Logo image
Logo image

Aldatma: Güvene İhanet

4 dakika
Aldatma derin bir yara açar. Bunu aşmak mümkün mü?
Aldatma: Güvene İhanet
Son Güncelleme: 24 Haziran, 2022

Boşluk, çaresizlik, öfke, hayal kırıklığı, acı ve ıstırap. Bunlar, eşinizin sadakatsiz olduğunu keşfettiğinizde aldatma karşısında deneyimleme eğiliminde olduğunuz karışık duygulardır . Duygularınızın yoğunluğu genellikle birlikte olduğunuz zamanla ve size ne kadar süredir ihanet ettikleriyle ilgilidir. Bu, birlikte yaşamaya yeni başladıysanız ve onların sadakatsiz olduklarını keşfederseniz, bunun daha az acıtacağı anlamına gelmez. Ancak, birdenbire,  sadakatsiz bir partnerle yıllarınızı geçirdiğinizi fark ettiğinizde, hayatınız fiilen paramparça olur.

Belki de hayatınızı eşinize ve çocuklarınıza adadınız ve yaşamayı bıraktınız. Gerçekten de 1960’lar ve 1970’ler arasında doğmuş olsaydınız, fedakarlıklar yapmak, hayallerinizi ve kişisel gelişim hedeflerinizi ertelemek için eğitilmiş olurdunuz. Bu nedenle, muhtemelen kendi kişisel gelişiminizi eş ve anne olarak gördünüz.

Bu nedenle, hayatınızın en güzel yıllarını ilişkinize adadığınız sırada, onların sadakatsiz olduğunu aniden keşfettiyseniz, muhtemelen geleceğinizin neler getireceğini merak edeceksiniz. Ayrıca, partneriniz ayrılırsa, açık bir yara ile kalırsınız ve bilinmeyen bir süre için yas tutarsınız. Bu, ihanetinizin üstesinden gelmenize yardımcı olacak sosyal, ailevi ve kişisel kaynaklara bağlı olacaktır. Eski eşinizi aramak ve geri gelmesini istemek, ancak aynı zamanda onunla tartışmak isteyebilirsiniz. Bu tamamen doğal. Bu bir insan tepkisidir.

Güvene ihanet

Some figure

Partnerinizin sadakatsizliğini keşfettiğinizde, ilişkinize verilen zararı gerçekten anlamadan veya fark etmeden onunla kalmaya karar verebilirsiniz. Kısa bir konuşmayla her şey çözülecekmiş gibi davranabilirsiniz. Partnerinizin sadakatsizliği onun bencil ve basiretsiz vizyonunun bir işaretidir. Bu, duruma yalnızca kendi bakış açınızdan baktığınız anlamına gelir. Ayrıca, sırf sadakatsizlikleri için özür diledikleri için eşinize olan güveninizi gerçekten geri kazanmayacaksınız. Ne de olsa size yalan söylüyorlar ve ikili bir hayat yaşıyorlar. Gerçekten de, sevgilileriyle buluşmak için sürekli hayali toplantılar yapmak zorunda kaldılar.

Sadakatsizlikten sonra iyileşme

Böyle bir aldatmadan sonra ilişkiniz düzelebilir mi? Zor ama imkansız değil. İlk önemli adım, ilişkinizde meydana gelen hasarı kabul etmektir.

Partnerinizi size ihanet etmeye iten hangi faktörlerin katkıda bulunduğunu belirlemeye çalışmalısınız. Bununla birlikte, genellikle aldatma için hafifletici nedenler bulunmadığına dikkat edilmelidir.

Partneriniz size ihanet ettiğinde aslında üç kişiyi aldatıyor demektir. Kendilerini aldatıyorlar çünkü bir şey hissetmeden aylarca veya yıllarca bir başkasıyla yakın olmak imkansız. Ayrıca sizi ve sevgililerini aldatıyorlar. Aslında, normalde, bir kişi zaten uzun süreli bir ilişki içinde olduğunu bilerek bir başkasıyla bir ilişkiyi kabul ederse, bunun nedeni diğer ilişkinin ortadan kalkacağını ummasıdır.

İnsan robot değildir. Tekrar tekrar ve bu kadar uzun süre özel olarak paylaşıldığında duyguları ayırmak imkansızdır.

Partneriniz, karışık duygularınızı ifade etmemeniz gerektiğini düşünmemeli ve ‘temiz bir sayfa’nın bu konudan bahsetmemek anlamına geldiğini düşünmemelidir. Bunun yerine, ikiniz de bunun neden olduğuyla yüzleşmelisiniz. Hiçbir mazeret olmadan.

Güven, kelimelerle değil, eylemlerle yeniden inşa edilir. Affetmek pasif değil aktiftir. Çiçekler ve çikolatalar yarayı iyileştirmez. Bir hafta veya bir ay da yeterli iyileşme süresi değildir.

Bir çiftin hayatındaki aşamalar ve aldatma

Some figure

Pek çok insan, kendilerine rağmen, eşlerini hala severken, eşlerinin artık onları sevmediğini kabul eder. Rahatsızlıklarını bir süre gizleyip susturabilirler, kaçınılmaz olarak ortaya çıkan krizi beklerler.

Bir ilişki zaman içinde ilerledikçe, çift duygularında bir dalgalanma yaşar. Bir ilişkinin başlangıcı idealleştirme aşamasıdır. Bununla birlikte, birlikte yaşama rutin, sorumluluklar ve üremenin kapısını açar. Bu faktörler, bir çiftte suç ortaklığına ayrılan süreyi kısaltır. Baştan çıkarma ve gizem azalır.

Örneğin, ilk çocuğun gelişi duyguları böler. Artık ilişkide iki değil üç kişi var. Ayrıca, yeni gelen kişi dikkat ve özen ister. Bu aşamada, birçok erkek çocuklarının hayatının ilk aylarında aktif olarak yer almadıkları için dışlanmış hissederler.

Cinsel zevk azalır. Sonuç olarak, sessiz bir hayal kırıklığı ortaya çıkar.

Konuşuyorlar ama birbirleriyle iletişim kurmuyorlar. Kendileri ve eşleri için yaşamayı bırakırlar. Ortak zemin kaybolur. Aslında birçok anne çocuğun sorumluluğunu ve zevkini eşiyle paylaşmak yerine bebeğini tekeline alır. Birçoğu kişisel görünümlerine olan ilgilerini bırakır ve kocalarını bir kenara bırakır. Gerçekten de, bunun evlilikte aldatma oranının daha yüksek olduğu bir aşama olması tesadüf değil.

Adam, hoşnutsuzluğunu ifade etmekten uzak, ya içkiye ya da arkadaşlarına sığınır. Yaşam için yeni bir heves keşfederler. İlişkideyken, hayal kırıklığı duyguları kayıtsızlıkla birlikte büyür. Öte yandan anne kendi hayatını çocuğunun bir uzantısı olarak yaşar.

Yıllar geçtikçe

Yıllar sonra çocuklar ergenliğe giriyor ya da evi terk ediyor. Çiftin üyeleri başlangıçta olduğu gibi yalnız kalır. Birçoğu, partneriyle bu yalnızlıkla yüzleşmekten korkar. Peki ama neden? Çünkü onlar bir yabancı oldular.

Yine de, şimdi aynı hissetmemeleri ve aşklarının farklı olması şaşırtıcı değil. Çünkü hayat değişiyor, dinamik ve bugün hissettikleri yarın aynı olmayacak. Kur yapmanın idealleştirilmesi aşaması geride kaldı. İlişki artık fanteziye uymuyor. Aslında, bu aşamanın devam etmesini beklemek olgunlaşmamış.

Aşk da olgunlaşır. Partnerlerin, önce bir çift olarak, sonra bir aile olarak hayatlarındaki farklı krizleri veya iniş çıkışları aşmalarını sağlayan şey budur. Tutku, yerini sakinliğe, istikrara ve sessiz bir aşka bırakır. Bununla birlikte, ilişkilerinde baştan çıkarma ve suç ortaklığını canlı tutmak için herhangi bir girişimde bulunmazlarsa, artık kendilerini canlı hissetmezler.

Bu bağlamda birçok kadın cinsel tatminsizlikleri konusunda sessiz kalmaktadır. Mit, kadınların cinsellikten zevk almak için değil, tatmin etmek için orada oldukları konusunda ısrar ediyor. Eşleri, ifade etmezlerse neyi sevdiklerini nasıl bilebilirler?

Bu, kadın aldatmasına yol açan faktörlerden biridir. Erkek ihaneti gibi, her iki taraf da sorumludur. Biri teklif etmediği ve diğeri sormadığı için olur. Kendinizi bu tür bir durumda bulursanız, profesyonel yardım almalısınız.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.