Ara Vermeniz Gerektiğini Gösteren 9 İşaret

Ara Vermeniz Gerektiğini Gösteren 9 İşaret
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González.

Tarafından yazılmıştır Eva Maria Rodríguez

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Yaşam karmaşası içinde, genellikle ataletin bizi alıp götürmesine izin veriyoruz. Ancak bu eylemsizlik genellikle vücudumuzun bize gönderdiği mesajların dinlenmesini içermez. Ve eğer bu işaretleri önem sırasına koyacak olursak, o zaman dinlenmenin zamanının geldiğini söyleyen işaretler listede çok yüksek olacaktır.

“Yapabilirim,” deriz kendimize. Çevremizdekilere olan sevgimiz ve sorumluluk duygusu nedeniyle, devam etmeye mecbur hissediyoruz. Bunu daha iyi insanlar olmak için yaparız (ya da böyle düşünürüz). Böyle yaparız çünkü yapmamız gereken şeyin bu olduğunu düşünürüz. Eğer herkes bunu yapıyorsa, o zaman mutlaka yapmamız gereken şey budur.

Ama eğer hâlâ zaman varken “makinemizi” durdurmazsak, er ya da geç makine kendi kendine duracaktır. Çok geç olmadan durmak bir zayıflık ya da korkaklık işareti değil, kendinize, size bağlı olanlara ve sizin için önemli olanları seven bir zekanın belirtisidir.

Peki, ara verme vaktinin geldiğini nasıl anlarız? Vücudumuzun bize dinlenmemiz gerektiğini söylemek için bize hangi sinyalleri gönderiyor?

Dinlenmeye ihtiyacımız olduğunu gösteren işaretler neler?

Dinlenmemiz gerektiğinde, vücudumuz genellikle bizi haberdar eder. Bu sinyalleri göz ardı etmek sorunu durduramaz; tam tersine daha da kötüleştirecektir. Bunlar, başka şeylerin yanı sıra, stres, yorgunluk ve cesaretsizlik işaretidir ve bunlarla başa çıkmamız gerekir.

“Vücudunuz harap olana kadar” oynarsanız ve sahayı zamanında bırakmazsanız, maçı her seferinde bir şekilde kaybedersiniz.

Aşağıdaki işaretlerden birkaçını görürseniz, mola vermeyi düşünmenizin zamanı gelmiştir. Rutinlerinizi, önceliklerinizi ve gerçek ihtiyaçlarınızı gözden geçirme zamanı. Aşağıda, aşağıda tarif ettiğimiz işaretlere bakın, daha çok mola vermeniz gerekir.

Yorgunluk

  1. Her zamankinden daha yorgun hissediyorsunuz

Uzun süreli veya yoğun fiziksel veya zihinsel efor nedeniyle yorgun olmak normaldir. Normal olmayan şey, yorgunluğun her gün, gün boyu, sabah kalktığınızdan akşam yatana kadar devam etmesidir.

  1. Uyarıcılar olmadan günü atlatamıyorsunuz

baş ağrısı

Kafein, alkol, tütün, şeker veya herhangi bir ilaç türü olsun, uyarıcıları kullanarak kendinizi aldatma, yorgunluğa sadece geçici bir çözümdür. Aslında, uzun vadede her şeyin daha da kötüye gitmesini garanti edecek bir şeydir. İşte bu yüzden aynı etkiyi elde etmek için sürekli olarak aynı uyarıcılara daha çok ihtiyaç duyarız.

  1. Yoğunlaşmakta zorlanırsınız

İster yorgunluktan ister başka bir faktörden olsun, dinlenmeye ihtiyaç duyduğumuz ilk işaretlerden biri eldeki işlere konsantre olamamaktır. Hayallere dalmak, çoklu görev veya oyalanmak, enerji rezervlerimizin azalmakta olduğuna işaret edebilir.

iş yapamamak

İş hayatımız

  1. Daha çok çalışıyorsunuz

Daha uzun süre çalışmak, mutlaka daha fazla iş yapmanız anlamına gelmez. Yorgunluk ve odaklanma zorluğu nedeniyle daha az üretken oluruz. Ve sonuç olarak, performanstaki düşüşü telafi etmek için daha fazla saat çalışması gerektiğine inanırız. Mesele şu ki daha çok çalışmak bizi başlangıçtakinden daha da yorgun kılar.

  1. Her zaman iş hakkında düşünüyorsunuz

Yorgunluk ve aşırı yorgunluktan muzdarip olduğunuzu ve bir molaya ihtiyaç duyduğunuzu bildiğinizde bile, iş hakkında düşünmeyi bırakamıyor olmanız çok tuhaf bir durum. Sonunda biraz dinlenme fırsatı bulsanız bile, kendinizi suçlu hissedersiniz! Herhangi bir iş yapmak zorunda kalmasanız bile, sadece bunu düşünüyor olsa bile, aslında çalışmaya devam etmiş olursunuz.

  1. Her zaman kötü bir ruh halindesiniz

Yorgunluk bizi kötü bir ruh haline sokma eğilimindedir. Ama tükenme sınırlarına ulaştığında ve vücudunuzun dinlenmesi gerektiğinde bu sinir bozukluğu kronik bir hâl alır. ye başladığında, Eğer alaycı, tatsız veya kaba davranmaya başladıysanız, yavaşlamanız gereken kesin bir işarettir.

Sağlık ve hafıza

  1. Bilgi hatırlamakta zorlanıyorsunuz

Yorgunluk ve stres, en basit bilgiyi hatırlamanızı zorlaştırabilir. Örneğin, anahtarları nereye koyduğunuzu hatırlayamamak ya da yemek pişirirken temel bir malzemeyi eklemeyi unutmak gibi basit bir şeyler. Ayrıca gündelik şeyler hakkında kafanız karışır ve eşyalarınızı koyduğunuz yerleri sürekli değiştirirsiniz. Bütün bunlar muhtemelen bir molaya ihtiyacınız var demektir. Zihninizi yeniden başlatmalısınız.

hatırlamakta zorluk
  1. Sağlığınız kötüleşmekte

Sürekli yorgunluk ve stres bağışıklık sistemini etkiler. Sağlığınız etkilenir ve soğuk algınlığı ve grip için daha savunmasız hale gelirsiniz. Ayrıca bu durumun sonucu olarak kaybı veya alımı yaşayabilir ve sık sık baş ağrısı veya migrenle karşı karşıya kalabilirsiniz. Kalp atış hızınız da artmaktadır, bu da kalp hastalığınızın artmasına neden olabilir.

  1. Daha fazla hata yaparsınız

Herkes hata yapar ve bunun yanlış bir tarafı yoktur. Ancak bu hatalar çok sık yapıldığında, özellikle de aptalca hatalar söz konusuysa, endişelenmeye başlamanın zamanı gelmiştir. Başlangıçta aptalca bir hata olan şey gelecekte çok daha ciddi bir şey olabilir.

Dinlenmek için ara ver ama düşünmeyi de bırak

Ara vermek derken, genellikle fiziksel ve zihinsel olarak dinlenmemiz gerektiğini kast ediyoruz. Zihnimizi berraklaştırmamız ve özgür bırakmamız gerekiyor. Stresten kurtulmak ve vücudumuzun iyileşmesine izin vermek. Ama aynı zamanda durup düşünmemiz gerek. Durumumuzu yeniden düşünmemiz ve ne yaptığımızı ve neyin gerçekte bize geldiğini analiz etmemiz gerekiyor.

çayırda rahat yatmak

İçinde bulunduğumuz bu yaşam fırtınası, her zaman açıkça düşünmemize izin vermez. Kendimizi kaptırmak kolaydır ve sadece kendimiz için yarattığımız hızla devam ederiz. Bununla birlikte, uzun vadede, hastalığa bağlı olarak uzun ve zorlu bir mola şeklimde bir bedeli ödemek zorunda kalırız. Gerçekten buna değer mi?

Durun, dinlenin ve ne yapmak istediğinizi düşünün, neyi neden yaptığınızı ve elde etmek istediğiniz şeye doğru ilerleyip ilerlemediğinizi düşünün.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.