Logo image
Logo image

Asla Burada Olmayan Birine Artık İhtiyacınız Olmaz

3 dakika
Asla Burada Olmayan Birine Artık İhtiyacınız Olmaz
Son Güncelleme: 14 Mayıs, 2017

Hayatta burada olmak gerek. Bedeniniz, zihniniz ve kalbinizle burada olmak. Günlük hayatımızda önemli olduğunu düşündüğümüz kişilerden de işte beklediğimiz budur.

Ne var ki, belli boşlukları hissetmeye başladığımız zamanlar olur hayatımızda. Verilen sözlerin tutulmadığını ve sessizliklerin ortaya çıkışını görürüz. Ürkek bakışlar ve şüpheler…

“Bizimle olduğu halde bizi umursamazlık, dikkatsizlik veya istihza ile kucaklayan kişinin yokluğu en acı verici olanıdır. Yalnızlığın çok az şekli bu kadar acıya yol açabilir.”

İnsanlar, zamana yayılan karmaşık durumlarda yalanlar ya da yarı doğrular ile burada olmayı bırakır. Ya da kafaları hep başka bir yerde olduğundan burada olamaz ve çevrelerine dikkat edemezler.

Şu anımızın parçası olan kişilere boş tekliflerde bulunduğumuzda, kendimizi kandırır ve acı çekeriz. İki taraf için de doğru değildir bu. Fakat tatmin edici, sağlıklı ve duygusal bakımdan güvenli bir bağlantıya sahip olmadığının farkına varan kişiler de vardır.

Bunlar sevmeyi bilmeyen kişilerdir. Burada olmayı bilmezler çünkü yalnızca kendilerini düşünmektedirler.

Burada olmayan kişi olmanın boşluğu

Some figure

Şaşırtıcı bir gerçek ama burada olmamanın pek çok farklı şekli var. Bazı insanlar yaşamak yerine hayattan gelip geçer ve hiçbir şey ilgilerini çekmez. İster duygusal isterse arkadaşlık anlamında bir ilişki kurduktan sonra birden ilginizi kaybedip duyarsızlık gösteren kişiler de vardır.

Duygusal olarak burada olmayan biriyle kurulan ilişki, kırılgan bir bağdır. Çoğu kez bir elvedanın öncesinde gelen donuk bir kucaklamadır. Bizi inanamamazlık ve hayal kırıklığıyla dolduran bir vedadır bu.

Bağlar donduğu için geride bıraktığımız bir çok insan vardır. Çünkü gözlerinde yorgunluk ya da ilgisizlik görmüşüzdür ya da burada olmamak, dengede kalabilmenin tek yolu şeklinde görünmüştür.

Burada olmayan anne ya da baba

Anne ya da babasının duygusal bakımdan uzak olduğunu, hatta erişilmez olduğunu düşünen pek çok çocuk vardır. Bu tanım içinde iki türü ayırt edebiliriz.

  • Tiran ebeveynler: Bu kişi anne ya da baba olabilir. Bu ebeveyn, zorbalığa dayalı prensipler uygulayabilir. Büyümek için her çocuğun ihtiyaç duyduğu duygusal yakınlık bir yana; anlayış, dinleme, empati olmaksızın davranabilir.
  • Anne babanın çocuğa bağlılık duymaması: Kimi zaman anne ya da baba, çocuklarının nasıl olduğuyla ya da ne yaptığıyla hiç ilgilenmez. Yakınlık yoktur, kural koymazlar, tartışmazlar ya da çocuklarına eşlik edip onları eğitmezler. İletişim, azdır ve ailenin “geçimini” sağlama ve çalışmakla sınırlıdır.
Some figure

Burada olmayan partner

Gerçekten burada olmanın, fiziksel alanla hiçbir ilgisi yoktur. Birinin yanımızda olması, “burada” oldukları anlamına, bizi dinledikleri ve karşılık verdikleri anlamına gelmez.

Partnerinizin size açıklamadığı başka ilgileri olabilir. Mesela, başka alanlara kaçmak istiyor olabilirler ama kararsızlık, bencillik ya da korku yüzünden söyleyemiyorlardır. Bu çok yıkıcı bir durumdur.

Burada olmayan bir partner, bizimle iken uzağa bakar ya da samimi empatiye sahip değildir ve yakınlık ile şefkat göstermek için gerekli duyguları hissetmemektedir. Her iki durumda da çok fazla acı çekeriz.

Burada olmayı öğrenmek

Sevdiğimiz insanlara mutluluk verebilmek için “yalnızca burada olmak yetmez”. Yalnızca başkalarının iyiliği için eğil kendi psikolojik ve duygusal dengemiz için de burada olmayı öğrenmek önemlidir.

Bunun için basit birkaç yöntem:

  • Daha fazla hissedin ve daha az düşünün. Gününüzü bütün duyularınızla yaşayın. Hayat yavaş ilerlesin ve basit şeylerde mutluluğu bulmayı öğrenin: çocuklarınızın kahkahası, partnerinizin sesi, gün batımındaki meltem, sabah kahvesi ve geceleri başınızı koyduğunuz temiz yastık.
  • Daima geri dönün. Neden şu anda burada değilsiniz? Belki geçmişten bir şeyleri hatırlıyorsunuz, belki de bir hatanın pişmanlığını yaşıyor ya da yarınki projeyi düşünüyorsunuz. Geri gelin, daima geri dönün ve şu anda ve burada sahip olduğunuzun kıymetini bilin.
  • Şu anki duygularınızla bağlantı kurun. Çoğu zaman gün içinde geçmişin duygularıyla bağlantı kurarız. Belki nostalji ya da pişmanlık dolu, belki de düne dair düş kırıklığını hatırladığımız anlardır bunlar. Fakat bütün bunlar geçmişte kalmıştır ve geçmiş silinemez ya da yeniden düzenlenemez. Şu anki duygularınızı tanımayı ve yaşamayı öğrenin.
Some figure

Burada olmak ya da burada olmamak daima hissettiklerimizle ilgilidir: seviyorsanız bunu özgün bir şekilde yapın ve boşlukları doldurun. Ama sevdiğinizde, yara bırakmadan uzaklaşın.

Resimler: “Art in the dark” ve Christian Schloe

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.