Logo image
Logo image

Menopoz: Her Kadının Hayatındaki Doğal Aşama

3 dakika
Menopoz: Her Kadının Hayatındaki Doğal Aşama
Son Güncelleme: 24 Nisan, 2018

Her kadının hayatında, olgunluğun kapısını çalacağı o dönem gelir çatar. Menopoz, o kapıyı açan ve olgunluğu içeri buyur eden eldir. Bu yüzden, normalin dışında bir şeylerin yaşandığı, hayatın diğer alanlarındaki düzene de yansıyan çok önemli fizyolojik bir andan bahsediyoruz.

Önce, vücudumuz anlamakta zorlanacağımız belki de nefret edeceğimiz değişimler geçirmeye başlar. Ancak kabullenirsek ve pozitif bir tutumla karşılarsak, menopoz, bizim deneyimimize ihtiyaç duyanlara rehberlik etmemize yardımcı olan bir bilgelik sembolüne dönüşebilir.

Menopozun belirtileri

Hepimiz menopozun belirtilerinden bazılarını biliriz. Özellikle ilk aşamalarda belirtilere karşı direnmeye eğilimliyizdir. Çünkü bir açıdan, onlar kaçınılmaz olarak yaşlandığımızı gösteren işaretlerdir. Bu ilk belirtiler her zaman olan bir şeyi aklımıza getirir: zaman hızla akıp gidiyor.

Some figure

Bazı belirtiler şöyle sıralanabilir:

  • Özellikle menopoz başlangıcı aşamasında düzensiz adet görmek,
  • Sersemlemek, terlemek ve anı sıcak basması ve anksiyete nedeniyle kalp çarpıntısı.
  • Seks esnasında acıya sebep olan vajinal kuruluk.
  • Zamanında ilgilenilmezse, depresyon belirtisine de dönüşebilecek duygusal değişimler.
  • Genellikle vücut yağının artmasıyla sonuçlanan metabolik değişimler. Bu nedenle, kalp ve damar hastalıkları ve diyabet riskini de aklınızdan çıkarmamalısınız.
  • Osteoporoz, kalsiyum eksikliği nedeniyle kemik miktarında azalma.

“Olgunlaşmak, imkansız olanı kabullenmek demektir.”

– Javier Sanz

Eğer vücudunuzda menopoz belirtileri varsa panik yapmayın. Uygun bir zamanda doktora gidin ve gerekirse bir psikoloğun yardımını almakta tereddüt etmeyin. Ayrıca, hayatınızı fiziksel ve psikolojik olarak etkileyecek bu yeni aşamayla yüzleşmede, ailenizin ve sevdiklerinizin desteği çok önemlidir.

Gelişi için nasıl hazırlanılmalı

Menopozun en kötü tarafı kendisi olmayabilir. Asıl zorluk, yaşlanmaya bir adım daha yaklaştığımızı kabullenmek için gereken psikolojik hazırlıktır. Ancak, “yaşlı” olmanın büyük bir kısmının takındığınız tutumlarla ilgili olduğu da doğru değil midir?

En önemli şey, yaşlandığınızın doğru olduğunun ancak aynı zamanda bu zamana kadar pek çok şey yaşayıp gördüğünüzün farkında olmaktır. Şimdi hem fiziksel hem de psikolojik olarak kendinize bakmanızın zamanı geldi demektir. Temponuza uygun günlük egzersiz, doğru beslenme, sağlıklı ve sakin bir yaşam sürmek sandığınızdan çok daha fazla yardımcı olabilir.

“Kırk yaş gençliğin olgunluk dönemidir; elli yaş ise yaşlılığın gençlik dönemidir.”

– Victor Hugo

Ama, her şeyden öte, menopozla yüzleşmenin anahtarı pozitif bir tutum benimsemektir. Fiziksel olgunluğa ulaşmak zihinsel açıdan yorgun olmak anlamına gelmek zorunda değildir. Hepsi, güç ve farkındalıkla ilgilidir. Hayal edebileceğimiz en iyi sağlık göstergesi, vücudunuzun evrim geçirdiğini itiraf etmektir.

Menopoz gibi bir bedensel değişim kolayca kabul edilebilecek bir değişim olmadığı için, aklımızdan çıkarmamamız gereken bir başka anahtar sabırdır. Bu yüzden sevdiklerinizden sizinle birlikte sabır göstermelerini isteyin. Bir de her şeyden önemlisi, alışmak ve uyum göstermek için kendinize zaman tanıyın.

Menopoz: bir bilgelik simgesi

Menopozun olgunluğa doğru atılan bir adım olduğunu kabullenmek, bir bilgelik simgesidir. Hayatınız boyunca yürüdüğünüz yol başkalaşım geçirmiştir. Öğrenmeden bilgeliğe geçmiş, dönüşmüştür.

“Başkaları için duyduğumuz endişe kendimiz için duyduğumuz endişeden daha fazla olduğunda olgunluk kendisini göstermeye başlar.”

– Albert Einstein

Some figure

Şimdi, etrafınızdaki insanlara rehberlik eden, sizin tavsiyeleriniz olacak. Bu, onları hatalar yapmaktan alıkoyamayacak olsa da, geleceklerini şekillendirmelerine yardım etmek üzere onlara hizmet edecek. Siz onların rol modellerinden birisiniz. Bu yüzden, yapılacak en iyi şey, bu aşamanın olumlu tarafını görmek. Doğal, kadınsı ve her şeyden öte hayatınızda yeni bir döneme eriştiğinizi kabullenmenin bir yolu.

Attığınız adımlarla gurur duyun ve şimdi sevdiklerinizin atması gereken adımların silüetini çizmek için onlara yardımcı olun. Size teşekkür edecekler ve doğru açıdan bakıldığında, bu tür bir değişimin, hepimizin içindeki bilgeliği ortaya çıkardığını hissedeceksiniz. Çünkü zorluklarla karşılaştığımızda her zaman yeni bir şeyler öğreniriz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.