Partneriniz Sizi Aldatmaya Devam Ediyorsa Ne Yapmalısınız?

Bir aldatmayı affeden, ancak tekrar acı çekmek için affeden insanlar vardır. Bu nedenle, bugün bu tür durumların neden ortaya çıktığını ve kendinizi böyle bir çıkmazda bulursanız ne yapabileceğinizi soruyoruz.
Partneriniz Sizi Aldatmaya Devam Ediyorsa Ne Yapmalısınız?

Son Güncelleme: 02 Ağustos, 2022

Aldatmayla yüzleşmek, muhtemelen ilişkiler alanındaki en zor durumlardan biridir. Ayrıca partneriniz sizi aldatmaya devam ediyorsa durum çekilmez hale gelebilir. Ek olarak, kendinizden şüphe etmeye başladığınızı bile görebilirsiniz.

Bu, bir çift olarak duygusal dengenizde, özellikle de aldatılan kişi için, depreme neden olabilecek bir olgudur. Aslında, o andan itibaren, bu konuyu aşamayacağınızı  hissedebilirsiniz – en azından ilişki devam ettiği sürece.

Kendinizi bu durumda bulursanız nasıl davranmalısınız? Hangi seçenekleriniz var? Acınızın devam etmemesi için durumu nasıl yönetebilirsiniz?

Neden aldatıldım?

Partneriniz sizi aldattığında aklınızdan geçen ilk sorulardan biri budur. Bununla birlikte, bir cevap bulmaya çalışmak, genellikle kendiniz hakkında olumsuz düşüncelere yol açar. Örneğin, onlar için yeterince iyi olmadığınızı bu yüzden başkalarına baktıklarını düşünebilirsiniz.

Araştırmalar, bir kişinin sadakatsiz olmasına neden olabilecek çeşitli nedenler olduğunu göstermektedir. En yaygın olanlardan bazıları şunlardır:

 • Heyecan ve riskin tadına varmak. “Yasak şeyler” yaparak adrenalin arayışına girme olasılığı daha yüksek olan kişiler,  birden fazla ilişkiye sahip olabilir.
 • İçinde bulundukları ilişki, temel ihtiyaçlarını karşılamıyor. Dikkat eksikliği, kötü muamele ve çözülmemiş çatışmalar, insanların ilişki dışında başkalarına ilgi duymasına neden olan nedenlerden bazılarıdır.
 • Şüpheleri çözmek. Bazı insanlar, ilişkinin dışında romantik bir karşılaşma yaşamanın, partnerlerine karşı hissettikleri duyguları yeniden onaylamalarına ya da tam tersine onları inkar etmelerine yardımcı olacağı fikrine sahiptir.
 • Karşıdaki kişiye karşı artık romantik duygular beslememek.
 • İntikam ya da öfke. Çatışmalı ilişkilerde, aldatma partneri cezalandırmak için kullanılan bir yöntem olabilir.

Partneriniz sizi defalarca aldattıysa ve aldatmaya devam ediyorsa, yukarıdaki nedenlerin cevaplardan daha fazla soru doğurduğunu bilirsiniz. Ayrıca, sadakatsiz insanlar nadiren açılırlar ve eğer gerçek ortaya çıkarsa bunun nedeni, bir şekilde, yakalanmaları olacaktır.

Kadın partneri ile sessizlik içinde

Kronik aldatma

İzole ve kronik sadakatsizlik, benzer sonuçlara yol açabilir. Nitekim güvenin bitmesi için olayların tekrar etmesine gerek yoktur. Ancak, biri neden sadakatsiz olmaya devam etsin? İşte bazı cevaplar:

 • Çünkü yapabilirler. Partnerleri onları affeder ve sevgilileri bu ilişkiyi bilmez ya da umursamaz.
 • Çünkü partnerlerinin nasıl hissedebileceği umurlarında değil.
 • Çünkü ilişkilerinde bulamadıkları hisleri ararlar.

Partneriniz sizi sürekli aldatıyorsa ne yapabilirsiniz?

İyi bir duygusal yönetim, daha iyi kararlar vermenizi sağlayacaktır. Bu, nasıl hissettiğinizi anlayarak, ne istediğinizi ve neyi kabul etmek istemediğinizi netleştirerek başlayan bir duygusal zeka egzersizidir.

1. Kendinize ihtiyacınız olan zamanı verin

Belki haberi duyduktan sonra bir süre ayrı kalmanız size yardımcı olacaktır. Çünkü ne olacağını düşünmeden önce, şu anda nerede olduğunuzu bulmanız gerekiyor.

İhtiyacınız olan buysa, konuşmak için güvendiğiniz birini bulun. Unutmayın, başarısız olan siz değilsiniz. İkinizin birlikte yaptığı üstü kapalı anlaşmayı bozan partneriniz. Muhtemelen bunu çözmek için zamana ihtiyacınız olacak. İhtiyacınız kadar alın.

2. Olumsuz düşüncelerinizi gözden geçirin

İlişkide hatalar yapmış olsanız bile partnerinizin size saygısızlık etmeye ve güveninize ihanet etmeye hakkı yoktur. Bu nedenle, sizi aldatmaya neden olan düşünce dinamiklerine düşmemeye çalışın.

Böyle bir durumda özgüveniniz üzerinde çalışmak zor olabileceğinden, gerekirse bir profesyonelin yardımına güvenebilirsiniz.

3. İhtiyacınız olanı ve size uygun olanı değerlendirin

Aldatmanın ağırlığına ne kadar dayanabilirsiniz? Aslında, açıklığa kavuşturmanız gereken ilk şey, eşinizin sizi neden birkaç kez aldattığı değil, gelecekte bu kişiyle ne olmasını istediğinizdir.

4. Partnerinizle konuşun

İlişkiyi sürdürmeye karar verirseniz, eşinizle konuşma zamanı gelmiş demektir. Her bir tarafın kendi düşüncesini dürüst ve sorumlu bir şekilde sunduğu yapıcı bir konuşma olmalıdır.

Aldatmaya neden olan bulunan tüm faktörler, bir daha tekrarlanmamaları ve düzeltilmeleri için tanımlanmalıdır. Duygusal yaralarınızın üstesinden gelmek ve güveninizi yeniden kazanmak için de çalışmanız gerekecek. Çift terapisi bu konuda size yardımcı olabilir.

5. İlişkiyi sonlandırın

Diğer bir seçenek ise ilişkiyi bitirmektir. Sadakatsizlik olsun ya da olmasın, bu hakka her zaman sahipsiniz. Gerçekten de özgürlük, aşkın dayandığı temellerden biridir. Bu yoksa, ilişkinin bir parçası olmayı özgürce seçmediyseniz, bu olumlu olmayacaktır.

Ayrılık için üzgün kadın

Sadakatsizlik

Aldatma ile ilgili sosyal algı üzerinde yapılan  araştırmalar bugünün ilişkilerinin artık münhasıran tek eşli olma eğiliminde olmadığını göstermektedir. Aslında, diğer birçok fenomende olduğu gibi, sadakatsizlik de olağan hale geliyor gibi görünüyor. Ancak, birçok çifti parçalayan bir fenomen olmaya da devam ediyor. Aslında, çoğu ilişkide bardağı taşıran son damladır.

Bir partnerin sadakatsizliğinden muzdaripseniz, genellenebilecek bir tedavi yoktur. Bunun nedeni, her çiftin kendi bireysel koşullarıyla benzersiz olmasıdır. Ancak bu, uzun süredir sadakatsiz olan partnerinizin sadakatsizliği bırakmasının imkansız olduğu anlamına gelmez. Bu her zaman, onları tekrar tekrar affetmeye karar verirseniz, kronik bir ıstırap döngüsüne girmek zorunda kalacağınız, yalnız kalmaktan korktuğunuz basit bir nedenden dolayı birlikte kaldığınız anlamına da gelmeyebilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Romo, A. V. E., Romero, F. E. C., & García, L. F. (2014). Percepción social de la infidelidad y estilos de amor en la pareja. Enseñanza e investigación en psicología19(1), 135-147.+
 • Rivera Aragón, S., Díaz Loving, R., Villanueva Orozco, G. B. T., & Montero Santamaria, N. (2011). El conflicto como un predictor de la infidelidad. Acta de investigación psicológica1(2), 298-315.
 • Medina, J. L. V., Colín, B. G., Martínez, M. U. M., de Oca, Y. P. A. M., Fuentes, N. I. G. A. L., & Muñoz, M. A. T. (2013). Las causas que llevan a la infidelidad: Un análisis por sexo. Acta de investigación psicológica3(3), 1271-1279.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.