Logo image
Logo image

Kendinizi Motive Etmek İçin 9 İpucu

6 dakika
Kendinizi Motive Etmek İçin 9 İpucu
Son Güncelleme: 11 Ekim, 2018

Hedeflerinize ulaşmak istiyorsanız, kendinizi motive etmeyi öğrenmek kesinlikle yapmanız gereken işlerden biridir. Sadece ve sadece gerçek bir motivasyon kaynağınız olduğu zaman, çabalarımız bizi olmak istediğimiz yere götürebilir. Bu tutkunun alevi sayesinde, hayallerimizi gerçeğe dönüştüreceğiz.

Disiplin ve azim çok önemlidir. Ancak, bu kavramlar sadece sizi ancak bir adım öteye taşıyabilir. Bazen bunların da tek başlarına yeterli olduğu doğrudur, ama sihirli dokunuşu hayatınıza ekleyen motivasyondur. İleriye doğru ilerlemenize ve hayallerinizi gerçeğe dönüştürmenize yardımcı olan ekstra desteği kendisinde bulabilirsiniz.

Bizim de kabul ettiğimiz gibi , ulaşmaya değer hiçbir amaç, kolay edile edilemez. Bu yüzden kendinizi motive etmeyi öğrenmek çok önemlidir. İşler zorlaştığında size yardımcı olacak vazgeçilmez bir özellik olan mukavemet, motivasyonla çok yakından ilişkilidir. Neyse ki, kendinizi motive etmeyi öğrenmek, sizin yapabileceğiniz bir iştir. Öyleyse, eğer gerçekten yapmak istediğiniz şey buysa, size dokuz temel ipucu vereceğiz.

“Sadece yükseldiğim kadar büyüyebilirim, gidebildiğim kadar gidebilirim, sadece görebildiğim kadar derin, sadece hayal ettiğim kadar olabilirim.”

– Karen Ravn

1. Bir sebebi görselleştirin

İlk ipucu, bizi motive etmek için en fazla güce sahip bir sebebin yada bir amacın ne olduğunu bilmektir. Amaçlar ve hedefler ara adımlardır. Başka bir deyişle, buradaki amaç, bizi hedefe doğru sürükleyen temel nedeni tespit etmektir.

Some figure

Hedefinizin başka bir ülkeyi ziyaret etmek olduğunu varsayalım. Bunun sizi motive etmesinin sebebi, gerçek yeteneklerinizi yeni bir yerde yalnız başına ne kadar ortaya çıkacağını keşfetmektir. Nedeni daha da ileri götürebiliriz. Belki de asıl motive edici sebep, korkuyu yenme arzusudur. Ya da belki de bilişsel ufkunuzu genişletmek ve ön yargıları kırmak bile bile olabilir.

Bu nedenle, bir davranışın ardındaki sebep derin olduğunda, motivasyon daha da sağlam bir hal alır. Sizi harekete geçiren, daha derin nedenleri tanımlamayı öğrenmezseniz, kendinizi motive etmeyi öğrenmek imkansız bir hal alabilir.

2. Gelecek hakkında olumlu düşünün

Geleceğe bir nebze ilham ve tutku ile bakmalıyız. Gelecek, kendimizi bize doğru çeken ve elde etmek istediğimiz her amacın, güçlü bir resmini veren bir mıknatıs gibi olmalıdır. Bu, hayallerin gerçekleşmesi söz konusu olduğunda en iyi motivasyondur.

Gelecek hakkında düşünmek önemlidir. Bir ay içinde neler olacak? Bir yıl içinde? Beş yılda? Önemli olan bu görselleri olumlu beklentilerle beslemektir. Hayal etmenize izin verin. Başarısızlık korkunuzu bir kenara koyun. Kendinize, hedefe doğru ilerleyen ve ne olursa olsun ona ulaşacak kararlı bir insan olarak bakın.

3. Tutkuyu beslemek, kendinizi motive etmek için anahtardır

Tutku olağanüstü bir duygudur. Bizi canlı ve güçlü hissettirir. Oldukça eşsiz, özel bir duygudur. Fakat korku ya da öfke bizi engellediğinde, tutkuyu hissetmek imkansızdır. Bu duygular o kadar bizi o kadar çok tüketir ki, tutku alevi için yanmaya yer kalmaz. Aksine, enerjimizi alır ve bizi hareketsizliğe sürükler.

Tutkunuzu tekrar hayata döndürmek için, içinizde duran tüm engelleri ortanda kaldırmalısınız. Tutku sadece özgür ruhlarda bir ev bulur ve hepimiz kendimizi özgürleştirebiliriz.

Some figure

4. Hedeflerinizin kapsamını arttırın

Büyük hayal edin. Sadece hedef çok yüksek olduğu zaman, oraya varmak için yeterince büyük bir arzu hissedersiniz. Sadece cesaretiniz kırıldığı zaman küçük hedeflere tabii olursunuz.

İşte kendinizi motive etmeyi öğrenebileceğiniz çok ilginç bir alıştırma:

  • Yapmanız gereken ilk iş, elde etmek istediğiniz hedefi yazmaktır.
  • Ardından, bu yazının boyutunu üç ile çarpın.
  • Son olarak, kapsamı genişletilmiş hali ile, nasıl gözüktüğüne bir de şimdi bakın. Muhtemelen, “Neden olmasın?” diye düşüneceksiniz.

Büyük çaba gerektiren işleri takdir etme eğilimi içerisinde oluruz.

5. Kendi yolunuzu çizin

Her bireyin yaşamındaki yolunun benzersiz olduğunu anlamalısınız. Sizinkileri başkalarının yollarıyla karşılaştırmak mantıklı değil çünkü bu sadece o yoldan geçen kişi tarafından bilinen kişisel bir deneyimdir. En başından beri, aşmanız gereken tek kişinin kendinizin olduğunu anlamak zorundasınız. Tek kıyaslama yapılması gereken yine sizsiniz.

Some figure

Hem temel bir sebep ve hedef belirlerken ve hem de onlara ulaşma arzunuzu beslerken, daima bireysel terimlerle düşünmelisiniz. Evet, belki etrafınızdakilerden öğrenebileceğiniz dersler vardır. Ancak, inşa ettiğiniz yol, üzerinde yürüyecek olan kişiye göre özelleştirilmelidir – yani size göre.

6. Tek seferde bir adım atın

Kendinizi motive etmeyi öğrenmek, iki bakış açısının bir araya gelmek zorunda olduğunun anlaşılması demektir: yani; bugünün ve geleceğin. İşte bu yüzden tek seferde bir adım atmak önemlidir. Engeller olduğunda, üzülmek ve güveninizi kaybetmek kolaydır. Bununla birlikte, eğer tek seferde bir adım ritmiyle devam edersek, yol çok daha olumlu, etkili ve cesaret verici olur.

7. Duygularınızı kontrol etmeyi öğrenin

Bir kişi depresif veya endişeli ise, o duyguların damgasını taşıyan eylemler alacaklardır. Ve elbette, sonuçlar da onlarla tutarlı olacak. Bu nedenle, hissettiğiniz duyguları ve bunlarla nasıl başa çıkacağınızı veya gerektiğinde bunları nasıl yönlendireceğinizi bilmek önemlidir.

Some figure

Duygularımızın ortaya çıkmasının üç ana yolu vardır:

  • Vücut. Zor bir duyguyu hissettiğinizde, vücudunuz dahili ve harici olarak tepki verir. Bu nedenle her iki alan da ele alınmalıdır. Nefes alarak fizyolojik süreçleri düzenleyebilirsiniz. Vücudunuzun duruşu ve tavrı sayesinde vücudunuz yeniden odaklanır.
  • Dil. Depresyonda ya da endişeli olduğunda, muhtemelen nasıl konuştuğunuzu siz de fark etmişsinizdir. Örneğin, “Her şeyden bıktım.” “Çok zor”, “Yapamam” gibi ifadeler dile gelebilir. Bunları tersine çevirmek için, şu sözleri düşünün. Mesela, “Bir tarafım yapamayacağımı düşünüyor, ama böyle düşünürsem hayatıma devam edemem.”
  • Odak. Kötü bir ruh halindeyken, sadece hayatın olumsuz yönlerine odaklanmaya başlarsınız. O zaman irade gücü çok önemli bir hale gelir ve bazı şeyleri daha olumlu görmemize yardımcı olabilir. Alternatifleri görmeye başlarız.

Ayrıca, büyük hedefler ile ilerlerken, molalar vermemiz de gerekebilir. Onların görevi bize biraz alan ve zaman vermektir – duygularımızı yönetmek için gerekli olan alan ve zaman. Önemli olan, bizi engelleyen ve onları yönlendiren duyguları nasıl tanımladığımızdır.

8. Başarı döngüsünün uygun hale getirilmesi

Başarı döngüsünün, her zaman aynı şekilde çalıştığı tespit edilmiştir. Her başarı bir inanç ile başlar. Eğer bir kişi kendine ve ona ilham veren sebeplere inanırsa, her şey hareket etmeye başlar. Mahkumiyetler ya da inançlar, sertlik ve güç ile işaretlenmiş eylemlere dönüştürülür. Akabinde iyi sonuçlar elde edilir. Daha sonra, bu durum kişinin kendine güvenini besler ve döngü tekrar başlar, bu sefer daha da güçlüdür.

Bunun tam tersi de olabilir. Bir hedefe ulaşamadığımız inancı, yanlış eylemlere veya eylemsizliğe yol açabilir. Bu da sınırlı veya hayal kırıklığı yaratan sonuçlara yol açar. Son olarak, tüm bunlar yetenekli olmadığımız inancını besler. Bu sebeple, hangi döngüyü istediğinize karar vermelisiniz.

9. Ataletten yararlanın

Bir başarı döngüsüne başladıktan sonra, her şeyin kendi başına aktığı bir noktaya ulaşırsınız. Bu eylemsizlik. Atalet çok ödüllendirici olsa da aynı zamanda bazı riskler de taşıyabilir. Her şeyin “kendi kendine ilerlemesine” izin vermemeye dikkat etmeliyiz. Bunun yerine, tam tersini yapalım. En büyük hedeflerimize ulaşmak için bize daha fazla ivme kazandırmak için atalet avantajından yararlanalım.

Some figure

Benzer şekilde, negatif eylemsizlik derhal ve kesin bir şekilde ele alınmalıdır. Ertelenen bir ihtilaf sadece daha fazla çatışmaya yol açar. Yıkıcı atalet tercih sebebi değildir.

Kendinizi motive etmeyi öğrenmek bir süreçtir. Bir gecede oraya varamazsınız. Her gün motivasyonunuzu beslemeye devam etmeniz gerekecek. Çünkü onu elde etmek zorken kaybetmek ise kolaydır, özellikle de kendinize inanmadığınız, hayal kurmayı bıraktığınız zaman…

Ancak, bildiğimiz bir şey, bunun gerçekten değerli olduğudur. Kendi kendisini motive olmuş bir kişi, yapmak için yola koyulduğu her işi yapabilir. İç engeller her zaman üstesinden gelinmesi en zor olanıdır. Ve onları yıktığınız zaman hayatınız değişir. Kendi kaderinizin efendisi gibi canlı hissedersiniz. Özgür olursunuz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.