İyi Bir Liderin Sahip Olduğu Özellikler

İyi bir lider entelektüel ve iletişimsel açıdan gelişmiş olmalıdır. Fakat, bunların dışında başka bazı önemli özelliklerinin olması gerektiğini belirtmeliyiz.
İyi Bir Liderin Sahip Olduğu Özellikler

Son Güncelleme: 22 Mayıs, 2019

Her ekibin başarılı olmalarını sağlayan ve keyifli bir atmosferde hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olan iyi bir lideri olmalıdır. Bu lider onu diğerlerinden ayıran hafif zorlayıcı özelliklere sahip olmalıdır. İyi bir liderin diğerleri ile empati kurması, görevleri organize etmesi, zamanını iyi yönetmesi ve iş arkadaşlarını yönlendirebilmesi gerekmektedir.

İyi bir lider entelektüel ve iletişimsel açıdan gelişmiş olmalıdır. Fakat, bunların dışında başka bazı önemli özelliklerinin olması gerektiğini belirtmeliyiz.

Şimdi iyi bir liderin sahip olduğu özellikleri gözden geçirelim.

“Etrafınızdaki insanlardan en iyi verimi onların suyunu ısıtarak değil, onların içlerinde bir motivasyon ateşi yakarak elde edersiniz.”

– Bob Nelson

1. İyi Bir Liderin Kuvvetli İletişim Becerileri Vardır

İyi bir lider öncelikle operasyonu iki biçimde yönetebilmeli:

  • Düşüncelerini açık bir şekilde ifade edebilmeli ve sorumlu olduğu ekibe verdiği bilgilerin anlaşıldığından emin olmalıdır.
  • Dinlemeyi bilmeli ve iş arkadaşlarının ve astlarının düşüncelerini ve olası şikayetlerini göz önünde bulundurmalıdır. Bu sayede iş çevresinde olan biten her şeyi daha iyi anlayabilir.
iyi bir liderin özellikleri

2. İyi Bir Liderin Duygusal Zekası Yüksektir

Duygusal zeka kişinin duygu ve hislerini yönetebilmesi için ihtiyaç duyduğu şeydir. Bu duygu yönetimi yalnızca kişinin kendi duygularını değil, diğerlerinin duygularını da yönetebilmesi ile ilgilidir. Ayrıca, duygusal zeka başka başka hislerin fark edilip bu bilgilerin eksiksiz ve uygun bir biçimde kullanılabilmesi ile ilgilidir.

İyi bir lider duygularını ve ekip arkadaşlarının duygularını yönetebilmeli ve kararların nasıl verildiğini çözümlemelidir. Amerikan psikolog Daniel Goleman bir liderin duygusal zekasını oluşturan beş temel elementi şu şekilde sıralamıştır:

  • Öz farkındalık
  • Otokontrol
  • Motivasyon
  • Empati
  • Sosyal beceriler

Bir lider bu alanlarda geliştikçe, duygusal zekası da aynı şekilde gelişir.

3. İyi Bir Lider Hedefleri Açık Olarak Belirleyebilir

Hedeflerin anlaşılmaması stres ve duygusal yorgunluğa yol açacağı için bu çoğu çalışan grubunda çok büyük bir soruna sebep olur.

Lider kişi ekibin hedeflerini açık bir şekilde belirlemeli ve ekip üyelerinin her birinin bu hedeflerin farkında olmasını sağlamalıdır.

4. İyi Bir Liderin Planlama Becerileri İyidir

Bir önceki maddenin bir tamamlayıcısı olarak, iyi bir lider aynı zamanda ekibinin üstünde çalışacağı projeleri detaylı bir şekilde planlamalıdır. Bu sayede, hedeflere ulaşmak kolaylaşacaktır. Bununla birlikte ekip üyeleri de yol haritasını daha düzgün bir şekilde çizebileceklerdir.

5. İş Arkadaşlarını Desteklerler

İyi bir liderin yapması gereken bir diğer şey, tüm çalışanların gelişmelerini sağlamak ve profesyonel yaşamdaki sorunlarını uygun biçimlerde çözmelerine yardımcı olmaktır. Liderler çalışanlar tarafından bir otorite figürü olarak görülmektense, bir destek sistemi vazifesi görmelidirler.

bir liderin

6. İyi Bir Lider Yenilikçidir

İyi bir lider yenilikçidir. Sorunları çözmek ve görevleri yerine getirmek için yeni yöntemler bulmak esastır. Bu sebepten ötürü, liderler tutucu ve geleneksel tekniklerin farkında olmalı ve onların yerine yenilerini getirmeli ya da ne zaman alternatif bir çözüm yönteminin daha çok işe yarayacağının bilincinde olmalıdırlar.

7. Hesap Verebilirler

İyi bir liderin sorumluluk duygusu oldukça yüksek olmalıdır. Bu liderler bir ekipten sorumlu oldukları için hatalarının farkında olmalı ve bu hatalarının sorumluluklarını almalıdırlar.

8. İyi Bir Lider Yeni Gelişmelerden Haberdardır

İyi bir lider ekibinin üstünde çalıştığı projeler hakkında yeterli bilgiye sahip olmalıdır. Bundan dolayı, geniş ve objektif bir bakış açısı yakalayabilmek adına benzer projeleri de takip etmelidir. İşleyişin nasıl olması gerektiğini bilmeli ve bunu yapabilmek için de ekip üyeleri ile sağlıklı bir sosyal iletişim kurmalıdır.

Bu bahsettiklerimiz iyi bir liderin sahip olması gereken özelliklerden yalnızca bazıları. Bunlar, tüm ekibin liderlerini pozisyon için yeterli ve uygun görmesini sağlar. İyi bir lider yalnızca organize etmek, yönetmek ve planlamakla kalmaz, aynı zaman empati kurar ve diğerleri ile uyumlu bir biçimde çalışır.

İlginizi çekebilir ...
5 Lider Türü
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
5 Lider Türü

Bazı insanlar liderlik etmeyi, örgütlemeyi, emir vermeyi, yenilik yapmayı, motive etmeyi ve başkalarının eylemlerini yönlendirmeyi bilirler.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.