Logo image
Logo image

Asitli İçecekler Nedeniyle Çocuklarda Saldırganlık

3 dakika
Her ne kadar garip gelse de, çok sayıda bilimsel çalışma çocuklarda saldırganlık ve asitli içecekler arasında bir ilişkinin var olduğunu ileri sürer. Daha fazla bilgi elde etmek için okumaya devam edin!
Asitli İçecekler Nedeniyle Çocuklarda Saldırganlık
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González

Tarafından yazılmıştır Eva Maria Rodríguez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Birçok ebeveyn, asitli içeceklerin çocuklarda agresif davranışların artmasına neden olabileceği fikrini garip bulabilir. Durum böyle olsa da, bilim de bunun doğru olduğunu iddia ediyor. Yürütülen çok sayıda çalışma, asitli içecekler ve çocuklarda saldırganlık arasında bir ilişki bulunduğunu ileri sürüyor.

Uzmanlar, çocuklarda agresif davranış ve asitli içecek tüketimi arasında net bir bağlantı olduğunu söylüyor. Ancak buna her türlü asitli içecek mi dahil? İçerdikleri şeker, kafein, karbondioksit ve katkı maddeleri nedeniyle mi durum böyle yoksa çeşitli faktörlerin bir kombinasyonu sonucu mu?

Asitli içecekler, çocuklar ve sağlık

Çocukların diyetlerinden şekerli içecekleri çıkarmanın faydalarını yavaş yavaş daha iyi öğreniyoruz. Doktorlar ve beslenme uzmanları, asitli içeceklerin çocukların boşuna kalori tüketmelerine ve nihayetinde de obezite oranında bir artışa neden olduğunu her zaman ileri sürdüler. Diş hekimleri, çürüklerin en temel nedeni oldukları için çocukların şekerli içecekler içmesine her zaman karşı oldular.

Ayrıca, birçok gazlı içecekte yüksek oranda kafein bulunur. Kafein, bir çocuğun ruh halini değiştirmekten veya geç uyumasına neden olmaktan çok daha fazlasını yapar. Baş ağrısı, mide ağrısı, sinirlilik ve uykuya dalmakta sıkıntıya neden olabilir. Ayrıca, çocukları, davranış sorunları ve sinir sistemi bozuklukları geliştirmeye yatkın hale getirir. Kafein, küçük miktarlarda tüketilse bile çocuklar üzerinde bu etkilere sahip olabilir.

Some figure

Asitli içecekler ve çocuklarda saldırganlık

Asitli içecek tüketimi kaynaklı davranış sorunlarını asla göz ardı etmemelisiniz. Pediatri Dergisi tarafından 2013 senesinde yayınlanan bir çalışma, küçük çocuklarda saldırganlık, fiziksel bağımlılık ve dikkat problemlerinin asitli içecek tüketimiyle yakından bağlantılı olduğu sonucuna vardı (Suglia, 2013).

Araştırmacılar, ABD’de 20 farklı şehirden gelen 5 yaşında 3.000 çocuğu incelediler ve alkolsüz içecek tüketiminin agresif davranışlarla olan ilişkisini keşfettiler.

Bilim adamları, bu içeceklerin etkisini, annedeki depresyon, hapse atılmış bir baba ve aile içi şiddet gibi diğer ilgili faktörleri ortadan kaldırarak izole etmeye çalıştılar. Ayrıca, bir günde dört ya da daha fazla bardak asitli içecek içen çocukların diğer insanların eşyalarını yok etme olasılığının içmeyenlere kıyasla iki katı olduğu bulundu.

Aradaki bağlantı çok açık değil

Asitli içecekler ve çocuklarda saldırganlık arasındaki bağlantı çok net değildir. Sodaların işlenmiş ürünler olması nedeniyle araştırmacılar, aspartik asit ya da fosforik asit gibi bileşenlerin, çocuklardaki davranış problemlerinin arkasında yatan faktörler olduğundan şüpheleniyorlar.

Kafein de çocuklarda davranış sorunlarına neden olabilir, bu nedenle asitli içeceklerin kafein içeriğinin sorunun bir parçası olabileceğini düşünüyoruz.

Ayrıca, fazla miktarlarda tüketilen şekerli içecekler çocuğun kan şekeri seviyelerini etkileyebilir. Çocuklarda düşük kan şekeri seviyesi asitli içecek istemelerine ve agresif veya utangaç olmalarına neden olabilir.

Gençlerde soda tüketiminin tehlikeleri

Çok sayıda çalışma, asitli içecek tüketiminin gençlerde davranış problemleri ve duygusal problemlerle ilişkili olduğunu da keşfetti. Uluslararası Hasar Kontrol ve Güvenlik Tanıtımı Dergisi’nde yayınlanan bir çalışma da, asitli içecek tüketimi ve gençlerde saldırganlık, depresyon ve intihar arasında bir ilişki oluğunu ileri sürüyor (Solnick ve Hemenway, 2013).

Uzmanlara göre, bir genç ne kadar asitli içecek tüketiyorsa, kavgaya karışma olasılığı o kadar yüksektir. Aynı zamanda, söz konusu gençlerin kendilerini daha depresif veya umutsuz hissettikleri ve intihar hakkında daha fazla düşünceye sahip oldukları ortaya çıkmıştır.

Some figure

Agresif davranış asitli içecek tüketimiyle bağlantılı olabilir

Sadece birkaç kelimeyle belirtmek gerekirse: bir çocuğu agresif hale getirebilecek birçok faktör arasında, asitli içecek tüketiminin oldukça geçerli bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz. Hatta, bu içecekleri çocuğunuzun beslenme planından çıkarmak, davranışlarını direkt olarak iyileştirebilir.

Asitli şekerli içecekler, alkolsüz içecekler, işlenmiş meyve suları, kafeinli içecekler ve enerji içecekleri çok zararlıdır. Çocuklarınızın özellikle spor içecekleri de dahil olmak üzere bütün enerji içeceklerini tüketmemesine dikkat etmeniz önerilir. Bu içeceklerin birçoğu guarana, taurin ve yüksek miktarda kafein gibi uyarıcı maddeler içerir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Cartwright, M.M. (2013): Do Soft Drinks Really Make Kids More Aggressive. Phycology Today. Recuperado de https://www.psychologytoday.com/us/blog/food-thought/201308/do-soft-drinks-really-make-kids-more-aggressive
  • Solnick S.J y Hemenway D. (2013): Soft Drinks Aggression y Suicidal Behaviour in US High School Students. International Journal of Injury Control and Safety Promotion, 21(3), 266-273. doi: 10.1080/17457300.2013.815631
  • Suglia S.F, Solnick S. y Hemenway D. (2013). Soft Drinks Consumption Is Associated With Behavior Problems in 5-Year-Olds. The Journal of Pediatrics, 163(5), 1323-1328.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.