Mesajı

3 dakika
Stephen Hawking'in Umutsuzlara Cesaret Veren Mesajı
Son Güncelleme: 03 Temmuz, 2018

Stephen Hawking şüphesiz zamanımızın en önemli zekalarından biri. Sadece fizik alanındaki ya da evrenle ilgili buluşlarıyla değil aynı zamanda hikayesiyle de ilgi çeken biri.

7 Ocak 2016’da Stephen Hawking Kraliyet Cemiyetinde bir konferans verdi. İçeriği kısa süre önce internette yayınlandı. Pek çok kişinin düşündüğü şeyden farklı olarak, konuşmasının ana teması, Big Bang, uzay ya da ışıkla ilgili değildi. Hawking, depresyon ve diğer duygusal sorunları olan insanlara bir konuşma yapmaya karar verdi.

“Yaşamın ne kadar zor göründüğü önemli değil, çünkü kendinize ve genel olarak hayata gülemiyorsanız tüm ümitlerinizi kaybedebilirsiniz.”

– Stephen Hawking

Onun mesajı muazzam bir değere sahip. Sadece zamanımızın en harika beyinlerinden biri olduğu için değil, esas olarak kendisi bir örnek olduğu için. Ortalama insandan çok daha zor bir yaşam sürdü. Ancak, hedefleri ve hayalleri için mücadelede sağlam kaldı. Böylece otorite ile üzüntü hakkında konuşabilir.

Stephen Hawking’in hayatından resimler

Stephen Hawking, bilginin değerini çok takdir eden bir ailede doğdu. Babası prestijli bir biyologdu. Stephen en büyük oğlandı ve aynı zamanda iki kız kardeşi ve evlatlık bir erkek kardeşi vardı. Çocukken iyi bir öğrenciydi, ama asla en parlaklarından biri değildi. Oxford’da doğa bilimlerini inceleyerek fizik dalında uzmanlaştı.

Some figure

21 yaşında Stephen Hawking’e Amyotrofik Lateral Skleroz veya ALS ile teşhis edildi. Bir nöromüsküler dejeneratif hastalık. Evlenmek üzereydi ve doktorlar onu yaşamak için 2 veya 3 yıldan fazla vermedi. Ancak, her şeye rağmen, bugün hala 76 yaşında yaşıyor. Motor becerilerini yıllardır kaybetmesine rağmen.

Her şeye rağmen, Hawking mutlu ve üretken bir hayat sürdü. Çalışması için 24 ödül aldı. Bunlar arasında Albert Einstein Madalyası ve Asturias Prensesi Ödülü. Kara deliklerin kavramsallaştırılması ve tanımlanması onun fiziğe olan başlıca katkılarıdır.

Hawking’in mesajı

Stephen Hawking için hayat hiç kolay olmadı. Hastalığından dolayı akıntıya karşı yüzmekte zorlandı. Bununla birlikte, hareket kabiliyetinin giderek azalması onu amaçlarından vazgeçiremedi. Böylece ailesinde de bilimsel camiada da çalışmalarına ve varlığını sürdürmeye devam etti. Her zaman mutlu görünürdü. O daima şakalar yapan ve başka insanlarla eğlenen biridir.

Some figure

2016 konferansında, özellikle depresif olan insanlara hitap etti. Fizik ile bir karşılaştırma yaparak şunları söyledi:” Bu dersin amacı şu: kara delikler aslında hiç çizildikleri kadar siyah değiller. Sandığımız kadar sonsuz hapishaneler de değiller. Şeyler kadar deliklere girdikleri gibi başka evrenlere de çıkabilirler. Yani kendinizi kara delikte hissederseniz pes etmeyin çünkü her zaman bir çıkış var.”

Bu kuşkusuz umut için bir çağrıydı. Onun sözleri bizi pes etmemeye davet ediyor çünkü her zaman bir çıkış yolu vardır. Bu, en hassas gençliğinden tekerlekli sandalyeye bağlı yaşamak zorunda kalan ve başkaları gibi bir hayat süremeyen birinden geliyor.

Bazı değerli tavsiyeler

Stephen Hawking, önemli olanın, ne olduğu değil, onunla yüzleşmek istediğimiz tutum olduğunun kanıtıdır. Aynı konferansta şunları söyledi: “Motor nöron hastalığına yakalanma konusunda talihsiz olmama rağmen, neredeyse her şeyde çok şanslıydım. Büyüleyici bir zamanda teorik fizikte çalıştığı için şanslıydım ki bu engelliliğin ciddi bir handikap olmadığı birkaç alandan biri.

Some figure

Mesaj açık. O hayatın ondan aldıklarına odaklanmadı. Hayatta yapabildiklerinizden ders alın ve tadını çıkarın. Herkes umutsuz zamanlardan geçer ama önemli olan zorlukların üstesinden gelebilmektir.

Hawking, gerçekliği olduğu gibi kabul etmenin öneminden de bahsetti. Olumsuz duygulardan uzaklaşmanın akıllıca olmadığını belirtti. Bunlar sadece her şeyi daha da kötüleştirir ve sahip olduklarınızdan mutlu olmanıza engel olur. Kalabalık konuşmasından sonra onu alkışladı. Şimdi, rezonansa giren sözleri kesinlikle cesaret verici sesinden isteyenler için yankılanabilir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.