Ani Duygu Değişimlerini Kontrol Etmenin 7 Yolu

Ani Duygu Değişimlerini Kontrol Etmenin 7 Yolu
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Tarafından yazılmıştır Pedro González Núñez

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Ani duygu değişimlerini kontrol etmek akıllı ve hatta kaliteli bir hayat sürdüğünüzün göstergesi olabilir. Bazı günler her şey mükemmel görünürken belirli bir olay ya da durum aniden ruh halinizin tam tersine dönüşmesine neden olabilir.

Bireysel psikolojinin babası Alfred Adler, kötü ruh halinin kalitesizlik olarak yorumlanabileceğini söylemiştir. Bu söyleme inanırsak kötü ruh halini kontrol etmenin huzurumuz için çok önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Ruh halinin değişmesi ne demek?

Ruh halinizin değişmesi o anki duygunuzun değişmesidir. Farklı şekillerde ve kısa süre içinde duygularımız iyi veya kötü yönde değişir.

farklı duygular

Her şeyden memnunken bir anda gergin ve öfkeli olabiliriz veya bunun tam tersi de olabilir. Eğer bu durum alışkanlık olursa kişinin sosyal, kişisel ve iş hayatını etkileyecek duygusal bir istikrarsızlığa yol açabilir.

Bu duygu değişimleri menopoz veya adet gibi belirli dönemlerden kaynaklanabilir. Ancak bu sadece kadınlara özgü bir durum değil. Aynı zamanda ergenlik, kişilik veya yeme problemleri ya da diğer faktörlerin de bunda etkisi olabilir.

Ani duygu değişimlerini kontrol etmenin sırları

Şimdi duygu ve ruh halinde değişimin ne demek olduğunu biliyoruz. Sıra geldi nasıl kontrol altına alınacağına. Özellikle de nedeni psikolojik sorunlarsa bunu yapmak her zaman kolay değildir. Ancak eğer etkili şekilde baş etmeyi öğrenirsek günlük ve sosyal hayatta çok faydasını görürüz.

1. Rutin oluşturma

Sizi ne iyi hissettirir? Ne rahatlamanıza yardım eder? Sizi daha iyi hissettiren şeyi bulun ve kendi rutininizi oluşturun. Örneğin müzik, yürüme, arkadaşlarla buluşma… sizi rahatlatan şeyi bulun ve günlük yaşamınıza bu aktiviteyi dahil edin.

2. Kendinden uzaklaşma

Bazen bazı durumları ruh halimizi değiştirdiğini fark etsek de bundan kaçamayız. Fakat bu şeyleri kendimizden uzak tutmamız gerekiyor. Bu şekilde hayatımızın kontrolünü ele alabiliriz. Bazı durumlarda uzaklaşmak belirli duyguların yayılması için gereklidir.

3. Konuşmadan önce düşünmek

Bir Arap atasözü “Söyleyeceğin şey sessizlikten daha değerli değilse hiç söyleme” der. Bu nedenle konuşmadan önce söyleyeceklerimizi iyi düşünmek gerekir. Bu aynı zamanda iletişimin sağlam ve olumlu olması için de gereklidir.

Öncelikle akıllıca düşünmek, kelime seçmek ve nasıl söyleyeceğini bilmek gerekir. Bundan sonra ise karşınızdakinin dudaklarınızdan ya da yazıyorsanız parmaklarınızdan bunu okumasına izin verin.

“Kötü ruh halimiz bizi azaltır.”

– Domenico Cieri Estrada

sahildeki adam

4. İyi bir dinlenme rutininin önemi

Yorgunluk çoğu zaman kötü ruh hali yaratır ve duygularımızı değiştirir. Bazen fiziksel ve zihinsel anlamda yorgun olmak aniden ruh halimizin değişmesine neden olarak duygusal istikrarı bozar.

Her zaman dinlenmek mümkün değil ama yapabiliyorsanız her türlüsü fayda sağlayacaktır. Bu fikirleri yenilemek, olumsuz duygulardan kurtulmak ve ruh halimizi değiştirecek şeylerden uzaklaşmak için faydalıdır.

5. Egzersiz yapmak

Spor yapmak vücuttaki dopamin seviyesini yükseltir. Ruh halimizi iyileştirecek nörotransmitterleri harekete geçirir. Her gün yarım saat spor yapmak duyguları düzenler ve olumlu düşünmeyi sağlar.

yazı yazmak

6. Yazmak

Büyük yazarlar, yazmanın rahatlatıcı olduğunu söyler. Aynı zamanda duyguları yazmak da iyi bir terapidir. Neyin ruh halimizi değiştirdiğini anlama konusunda yardımcı olur ve gelecekte nelerle karşılaşacağımız hakkında fikir verir.

7. Ruh halinin neden değiştiğini anlamak

Bazen bizi olumsuz etkileyen şeyler hep aynıdır. Belki mevsim, belki kişisel bir neden ya da başkaları olabilir. İyi bir analiz sebebi görmek ve kontrol etmek açısından gereklidir.

Yine de ani duygu değişimlerinizi kontrol edemiyorsanız belki de bir uzmana danışmakta fayda vardır. Kimi zaman bu değişimler başa çıkılması gereken daha büyük sorunları işaret edebilir.

“Çok büyük bir üzüntü olmasa da yaşlı annesinin varlığının onu rahatsız ettiğini itiraf etmek zorundaydı.”

– Magda Szabo

İlginizi çekebilir ...
Ruh Hali Tam Olarak Nedir ve Sizi Nasıl Etkiler?
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Ruh Hali Tam Olarak Nedir ve Sizi Nasıl Etkiler?

Hangi ülke ve kültüre baktığımıza bağlı olarak ifade edilen durumların dışında, insani genel hislerimiz aynıdır. Fakat bu duygusal durumlarımız kon...


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.