Logo image
Logo image

Annelik: Değişiklikler ve Bunlarla İlgili Yapabilecekleriniz

4 dakika
Annelik bir kadının hayatında bir önce ve bir sonrayı işaretler. Birçok şey değişir. Bundan dolayı, sadece yeni şeylere adapte olabilmek için değil, hayatınızın duygular ile dolu olan bu yeni basamağından en iyi şekilde yararlanabilmek için de ekstra bir efor göstermek durumunda kalırsınız.
Annelik: Değişiklikler ve Bunlarla İlgili Yapabilecekleriniz
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Annelik yanılsamalar ve stres ile dolu hayati bir aşamadır. Eskiden tanıdığınız siz imajının kırıldığı ve yeni rolünüze dönüştüğü bir dönemdir: annelik rolü.

Bu yeni rol hakkında büyük umutlarınız olsa bile yeni sorumluluklar üstlenmek zorunda olmak, daha önce sahip olmadığınız ilgi ve hislere sahip olmak sinir bozucu olabilir.

Hayattaki tüm durumlarda olduğu gibi buna da acemi olarak başlayacaksınız ve çevreniz sizi değiştirecek.

Bir ebeveyn olmak sadece kendiniz ve kendi sağlığınız ile değil, önceliklerinizde ilk sıraya geçmiş olan diğer bir insan ile de ilgilenmeniz anlamına gelir.

Bu muazzam, büyük ve koşulsuz bir sevginin ürünüdür. Ancak, aynı zamanda, o ana kadar inşa etmiş olduğunuz kişisel imajınız ile çatışabilir de. Gerçekte, annelik sizi kendinizin bazı kısımlarından feragat etmeye, ya da bu kısımları en azından bir süreliğine beklemeye almaya zorlar.

Bir şeylerden feragat etmek beraberinde örtülü bir mesajı getirir: artık eskisi kadar önemli değilsinizdir, ki bu aslında doğru değildir. Ancak, kendiniz ile ilgilenmek için eskisi kadar zaman veya kaynağa sahip olmamak kendinizi ihmal edilmiş hissetmenize yol açabilir. Ve bu da benlik saygınızı önemli bir ölçüde etkileyebilir.

Some figure

Annelik Neleri Değiştirir?

Anne olmak hayatınızı birçok yönden yeniden keşfetmek anlamına gelir. Kişiliğinizi ya da ilgilerinizi korumaya çalışmak ve samimi anlar yaşamaya devam etmek sağlıklı olduğu kadar caziptir de. Ancak, doğal olarak, mevcut yaşam tarzınız ile uyumlu olmadığı için vazgeçmeniz gereken plan ve projeler ortaya çıkacaktır.

İyi haber şu ki, bu şeylerden vazgeçmek onlardan tamamen kaçınmak anlamına gelmez. Onun yerine, bu şeyleri şu anda olduğunuz insana uydurmak için çalışabilirsiniz.

Annelik ile değişen şeylerden bazıları şunlardır:

Sosyal İlişkiler

Arkadaşlar anneliğin etkileyebileceği en önemli unsurlardan biridir. Çoğu arkadaşınızın da çocuğu yoksa, hepinizin az ya da çok aynı değişiklikleri yaşaması yerine değişiklikler yapması gereken tek kişi siz olabilirsiniz.

Zaman, artık annelik öncesinde olduğu gibi bir şey değildir. Bundan dolayı seyahat etmek, konserlere ve kulüplere gitmek gibi belirli etkinlikleri yapmak için daha az zamanınız vardır.

Ayrıca, enerjiniz ve bu şeyleri yapma motivasyonunuz da değişir. Genellikle, ebeveynler çoğu zaman çok yorgun hissederler, bundan dolayı biraz boş zamanları olduğunda bu zamanı büyük olasılıkla dinlenerek geçirmek isteyeceklerdir. Bundan dolayı, sosyal hayat kesinlikle değişir.

Ebeveynler diğer ebeveynler ile zaman geçirmeye başlarlar, çünkü daha fazla ortak yanları vardır, konuşacak daha fazla ortak konuları vardır ve çocukları da beraber oynayabilir. Bu, eski arkadaşlarınızı geride bırakmanız gerektiği anlamına gelmez. Aslında, eğer mümkünse eski arkadaşlarınızı yanınızda tutmaya çalışmalısınız.

İş

Günümüzde bile, iş ile yaşamı dengelemek imkansız görünür. Annelik başladığında yeni bir “çalışan” doğar. Emzirmenin ve bir çocuk büyütmenin ortaya çıkardığı ihtiyaçlar hem çalışıp hem de bir anne olmayı zor hale getirir.

Bundan dolayı birçok kadın işlerini bırakmak zorunda hissederler. Diğerleri işlerini bırakmazlar ancak kendilerini günlük bir stres ve anksiyete fırtınasında bulurlar. Durum ne olursa olsun, annelikten önce olduğunuz sıkı çalışan kadın şimdi farklı bir kadın ve o kadının eforları farklı, daha önemli şeylere dağıtılmış durumda.

Kişisel Bakım

Zamanınızın çoğu çocuğunuza gider. Kendi fiziksel ve kişisel refahınızın eskiden olduğu kadar önemli olmadıklarını hissedebilirsiniz.

Ayrıca, eğer kendinizi artık çekici bulmuyorsanız bu tamamıyla normaldir; zamanınız olmaması kişisel bakımın bir önceliğiniz olmaktan çıkmasına sebep olabilir. Üstelik, hamilelik sırasında ve doğum yaptıktan sonra vücudunuz değişir, bundan dolayı eğer önceden olduğu kadar özgüvenli hissetmiyorsanız bu da normaldir. Sadece artık hem sizin hem de hayatınızın farklı olduğunu ve bu değişimin kendi içerisinde güzel olduğunu aklınızda tutun.

Dinlenmek ve Boş Zaman

Eğer işten eve dönüp bir duş aldıktan sonra rahat kıyafetlerinizi giyip Netflix izlemeye alıştıysanız annelik sonrasında bunların hepsinin değiştiği konusunda muhtemelen bize katılırsınız. Annelik ile beraber bakmanız gereken, size ihtiyacı olan başka bir varlık hayatınıza girer.

Söylediğimiz gibi, boş zamanlarınız da değişir. Planlar daha esnek, daha erken saatlerde ve hayatınızı daha iyi anlayan ve empati kurabildiğiniz insanlar ile birlikte olma eğilimindedir.

Partneriniz

Siz ve partneriniz temel olarak bakıcılar hale gelirsiniz. İdeal olanı bunu ikinizin de mümkün olan en düzenli şekilde yapmanızdır, çünkü yalnız başınıza olabileceğiniz biraz zaman geçirmek önemlidir. Ancak genel anlamda durum artık aynı değildir: yalnız başınıza akşam yemeğine çıkmak, kesintisiz bir şekilde konuşmak ve seks yapmak için zaman bulmak daha zor hale gelir.

Some figure

Kendiniz Olmaya Devam Etmek İçin Ne Yapabilirsiniz?

Öncelikle, kendinize güvenmelisiniz. Kişiliğiniz bir anda kaybolmayacak.

Becerileriniz dahilinde ve her zaman gerçekçi olarak, kendiniz olmayı denemeye devam etmeli ve kendinizi tamamen salmamalısınız. Ancak bu yeni gerçeklik ve değişiklikleri de, hoşunuza gitmeseler bile kabul etmelisiniz, çünkü yapılacak olgun şey budur.

Sınırları aşmayacak bir şekilde olmakla beraber, ihtiyacınız olduğunda yardım istemeyi unutmayın. Çocuğunuzun büyük anne ve büyük babası, amcaları, teyzeleri ya da bakıcıları da vardır. İdeali çocuğunuzun sizinle zaman geçirmesidir ancak siz de duygusal anlamda mümkün olduğu kadar iyi hissediyor olmalısınız ve bunu yapabilmek için de kendinize zaman ayırmaya ihtiyacınız var.

Eğer üzerinizdeki sorumlulukların çok fazla olduğunu hissediyorsanız yardım isteyin, derin bir nefes alın ve tekrar iyi hissetmeye başladığınızda çocuklarınızın yanında olun. Bunu yapmakta yanlış bir şey yoktur.

Bir diğer seçenek ise tek başınıza zaman geçirmeyi planlamaktır. Bir süreliğine partnerinizin çocuklarınız ile ilgilenmesine izin verin, sonrasında siz de aynı şeyi partneriniz için yapabilirsiniz. Buradaki ana fikir birbirinize yardımcı olmanızdır, bundan dolayı ikiniz de bundan dolayı aranızda bir sorun çıkmaması gerektiğinin farkında olmalısınız.

Annelik zor olabilse de hala hayati bir değişikliktir, tıpkı ergenliğe girmek gibidir. Fark ise bu değişikliğin sizin yapmayı seçmiş olduğunuz bir değişiklik olmasıdır. Bunu hayatınızın güzel bir zamanı olarak görmeniz önemlidir. Bazı şeyler artık aynı olmayacak olsa da, eğer sadece anı yaşarsanız diğer şeyler size en büyük memnuniyeti verecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bailén, Eva. (2017). La moda de desmitificar la maternidad. El país: https://elpais.com/elpais/2017/06/05/mamas_papas/1496661444_921377.html

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.