Logo image
Logo image

Alışkanlık Oluşturmak Ne Kadar Sürer?

2 dakika
Bir alışkanlık oluşturmak 60 günden fazla sürebilir, ancak bir şeyi gerçekten istiyorsanız, bu çabaya değer.
Alışkanlık Oluşturmak Ne Kadar Sürer?
Tarafından yazılmıştır Adriana Díez
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Nasıl yeni bir alışkanlık edinebilirsiniz? Doğal yollarla bir alışkanlık oluşturmak ne kadar sürer? Herhangi bir davranış potansiyel olarak bir alışkanlık haline gelebilir mi? Farklı alışkanlıklar oluşturmak aynı miktarda zaman alır mı ? Bu yazıda, bir alışkanlık oluşturmak için neye ihtiyacınız olduğuna dair tüm sorularınızı cevaplayacağız.

Hepimiz daha sağlıklı rutinleri günlük hayatımıza dahil etmek isteriz. Örneğin, sigarayı bırakmak, sağlıklı yiyecekler yemeye başlamak veya düzenli olarak egzersiz yapmaya başlamak isteyebilirsiniz. Ancak, birkaç gün sonra kendinizi motivasyonunuzu kaybederken ve bu çabayı terk ederken bulabilirsiniz.

Alışkanlık oluşturmak için çaba sarf etmeniz gerekiyor. Vücudunuzu veya rutininizi daha önce bilmediğiniz yeni davranışlara adapte etmelisiniz. Bu nedenle yeni alışkanlıklar oluşturmanın anahtarı tutarlı ve azimli olmaktır. İşler zorlaştığında pes etmenin cazibesine karşı en iyi silahlarınız bunlar olacaktır.

Bir alışkanlık oluşturmanın ilk adımı, neyi başarmak istediğinizi belirlemektir. Bu gerçekten istediğiniz ve almak için motive olduğunuz bir şeyse, başlamak çok daha kolay olacaktır.

“Mümkün ve imkansız arasındaki fark, bir kişinin kararlılığında yatmaktadır.”

-Tommy Lasorda-

Some figure

Bir alışkanlık oluşturmak ne kadar sürer?

1960 yılında plastik cerrah Maxwell Maltz, bir alışkanlık oluşturmak için 21 güne ihtiyaç olduğunu belirtti. Daha sonraki araştırmalar, nöronların bu zaman çerçevesinde yeni davranışları tamamen özümseyemediğini keşfetti. 21 günü alışkanlık oluşturmanın temeli olarak ele alırsanız ve bu süre içinde başaramazsanız, vazgeçme riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

“Bu kadar eğilime sahip olsaydı, herhangi bir kişi, kendi beyninin heykeltıraşı olabilirdi.”

-Santiago Ramón y Cajal-

University College London’da yapılan sonraki araştırmalarda, araştırmacılar, yeni bir alışkanlık oluşturmak ve onu kalıcı hale getirmek için ortalama olarak 66 güne ihtiyacımız olduğunu keşfettiler. Ayrıca, sadece bir gün için bu alışkanlığı terk etmenin uzun vadeli hedeflerimiz için zararlı olmadığını da keşfettiler.

Bir alışkanlık oluşturmak için başlangıçta onu sık sık uygulamalısınız. Alıştırma süresi, alışkanlık haline getirmek istediğiniz davranışa göre değişecektir. Aynı zamanda aktivitenin size ne kadar tanıdık geldiğine de bağlıdır. Yabancı olduğunuz bir şey, alışkın olduğunuz bir şeyden daha fazla zaman gerektirebilir. Öte yandan, sizin için tanıdık ve kolay olan bir şeyin yeni bir alışkanlık haline gelmesi çok uzun sürmeyebilir.

Bir alışkanlık nasıl sürdürülür

Yapmanız gereken ilk şey bir eylem planı geliştirmektir. Bu, kendiniz için kısa, orta ve uzun vadeli hedefler belirlemenizi gerektirir. Bu, ilk fırsatta bırakma eğiliminden kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Bunun yerine, kendiniz için belirlediğiniz hedeflere ulaştığınızı gördükçe, büyük olasılıkla buna devam edeceksiniz. Planınız, ayrıca, gün içindeki bu alışkanlığı uygulamayı düşündüğünüz zamanı da içermelidir. İyi tanımlanmış ve iyi organize edilmiş planları sürdürmek çok daha kolay olacaktır.

Some figure

Ayrıca kendinize neden söz konusu alışkanlığı oluşturmak istediğinizi sormalısınız. Nihai hedefinize ulaştıktan sonra geleceğiniz noktayı gözünüzde canlandırmak veya yeni alışkanlıkla alakalı bazı olumlu değişiklikleri görmek sizi motive edebilir. Bu şekilde, başlangıçta bu yeni yola girmeye karar vermenize neyin sebep olduğunu unutmazsınız. Bunları aklınızda tutmak, yeni alışkanlığı kalıcı hale getirmenizi kolaylaştıracaktır.

Erteleme dediğimiz tuzağa da yenik düşmeyin. Bununla, bugün yapabileceklerinizi yarına ertelememeniz gerektiğini kastediyoruz. Ne kadar erken başlarsanız, hedefinize o kadar çabuk ulaşırsınız. Bir alışkanlık oluşturmak, sürekli disiplin ve çalışma gerektirir. Neyi başarmak istediğiniz konusunda tutkulu hissediyorsanız, kesinlikle ilerleyebileceksiniz.

Öyleyse ne bekliyorsunuz? Bugünden tezi yok, daha sağlıklı alışkanlıklar oluşturmaya başlayın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Lally, P., Van Jaarsveld, C. H., Potts, H. W., & Wardle, J. (2010). How are habits formed: Modelling habit formation in the real world. European journal of social psychology40(6), 998-1009.
  • Smith, K. S., Virkud, A., Deisseroth, K., & Graybiel, A. M. (2012). Reversible online control of habitual behavior by optogenetic perturbation of medial prefrontal cortex. Proceedings of the National Academy of Sciences109(46), 18932-18937.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.