Ayrılmak İstiyorsunuz Ama Nasıl Yapacağınızı Bilmiyorsunuz

Diyelim ki gelecek görmediğiniz bir ilişkiniz var ama alternatif bulamamak korkusuyla ilişkide kalıyorsunuz. Pekala, ilişkinin sonunu yazmanın ve özgürleşmenin zamanı geldi.
Ayrılmak İstiyorsunuz Ama Nasıl Yapacağınızı Bilmiyorsunuz
Laura Rodríguez

Yazan ve doğrulayan psikolog Laura Rodríguez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Ayrılmak istiyorsunuz ama nasıl yapacağınızı bilmiyorsunuz. Bu son derece yaygın bir ikilemdir. Aslına bakarsanız, birinden ayrılma kararı almak, kaçınılmaz olarak, duygu ve hislerin bir karışımını içerir. Bunlar kafanızın karışmasına neden olabilir. Aslında, planlarınızı takip etmenizi daha da zorlaştırabilirler.

Peki, bir sonraki adımı atmak ve eşinizden ayrılmak konusunda neden bu kadar çelişkili hissediyorsunuz? Ayrıca ne yapabilirsiniz ya da ilişkiyi bitirecek gücü nereden bulabilirsiniz?

Mutsuz bir kadın partnerinden ayrılmayı düşünür.

Ayrılmak istiyorsunuz, neden yapamıyorsunuz?

Yalnız kalma korkusu

Yalnız kalma korkusu, insanlarda sık görülen bir duygudur. Ancak bu korku, iki insan arasındaki tek gerçek bağlantı haline gelebilir. Çünkü kimse kendini yalnız hissetmek istemez ya da günlerini paylaşacak kimsesi yoktur.

Bu nedenle, olumlu olmasa bile bir ilişkide kalmayı tercih edebilirsiniz. Sadece yalnız hissetmek istemiyorsunuz.

İlişki hakkında hayal kurmak

Her şeyin eskisi gibi olmasını dilersiniz. Değişeceğinizi ummaya devam ediyorsunuz. İçinde olmak isteyip istemediğinizden bile emin olmadığınız bir ilişkide kalmanızın bir başka nedeni de budur.

Aslında, kendinizi ayrılmanın planını yaparken bulabilirsiniz. Çünkü doğru olduğunu hissetmiyorsunuzdur. Muhtemelen her şeyin eskisi gibi olacağını ummaya devam ediyorsunuz, ama biliyorsunuz, derinlerde, bu olmayacak.

Aile içi şiddete maruz kalan bir adam.

Acı çekmekten veya değişimden kaçınmak

Bir ayrılık, nasıl olursa olsun, hoş olmayan duygularla gelir. Örneğin, üzüntü, endişe, suçluluk, korku vb. Aslında, çoğu zaman bu tür bir acıyla yüzleşmek istemediğiniz için ilişkiye devam edebilirsiniz.

Ancak, bir ilişkiyi bitirmek her zaman değişimi içerir. Bu, birlikte yaşayan, birlikte çalışan veya ortak arkadaşlar gibi diğer unsurları paylaşan insanları içerdiğinde daha belirgindir.

Birinden ayrılmak, bu kalıpları değiştirmek anlamına gelir. Bu, tüm değişikliklerden kaçınmak istediğiniz için ayrılığı ertelediğiniz anlamına gelebilir.

“Başarılı insanlar başarısızlıktan korkmazlar, ancak öğrenmenin ve ondan büyümenin gerekli olduğunu anlarlar.”

-Robert Kiyosaki-

Zarar vermemeye çalışmak

Partnerinize zarar vermek, kaçınmaya çalışabileceğiniz başka bir sonuçtur. Bununla birlikte, bu her zaman mümkün değildir. Bunun nedeni, çoğu durumda, ayrılmaya eşlik eden süreç ve duygular aslında gereklidir.

Aslında, üzgün hissetmek, her ne ise onu aşmak ve hayatınızda yeni bir sayfa açmak için kendinizi motive etmenizi sağlayabilir. Aslında değişim, olanı uyarlamak ve kabul etmek demektir.

“Bu iyiye işaret, kırık bir kalbe sahip olmak. Demek ki bir şeyler denedik.”

-Elizabeth Gilbert-

Duygusal bağımlılık

Yazar Sue Patton Thoele’ye göre duygusal bağımlılık, başka birinin sevgisine ihtiyaç duymak anlamına gelir. Dahası, duygusal bağımlılığı olan insanlar, reddedilme ya da terk edilme korkusuyla genellikle gerçekten istedikleri ya da ihtiyaç duydukları şeyleri feda ederler. Aslında, duygusal olarak bağımlı olmak, başka birinin insafına kaldığınız anlamına gelir.

Bu nedenle, duygusal olarak bağımlı olduğunuzda, eşinizi memnun etmek için kendinizi bir kenara bırakırsınız. Aslında, onları hayatınızın merkezi yaparsınız ve onlara kendi sağlığınızın anahtarını verirsiniz.

“Duygusal ve psikolojik bağımlılık, bir ilişki sona erdiğinde kalbi savunmasız ve kırılmaya meyilli hale getirir.”

-Khang Kijarro Nguyen-

Duygusal bağımlılık genellikle toksik ilişkilerde ortaya çıkar. Bu ortaklıklarda olumsuz duyguları beraberinde getiren güvensiz bağlanmalar vardır. Bu duygular daha sonra her şeyin yeniden “harika” hale geldiği pastoral bir uzlaşmaya yol açar.

Ancak bağımlı birey bu uzlaşmayı beklemeye başlar ve olmasını bekler. Bu nedenle, kıramayacakları bir kısır döngü haline gelir.

Psikolojik sağlığını sorgulayan bir kadın.

İlişkinizi nasıl bitirebilirsiniz?

Bırakmayı öğrenin

Geleceği olmayan bir ilişki üzerinde çalışmak size hiç fayda sağlamayacaktır. Durumu kabullenmenin ve bırakmayı öğrenmenin zamanı geldi. Bölümü bitir, sayfayı çevir ve kendi üzerinde çalışmaya başla.

Kararınızı verin

Kendinize bu ilişkide bir gelecek yoksa neden devam ettiğinizi sorun. Belki de bitirmenin zamanı gelmiştir. Uzun vadede bu ayrılığın sizin için yeni bir fırsat anlamına gelebileceğini ve refahınızı iyileştirebileceğini hatırlamanız gerekir.

“Ayrılıklar üzücü olabilir ama bazen gözyaşı, ihtiyacımız olan bir özgürlük için ödediğimiz bedeldir.”

-Steve Maraboli- 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.