Logo image
Logo image

Kendine Önem Vermek Bencillik Değildir

2 dakika
Kendine Önem Vermek Bencillik Değildir
Son Güncelleme: 07 Aralık, 2016

Hayatınızda hiç, birine artık onlarla uğraşamayacağınızı, araya biraz mesafe koymak istediğinizi, birkaç gününüzü kendinize ayırmak ve hayatınızın diğer alanlarına da öncelik vermek istediğinizi söyleyebildiniz mi? Eğer söylediyseniz, “çok bencilsin” şeklinde bir cevap almış olabilirsiniz.

İhtiyacımız olan, bize yararı olacak bir şeyi istemek gerçekten bencilik mi? Her ne kadar etrafımızdakilerin anlaması zor olsa da, kesinlikle kendimizi ihmal etmemeliyiz. İhtiyaçlarına, ruh hallerine bakmadan ve acaba mutlu mu değil mi diye sormaksızın, insanların, diğerlerinin hal ve hareketlerini yargılama gibi bir huyları vardır.

Kendimiz için iyi olanı bilmek, hatırlamamız gereken belki de en önemli şeylerden biridir. Bu durum nefes almak, hayal etmek ve hayat amacımızı bulmak kadar önem arz eder.

Kendine önem vermeyi öğrenmek

Artık hiçbir şeye cüret etmez olduk. Hayatlarımızı, hayallerimizi ve ihtiyaçlarımızı bir kenara koyup yaşıyoruz. Neden mi? Hepimizin günlük vazifeleri var; zamanımızın çoğunu alıp götüren ve bizleri strese sokan bir iş, sık sık kendi ihtiyaçlarını bizim ihtiyaçlarımızın önüne koyan ailemiz ya da yardımından daha çok zararını gördüğümüz arkadaşlarımız.

Nasıl olduğunu tam bilemeden, başkalarının hayatlarını, kendi hayatlarımızın önüne koyuyoruz. Böyle yapınca daha iyi insanlar mı oluyoruz? Tam olarak değil.

Kendinize önem vermeyi öğrenmek için, bakış açınızı değiştirmeniz gerekiyor. Zamanın bizi savurup attığı hissi ile kendimizi ihmal ederek, öfkeye kapılmış, tükenmiş insanlar olup çıkıyoruz.

Bu durumdan kaçınmak için, aşağıdaki dört kuralı hayatınıza sokmaya çalışın:

1-Önceliklerinizi belirleyin

Bu, basit olduğu kadar, birçok şeyi düşünmemizi gerektiren bir husustur.  Şu hayatta en kıymetli insanların, kendiniz, varsa, eşiniz ve çocuklarınız olduğu konusunda net olun. Buna rağmen zamanınızı dengeli şekilde kullanmak da önem arz eder. Günün her saatini, eşinize ya da çocuklarınıza adarsanız, size harcanacak zaman kalmaz, stresli ve huzursuz bir gününüz olur. Sınırlarınızı, zamanınızı ve kişisel alanlarınızı belirleyin. Günde en az birkaç saati kendinize ayırın.

2-Harekete geçin

Hepimiz bizi neyin mutlu ettiğini, bize en çok neyin iyi geldiğini biliriz. Daha iyi hissetmek ve stressiz yaşamak için kimleri ve neleri geride bırakmamız gerektiğini de biliriz. O zaman bunları neden yapmıyoruz? Harekete geçmemizi engelleyen şey ne?

Some figure

3-Kendinizle başbaşa kalın

En sonunda sadece kendimize ayırabileceğimiz bir günümüz oldu, ne istersek onu yapıyoruz, ama sorumluluklarımızı, bize muhtaç olan insanları düşünmeden de edemiyoruz. Bir saniyeliğine bile olsa cep telefonumuzu kapatamıyor, kendimize ayırdığımız zamanımızı bile başkaları için yaşıyoruz. Evet, karışık bir durum, bu yüzden de ne zaman gerekli olursa kendimiz ve diğerleri ile araya mesafe koymak ve gerçekten kendimiz ile baş başa kalmak önemlidir.

4- Önemli olana odaklanın

Düşündüğünüz kadar önemli olmayan şeylere çok fazla takılmayın. Birisi ile dışarı çıkmak istemediğinizi ya da bir ilişkiyi tamamen bitirmek istediğinizi söylediğinizde, bunu bencillikten değil, kendinize önem verdiğiniz için yaptığınızı unutmayın. Bize çok büyük zararları olan, sağlığımıza iyi gelmeyen insanlar ve durumlar vardır. Bütün bunları yaşamlarımızda tutmak zorunda mıyız? Vicdan muhasebesini bir kenara bırakıp, neyin önemli olduğuna bakın ve rahatlayın. Sizin de mutlu olmaya hakkınız var ve bu hakkı kimse sizden alamaz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.