Arkadaşlarınıza Teşekkür Etmeniz Gereken Beş Şey

Arkadaşlık, iyi bir zihinsel sağlığın önemli bir bileşenidir. Arkadaşlık bağlarınızı kelimelerin yanı sıra eylemlerle de pekiştirebilirsiniz. İşte arkadaşlarınıza söylemek isteyebileceğiniz bazı sözler.
Arkadaşlarınıza Teşekkür Etmeniz Gereken Beş Şey
Elena Sanz

Yazan ve doğrulayan psikolog Elena Sanz.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Herkesin başkalarına ihtiyacı vardır. İlişkileriniz benlik saygınızı artırır, ruh halinizi iyileştirir ve kötü zamanlarla başa çıkmanıza yardımcı olur. Bu nedenle, gerçek bir arkadaşlığa sahip olmak paha biçilmezdir. Arkadaşlarınıza teşekkür ederek onlara olan sevginizi ve minnettarlığınızı ifade etmek istiyor ancak bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, işte size yardımcı olabilecek bazı fikirler.

Arkadaşlık, tesadüfi bir karşılaşmadan daha fazlasıdır. Derin ve anlamlı bir bağdır. Arkadaşınız sadece okulda veya işyerinde aynı masayı paylaştığınız biri değil, boş zamanlarınızı birlikte geçirmeyi seçtiğiniz kişidir.

Arkadaşlarınızın sizinle olma nedeni bencil değildir; onlar  sizinle ilgilenir, sizi gerçekten takdir eder ve özveriyle desteklerler. Bu nedenle, eğer hayatınızda böyle biri varsa, onlara ne kadar değer verdiğinizi hatırlatmayı unutmayın.

Arkadaşlarınıza teşekkür etmeniz gereken beş şey

sarılan iki mutlu dost

Hayat karşınıza ne çıkarırsa çıkarsın, arkadaşların her zaman oradadır

Hayatta her insanın kendi yolu vardır. Yıllar geçtikçe herkes farklı koşullardan geçer. Ancak, gerçek bir arkadaşınız olduğunda, yolun her adımında yanınızdadırlar. Aslında onlar sizin yol gösterici ışığınız olur ve her zaman sizi doğru yöne yönlendirmeye çalışırlar. Hayatınızda ne gibi değişiklikler olursa olsun, arkadaşlığınız değişmeden kalır.

Arkadaşlarınız dürüst ve sadıktır

Bir insanı sevmek her zaman onun fikirlerine, kararlarına ve eylemlerine katılmak anlamına gelmez. Aslında, bir arkadaşın en önemli rollerinden biri, kötü yanlarınızı ve hatalarınızı görmenize yardımcı olmaktır. Ancak bunu size olan sevgi ve saygılarından yaparlar.

Bu nedenle, gerçek bir arkadaş, sizinkiyle çelişse bile size fikrini verecektir. Ayrıca, bunu açıkça gözünüzün içine bakarak yapacaktır. Ancak, siz etrafta olmadığınızda sadakatini gösterecek ve size saldırmaya çalışan herkese karşı sizi savunacaktır.

Ne kadar uzakta olursanız olun, hiçbir şeyin arkadaşlığınızı değiştiremez

Gerçek dostluk bencil veya fırsatçı değildir. Tek bir amaç için geliştirilip, bu amaç yerine getirildiğinde bir kenara atılmaz. Ancak, ne yazık ki, onları her dakika aramadığınızda sizi terk eden sözde arkadaşlarla ilgili üzücü gerçekle de karşı karşıya kalabilirsiniz.

Gerçek bir arkadaş, ne kadar uzakta olursanız olun, her zaman sizden haber almak isteyecektir. Hayatınızdaki sorumluluklarınızı anlayacaklar ve sizinle buluşmak için zaman ayıracaklardır. Ayrıca, buluştuğunuzda, aranızda hiçbir şeyin değişmediğini hissedeceksiniz.

Sizi kurtarırlar

Günümüzde çoğu insan, bir kadının sırf kadın olduğu için kırılgan, çaresiz ve muhtaç olmadığının farkındadır. Bir erkek tarafından kurtarılmaya da ihtiyacı yoktur. Ancak, bu fikrin izi hala aklımızın bir köşesinde durur. Bir eşiniz olmadığı sürece tam hissetmediğiniz fikridir bu.

Bu nedenle, birçok kadın yıkıcı ilişkilere tutunur ve bu ilişki sona erdiğinde harap olur. Bu, arkadaşlarının onu kurtarmaya geldiği zamandır. Sizi tekrar toparlarlar, ne kadar cesur olduğunuzu hatırlatırlar ve size devam etme gücü verirler.

Her zaman sizi dinlerler ve sizin kabul etmeyeceğini bilseler bile tavsiye verirler

Bunu herkes zaman zaman yaşamıştır. Siz hayatınızda değişmesi gereken şeylere gözlerinizi açana kadar, kimsenin size söyleyeceği hiçbir şey bir fark yaratmaz.

Bununla birlikte, korkularınızı ve endişelerinizi paylaşmak ve dürüst ve şefkatli bir görüş duymak rahatlatıcıdır. Ayrıca, bu tavsiyeleri, gerçekten ihtiyacınız olduğunda hatırlamanız mümkündür.

birer bardak içecekle muhabbet eden dostlar

Ne zaman isterseniz arkadaşlarınıza bunları söyleyin

İnsanlar genellikle sevdiklerine olan sevgilerini belirli zamanlarda ifade etme eğilimindedir. Ancak, sizin için ne kadar önemli olduklarını hatırlatmak için bayramları veya doğum günlerini beklemenize gerek yok. Gerçekten de bu duyguları kelimelere dökmek onları çok daha somut ve kalıcı kılar.

Bu nedenle, her zaman yanınızda oldukları için onlara teşekkür etme ihtiyacı hissettiğinizde, bunlardan herhangi birini arkadaşlarınıza söylemekten çekinmeyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.