Logo image
Logo image

Başkalarını Sinir Eden Beş İnsan Tipi

3 dakika
Bu makalede başkalarını sinir eden beş tür insanı keşfedin!
Başkalarını Sinir Eden Beş İnsan Tipi
Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial
Son Güncelleme: 23 Kasım, 2019

Genelde davranışları ve tutumları nedeniyle başkalarını sinir eden farklı insanlar vardır. Ancak, bu insanlar genellikle bu tutumlarını kabul etmeyi reddederler. Aynı şekilde, başkalarının kendilerine gönderdikleri işaretleri de yorumlamazlar ve sonuçta etraflarındakilerle iyi ilişkiler kurmaları zor olur.

Başkalarını rahatsız eden insanlar empati kurmakta zorlanırlar. Stresli veya nahoş durumlar yarattıklarını anlamaları zordur. Çoğu zaman başkaları tarafından reddedilmekten gurur bile duyarlar. Ve bu reddetmeleri haklı çıkarırlar, çünkü diğerlerinden daha üstün hissederler.

Gerçek şu ki, çoğu insan başkalarını sinir eden tutum ve davranışlara sahiptir. Bu sinir bozucu tutum ve davranışlar, diğerleriyle iletişimi engeller ve olumsuz duygular yaratır. Bu yazıda, başkalarını sinir eden beş tip insandan bahsedeceğiz.

“Dürüst ve içten olmak güven verir; güven, dostluğa ve iyi itibara giden yoldur. Hepimizin arkadaşlara ihtiyacı olduğu için, dürüstlük ve şeffaflık insan doğasının temel özellikleridir.”

– Dalai Lama

1. Buyurgan insanlar

Bu insanlar her zaman seslerini yükseltmezler, ancak genellikle emir verirler. Öyle ya da böyle, başkalarının hizmetlerinde olduğunu düşünürler. Sormak yerine emir verirler. Benzer şekilde, tavsiyede bulunmazlar; bunun yerine, işlerin nasıl yapılması gerektiğine işaret ederler. Bir şey veya birileri onları bu davranışı sergileme hakkına sahip olduklarına inandırmıştır.

Bazen çok belirsizdir, ancak başkalarına hükmetme eğilimlerinden hala kaçınamazlar. Kelimenin tam anlamıyla lider değillerdir. Onları “patronluk taslayan” konumuna koyan şey tam da budur: kimse onlara bu rolü vermemiştir. Bu insanlar başkalarını sinir ederler, çünkü kimse kontrol ediliyormuş gibi hissetmekten hoşlanmaz.

Some figure

2. Kibirli insanlar, başkalarını sinir eden insanlardır

Kibirli insanlar aşağılık duygusu ile motive olurlar. Her şey hakkında övünmek eğilimindedirler. Eğer çok erken kalkmışlarsa, bunun nedeni çok disiplinli olmalarıdır. Eğer geç kalkmışlarsa, rutinlerinden uzaklaştıkları içindir.

Gerçekte, övünmeleri gerçek bir sıkıntıdır. Aslında, bu sadece pasif bir gıpta şeklidir. Başkalarını kıskandırmak isterler çünkü onlar çok kıskanırlar.

3. Aşırı şefkat

Bu insanlar, kibirlilerin tam karşıtıdır. Başkalarını sinirlendiren insanlardır, çünkü başkalarını memnun etmeye çalışarak kendi çıkarlarını kendileri reddederler. Örneğin, başkalarını övgü, dikkat ve iltifata boğarlar. İlk başta, hoş ve misafirperver olabilirler, ancak zamanla sadece can sıkıcı hale gelirler.

Kendisini değerli ya da önemli hissetmeyen bir kişi diğerlerinde bir rahatsızlık hissi yaratır. İnsanlar, aslında alttan alta sadece onay istediklerini bilirler.

4. Yalakalar

Yalakalar, özellikle akranlarına zararı olacak şekilde, bir üstü ya da amiri pohpohlamak isteyen insanlardır. Bu gruptaki rolleri bir hizmetkarınki olacak olsa bile, güçlü bir grubun parçası olmak isterler. Derinlerde kendilerini küçümserler ve bu nedenle, kendileri gibi olanları da küçümserler.

Bu tür insanlar itaatkarlıkları ve sadakatsizliklerinden dolayı sinir bozucudur. Spesifik olarak, başkalarında güvensizlik yaratırlar ve üstlerinin kuklaları haline gelirler. Güçlü insanlarla takılırlar, çünkü onlardan korkarlar. Yalakalar, üzerlerinde gücü olan kişileri memnun ederek bu gücün mağduru olmaktan kaçınmaya çalışırlar.

Some figure

5. Şakacılar

Şakacılar, başkalarının duygularını düşünmeden her zaman her şey hakkında şaka yapan insanlardır. Genellikle başkalarıyla değil, başkalarına gülerler. Zeki görünmeye çalışırlar ama bunun yerine sadece yüzsüz görünürler. Sonuçta, başkalarının ne hissettiğini önemsemeden hassas olabilecek konular hakkında konuşurlar.

Bu kronik şakaçılar genellikle agresif şakalara başvururlar. İnsanları sinir etmekten veya etraflarındakileri rahatsız etmekten hoşlanırlar. Benzer şekilde, arsızlığın bir erdem olduğunu ve düşüncesizliğin kendilerini yeniden güvence altına almanın bir yolu olduğunu düşünürler. Şakacılar, kimseyle ilişki kurmamak için şakalarının arkasına saklanırlar.

Bunlar, başkalarını sinir eden insan tiplerinden sadece beş tanesidir. Aralarındaki ortak payda, özgüven ve empati eksikliğidir. Kendileriyle olan kötü ilişkileri, başkalarıyla olan ilişkilerinde gerginliğe yol açar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Kelly, J. A., & del Viso Pabón, S. (2000). Entrenamiento de las habilidades sociales: guía práctica para intervenciones. Desclée de Brouwer.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.