Logo image
Logo image

Değişim İçin Deneyimleri Yeniden Anlamlandırmak Şart

3 dakika
Deneyimlerinizi yeniden anlamlandırarak kendinizde dönüşüm için gerekli cesareti bulabilirsiniz. Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin!
Değişim İçin Deneyimleri Yeniden Anlamlandırmak Şart
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kim rahatsız edici deneyimlerini daha keyifli deneyimlerle değiştirmek istemez ki? Ne yazık ki burada, her zaman mümkün olmayan bir şeyden söz ediyoruz. Gerçekliği davranışlarınızla değiştiremeseniz de, deneyimlerinizi yeniden anlamlandırmak sizin elinizde.

Psikoloji bilimi bunu bilişsel, hümanistik ve içsel bir yaklaşımla nasıl gerçekleştireceğimizi bizlere öğretti. Ayrıca, psikanaliz yöntemleri de dönüşüm için izlenmesi gereken yolu ihtiyaç duyanlara sunabiliyor.

Bu yazımızda, deneyimleri yeniden anlamlandırmak ile ilgili detaylardan bahsedeceğiz. Tabii bununla birlikte, psikolojinin bu yolda nasıl bir katkısı olduğuna da değineceğiz. Son olarak, bunun niçin dönüşüm ile ilgili bir mesele olduğundan, deneyimlerinizi nasıl yeniden anlamlandıracağınızdan ve bunun yararlarından da söz edeceğiz.

Deneyimleri Yeniden Anlamlandırmak Nedir?

Some figure

Deneyimleri yeniden anlamlandırmak derken, bunların anlamlarını değiştirmek, onlara farklı bir açıdan bakabilmek ve daha az stres ve yorgunluğa neden olmalarını sağlayabilmekten söz ediyoruz.

Diyelim ki başınızdan inanılmaz derecede acı çekmenize neden olan bir şey geçti. Olan biten bir şeyi değiştirmezsiniz fakat dönüştürebilirsiniz. Nasıl mı? Bunun size bir şeyler öğrettiğini düşünerek. Bu deneyimin size değerli bir ders verdiğinden eminiz. Buna bu açıdan bakmak acınızı azaltabilir ve hayatınıza devam etmenize yardımcı olabilir.

Deneyimlediğiniz her şey duygularınızla ilişkilidir. Her bir deneyimle ilişkilendirdiğiniz anlam da bu duygulardan ayrı düşünülemez. Bundan dolayı, deneyimlediğiniz bir şeye farklı bir anlam kattığınızda, farklı bir duyguya odaklanmış olursunuz. Örneğin, mutsuzluk yerine neşe duymaya başlayabilirsiniz. Burada amaçlanan şey, dönüşümün olumlu bir süreç olması.

Farklı Disiplinlerin Yaptığı Katkılar

Psikolojinin amaçlarından biri, insanların düşünce, davranış ve duygularını incelemektir. Psikoloji bilimindeki farklı yaklaşımlar, deneyimleri yeniden adlandırmak adına çeşitli katkılar sağlarlar:

 • Bilişsel psikoloji. Terapi sürecinde, bilişsel yeniden yapılandırma denen teori ile danışanlar bir terapist yardımıyla hayatlarında uyumsuz buldukları durumları belirlerler. Bu durumlar belirlendikten sonra, bunların yerlerine kendilerine daha uygun şeyleri koyarlar. Bu sayede, duygusal yükleri de azalmış olur.
 • Hümanist psikoloji. Hümanist psikoloji insanların potansiyeline dayanan birkaç daldan oluşuyor. Bunlardan biri logoterapi (anlam yoluyla terapi). Bu terapinin temel amacı hayatı daha anlamlı kılabilmek. Logoterapi, güçlükleri aşmamıza yardımcı olacak biçimde hayatı anlamlandırmamıza yardımcı olur.
 • Psikanaliz. Psikanaliz, kişinin en derinine iner ve bilinçdışı yapılan hareketlerin, gösterilen direncin ve sahip olunabilecek savunma mekanizmalarının farkına varılmasını sağlayarak bireyin hayatının yeniden anlamlandırılmasına yardımcı olur. Bu yöntem, her şeye farklı bir açıdan bakmanızı sağlayacağı için bir tür dönüşüm başlatır.
 • İçsel psikoloji. İçsel psikoloji bilinç ve maneviyat yardımıyla deneyimlerinizi yeniden anlamlandırmanızı sağlar. Kendinizden öte neler olduğunu fark eder, içsel bir yolculuğa çıkarsınız.

Psikolojinin bu alanları, insanların deneyimlerini yeniden anlamlandırmak için farklı yaklaşımlar sunarlar. Hepsi de öncelikle kişinin kendini tanıması gerektiğinden yola çıkar. Çünkü dönüşüm kendini tanımakla başlar.

Unutmayın, her şeyi her zaman kendi başınıza başaramayabilirsiniz. Fazla travmatik oldukları ya da son derece neşe yarattıkları için bazı durumlar kontrolünüzden çıkabilir. Böylesi aşırı durumlarda yardım almak oldukça önemlidir.

Deneyimleri Yeniden Anlamlandırmak İçin Neler Yapılabilir?

Some figure

Deneyimlerinizi yeniden anlamlandırmanız için bazı önerilerimiz var:

 • Öncelikle, kendinizi tanıyın.
 • Kendinize değer verin.
 • Size zarar veren şeyleri keşfedin ve bunları nasıl değiştirebileceğiniz üzerine kafa yorun.
 • Sınır koyun.
 • Kısır duygu ve deneyimleri keşfetmek için önceliklerinizin ne olduğunu belirleyin.
 • Duygularınızı yönetmeyi öğrenin.
 • Kendinize bolca zaman tanıyın.
 • Son olarak, yardım alın.

Bu gayet kolay görünse de, aslında değil. Burada asıl zor olan, önceden hiç girmediğiniz sularda gezinmek. Bu süreçte kaybolabilir ve kendinizi tekrar tekrar tanımak zorunda kalabilirsiniz.

Deneyimlerinizi Yeniden Anlamlandırmanızın Faydaları

 • Gerginliğinizin azalmasına yardımcı olur.
 • Kendinizi daha iyi tanırsınız.
 • Öz güveniniz artar.
 • Duygu yönetimi konusunda daha iyi bir noktaya gelirsiniz.
 • Daha girişken biri olursunuz.
 • Son olarak, daha dayanıklı birine dönüşür ve kendinize nasıl bakmanız gerektiğini öğrenirsiniz.

Geçmişteki deneyimlerinizi yeniden anlamlandırmanız dönüşümün ilk adımıdır. Dönüşmek ya da aynı noktada kalıp asla uçmayı öğrenememek sizin tercihinizdir.

Cesur olun ve kendinizi keşfedin. Bu sayede sizi motive edecek bir anlam bulabileceksiniz. Daha dayanıklı birine dönüşün ve bunu zorluklarla yüzleşmek için kullanın. Deneyimlerinizi yeniden anlamlandırarak yaralarınızı sarın ve hayatınıza devam edin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Bados López, A. & García Grau, E. (2010). La técnica de la restructuración cognitiva.
 • Frankl, V. (2015). El hombre en búsqueda de sentido. Herder Editorial.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.