Logo image
Logo image

İradenizi Güçlendirmeniz İçin 5 Öneri

3 dakika
Bir konuda ilerlemek istemediğimizde irademizle savaşırız. İradenizi güçlendirmeniz ve bundan sonuna kadar yararlanmanız için açık hedefleriniz olmalıdır.
İradenizi Güçlendirmeniz İçin 5 Öneri
Son Güncelleme: 21 Mayıs, 2019

Çoğu durumda, iradeniz hem bilinçli hem de bilinç dışı arzularınızla kesişir. Fakat kimi durumlarda ise bilinçli ve bilinç dışı arzularınız birbirinden farklıdır. Bundan ötürü, ağzımızdan çıkan lafla yaptıklarımız uyuşmaz. Bir konuda ilerlemek istemediğimizde irademizle savaşırız. İradenizi güçlendirmeniz ve bundan sonuna kadar yararlanmanız için açık hedefleriniz olmalıdır.

İnsanların en rahatsız edici yönlerinden biri, farkına varmasalar da istediklerini yapmalarıdır. Her “Yapabilirim” ya da “Yapamam” dediğimizde esasında dediğimiz şey “İstiyorum” ya da “İstemiyorum” olacaktır. Bu sebepten ötürü, sorun sadece iradenizi güçlendirmeniz ile ilgili değildir. Sorun aynı zamanda, elimizdeki seçenekler arasından gerçekte neyi istediğimizi bilmekte yatar.

İradenizi güçlendirmeniz neden önemlidir? İrade, hayatımız üstünde daha fazla kontrolümüz olmasını sağlar. İrademiz, hayatlarımızı kalbimiz ve inancımız doğrultusunda yönlendirmemize olanak tanır. İşte bu yazımızda, sizlere iradenizi güçlendirmeniz için beş öneride bulunacağız.

1. Kendinizi Tanıyın ve Analiz Edin

İradenizi geliştirmeniz için temel dayanak noktası kendinizi bilmenizdir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, bazen ne istediğimizi bilmeyiz. Bundan dolayı, amacımıza odaklansak da irademiz bizi yarı yolda bırakır. Bu yüzden amacımızı güçlendiremez ya da bu amacımıza ulaşmak için yapılması gerekenlere ayak uyduramayız.

Some figure

Bunun tipik örneklerinden biri kilo vermektirÇoğu insan kilo vermeye çalışır ve bunu başarabilir de, ama sonrasında kilo vermeyi bırakır. Pek çok kişi saatler içinde pes eder. Bunun sebebi amaçlarına doğru attıkları yolda onlardan çok fazla şey talep edilmesidir. Bundan dolayı da iradelerine hakim olamazlar.

Öte yandan, belki de akıllarının bir köşesinde iradeleri ile ilişkili olmayan bir sebepten dolayı kilo verme isteği yatıyor olabilir.

Bu örnekte, diğer örneklerde olduğu gibi, kişi esas arzusunun ne olduğunu (diğerlerini memnun etmek) bilmediği için, iradeleri onlara yardımcı olamaz. Bu sebepten ötürü, kendinizi daha iyi tanıyabilmek ve gerçekte ne istediğinizi anlayabilmek için içinize dönebileceğiniz egzersizler yapmalısınız. Ayrıca, arzularınızın nasıl yapılandığını da izleyin. Bu, iradenizi güçlendirmeniz için kolaylaştırıcı bir unsur olacaktır.

2. İradenizi Güçlendirmeniz İçin Anlık Hazzın Üstesinden Gelme

Çoğu zaman anlık haz için yaptığımız şeyler uzun vadeli haz için yapmamız gereken şeylere ters düşerler. Karar vermek için irademize başvurmak zorundaysak, bunun sebebi hoşumuza gitmeyecek şeylerle karşı karşıya olmamızdır.

Bunun alternatifi ya anlık hazza teslim olmak ve anlık arzulara yenik düşmek ya da uzun vadeli amaçlarımız için hazdan ödün vermektir. Bunun güzel örneklerinden biri sigara içmek olabilir. Sigara içen kişilerin karşı karşıya kaldığı ikilem, sigarayı o an içmek istemeleri fakat bağımlılıktan kurtulmak ve sağlıklarını iyileştirmek için o anlık hazdan vazgeçmeleri gerektiğidir. Uzun vadede ulaşmak istediğimiz amacı ya da bunun işe yarayıp yaramayacağını düşündükçe bu irade durumu daha da zor haline gelir.

3. Ödül ve Destek

Büyük hedeflerinizi küçük parçalara ayırıp bunları başardığınızda kendinizi ödüllendirerek iradenizi güçlendirebilirsiniz. Bu oldukça fayda sağlayan bir tutum olacaktır. Fakat çabalarımız karşılığında kendimizi nasıl ödüllendirdiğimize dikkat etmeliyiz.

Eğer kilo vermek istiyorsanız kendinizi aşırı yemekle ödüllendirmeyin. Sigarayı bırakmak istiyorsanız, sigarayı bir ödül olarak tercih etmeyin. Bu durumu ciddiye alın. Kendinize sizi geliştirecek olumlu ödüller verin.

Some figure

4. Rahatlama: İradenizi Güçlendirmeniz İçin Temel Bir Etmen

Memnuniyetsizliğe sebep olan bir şey yaptığımızda, içsel bir çatışma yaşarız. Özellikle en başta, rahatsız edici bir duygusal gerginlik hissederiz. Diğer bir deyişle, açığa vurulması gereken bir stres yaşarız.

Rahatlama teknikleri bu noktada oldukça yardımcı olurlar. İçsel gerginliğin düzgün şekilde yönetilmesi başarının temel faktörlerinden biridir. Anksiyete seviyemiz yükseldiği zaman, rahatlama tekniklerine başvurmaktan daha iyisi yoktur.

5. Hazırda Olumlamalara Sahip Olma

Olumlu kelimeler ve mesajlar oldukça güçlüdürler. Bu sebepten ötürü, iradenizi güçlendirmek için kendinizi bu ifadelerle beslersiniz. Daha iyi sonuçlar almak için, sizi karar verme aşamasına yönlendiren sebeplerinizi yazıya dökün ve bunları elinizin altında tutun.

Some figure

Neden bir şeye karar verdiğinize dair sebeplerinizi kağıda döktüğünüzde, bunu cesaret verici ve olumlu bir şekilde kullanın. Hedefinize ulaşmak için yaptığınız tüm iyi şeyleri ön plana çıkarın. Size güç veren mesajları ya da cümleleri yazmak da oldukça faydalı olacaktır. Zor zamanlarda, bu yazılar yeniden önemli olan şeye odaklanmanıza yardımcı olur.

İradeyi güçlendirmek daha iyi bir hayat yaşamak için gerekli bir şeydir. İrade gücümüzden aldığımız bir şeyleri kontrol edebilme hissi, öz güvenimizi ve kendimize duyduğumuz sevgiyi besler. Bu da bizi hayattaki daha büyük zorluklara karşı hazırlar.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.