Logo image
Logo image

B Tipi Kişilik ve Belirleyici Özellikleri

3 dakika
Kişiliklerin farklı kümelere ayrıldığını biliyor muydunuz? B tipi kişilik ve bu kişiliğe sahip insanlarla ilgili daha fazla şey öğrenmek için bu yazıyı okuyun.
B Tipi Kişilik ve Belirleyici Özellikleri
Tarafından yazılmıştır Marián Carrero Puerto
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kişilik, sizi diğer insanlardan ayıran karakteristik özellikler kümesidir. Bu özellikler, davranışlarınızı ve tutumunuzu da belirler. Bu yazıda Rosenman ve Friedman tarafından geliştirilen B tipi kişilik sınıflandırmasının ne olduğunu açıklayacağız.

Kişiliğin ne olduğunu açıklayan pek çok teori vardır, fakat neredeyse hepsi farklı kişilik tipleri tanımlar. Öte yandan bu, sizin kesin bir şekilde bir kategoriye ait olduğunuz anlamına gelmez. Bu yüzden insanların farklı tipte kişiliklerin karakteristik özelliklerini taşıması normaldir.

“İnsanların kişiliklerinin bu denli çeşitli olması, dünyanın en büyük zenginliğidir.”

– Julian Huxley

B tipi kişilik

B tipi kişilik hem en yaygın bulunan hem de en sağlıklı kişiliktir. Bu kişiliğe sahip insanlar esnek ve uysaldır. Sakin, rahat, empatik, kendinden emin, sosyal ilişkilere açık ve duygusal olarak stabil olma eğilimindedir. Genellikle sınırlarının farkındadır ve düşmanca davranmaz.

Rahattır

B tipi insanlar rahat ve sakindir. Kolay kızmaz ya da sinirlenmez çünkü iradelidir. İnsanlarla iletişime girerken oldukça girişkendir. Kendilerini saygı çerçevesinde ve agresif olmayan bir biçimde ifade eder.

Some figure

Sakindir

B tipi kişiliğe sahip birini acele ederken görme ihtimaliniz çok düşüktür. Yaptıkları şeyi severler ve ona vakit ayırırlar. Hayatları sakindir. Eğer bir şeyin peşine düştülerse, bunla ilgili streslenmezler. Bir fikre ya da faaliyete konsantre oldukları an, en rahat hissettikleri andır. B tipi kişiler, bazen durup başarılarını düşünür ve analiz ederler.

Gece geç yatmaya ve spor yapmayı sevmeye meyillidirler. Çünkü zamanını planlamada iyidir, günleri diğer insanlardan daha uzun yaşarlar.

Empatiktir

B tipi kişiliğe sahip insanlar, karşısındakini nasıl dinleyeceklerini ve kendilerini karşısındakinin yerine nasıl koyacaklarını bilirler. Bir başka deyişle, aktif dinleyici ve empatiktirler. Dahası, başkalarına yardım etmekten hoşlanırlar ve sosyal değişiklikler için harekete geçerler.

“Ben, benim olan her şeyim. Asıl kişisel mülk, kişiliktir.”

– Norman O. Brown

Memnundur

B tipi insanlar, kendilerinden memnundur. Başkalarıyla rekabet etmek ya da kendilerini başkalarından üstün görmek ihtiyacı hissetmezler. Bu tip kişiliğe sahip insanlar, hayatı olduğu gibi kabul eder ve doğal akışı takip eder. Kendi refahlarıyla ilgili oldukları gibi başkalarını değiştirmeye de çalışmazlar.

İş yerinde yaratıcılığı ve çabayı birleştirirler. Diğerlerinden daha yavaş çalışmaya daha yatkın olsalar da yaptıkları şeyin kalitesi dikkat çeker. Mottoları, nicelikten ziyade niteliktir.

Sıcaktır

B tipi insanlar sıcak ve arkadaş canlısıdır. Soğukkanlıdır. İnsanlar onları sever çünkü sakin ve rahat bir auraları vardır. Aynı zamanda, çok sevilirler, karizmatik ve nazik olmaya meyillidir.

Kendinden emindir

Bu kişiliğe sahip insanlar genelde oldukça yüksek öz saygıya sahiptir. Kendilerine inanır, değer verir ve aynı zamanda diğer insanlarla eşit şartlarda olmaya çalışırlar.

Some figure

Bu tip kişilikle özdeşleştirilen hastalıklar

Bu tip kişiliğe sahip insanlar genelde az stresli ve az kaygılıdır. B tipi insanlar, stres etkenini, büyümek ve değişmek için bir fırsat olarak görür. Krizlerin ardından dengeyi tekrar kazanır. Bunla da kalmaz, herhangi bir duruma adapte olma konusunda çok iyidir.

“Kişilik bir şeydir ve bir şey yapar. Belli başlı bazı davranışların arkasında yatan, kişinin içindeki neden kişiliktir.”

– Gordon Allport

B tipi kişilik hakkında enteresan bilgiler

Eğer bu konulara meraklıysanız ve diğer kişilik tipleri (A,C ve D gibi) ve hastalıklar ve hepsiyle ilişkili risk faktörleri hakkında da bilgi almak istiyorsanız, aşağıdakileri aklınızdan çıkarmayın:

  • Belli bir tiple kendinizi özdeşleştirebilirsiniz, fakat bu o tiple ilişkili hastalıktan mutlaka muzdarip olacağınız anlamına gelmez. Sadece o hastalıklara karşı daha savunmasız olduğunuzu gösterir.
  • Eğer sizle aynı hastalıktan muzdarip birini tanıyorsanız, bu sizin de o kişiliğe sahip olduğunuz anlamına gelmez.
  • Bu kişilik sınıflandırması evrensel değildir. Bir başka deyişle, kendinizi hiçbiriyle özdeşleştiremediyseniz bu normaldir.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Gutiérrez, J. L. G., Hernández, E. G., & Jiménez, B. M. (2000). Personalidad resistente, burnout y salud. Escritos de psicología, (4), 64-77.
  • Montemayor, V. M. P., Moreno, J. A. P., & González, A. E. A. (2014). Patrones de personalidad tipo A o B, estrés laboral y correlatos psicofisiológicos. Psicología y salud16(1), 79-85.
  • Moreno-Jiménez, B., Garrosa-Hernández, E., & Gálvez-Herrer, M. (2005). Personalidad positiva y salud. Psicología de la salud. Temas actuales de investigación en Latinoamérica, 59-76.

 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.