Çevrim İçi Sadakatsizlik: Sınırınız Nereye Kadar?

Sadakatsiz olma standartları çiftten çifte değişkenlik gösterir; bir ilişkideki iki insanın aldatma olarak kabul ettiği şey, bir başkası için bunun tam tersi olabilir. Bu yüzden, çevrim içi sadakatsizlik anlamı, siz ve eşiniz için neyin kabul edilebilir olduğuna bağlıdır.
Çevrim İçi Sadakatsizlik: Sınırınız Nereye Kadar?

Son Güncelleme: 09 Temmuz, 2019

Yeni teknolojilerin herkes açısından ulaşılabilir olması sayesinde, hayatı daha kolay bir hale getirmenin yolları var, ama bunun doğurduğu yeni sorunlar da mevcut. Bu sorunlardan biri çevrim içi sadakatsizlik.

Pek çok insan, bunun aldatma mı yoksa önemli sonuçları olmayan bir oyun olarak mı sınıflandıracağından emin değil. Bu durumda, gerçekler fikirlerden daha önemlidir ve bu konuda oldukça şaşırtıcı olan şey de budur.

Bu konudaki düşünceniz ne olursa olsun, gerçek şu ki, gerçek hayatta ciddi bir ilişki içinde olsalar bile, mevcut durumda çevrim içi romantik bir ilişki yaşayan çok sayıda insan var. Bu durumda, fiziksel bir yakınlaşma yoktur ve bu yüzden de bu durumu aldatma kategorisi içine dahil etmek zordur. Yani… Çevrim içi sadakatsizlik, aldatma mı yoksa sadece başka bir fantezi mi?

“Sadakatsizliklerini en son affettiklerimiz, bizi en son hayal kırıklığına uğratanlardır.”

– E. M. Cioran

Çevrim içi sadakatsizlik, sadakatsizlik kavramının kendisini sorgulamanıza da neden olabilir. İşin içine duyguların dahil olduğu zaman asıl olarak kuralların bozulduğu kötü bir durumun meydana geldiğini düşünen insanlar da var. Başka biriyle cinsel ilişkiye girmek bile, onlara aşık olmak kadar kötü olmazdı. Hatta, bu insanlara göre başka birine aşık olmak, başka biriyle cinsel ilişkiye girmekten daha kötü bir durum. 

Ayrıca, partnerlerinin yalan söylemediği ve ya kendilerinden bir şey gizlemediği sürece ne yaptığının önemli olmadığını düşünen insanlar da vardır. Bu konuyu nasıl ele alabiliriz? Hadi bir bakalım.

çevrim içi sadakatsizlik

Çevrim içi sadakatsizlik: karşı koyması zor bir fırsat

Bu konuyla ilgili olan bir şey çok net: sosyal ağlar aldatmayı kolaylaştırıyor. İngiltere’deki Online-Boşanma hizmeti, müşterileri hakkında bazı oldukça ilginç istatistikler yayınladı: aldatmaların yaklaşık % 80’i çevrim içi bir ilişki ile başlıyor.

Sanal değişim dünyası ortaya çıkmadan önce, ciddi bir ilişki yaşayan biri için başkası ile flört etmek çok daha zor bir işti. Kendilerini görülmeye veya tanınmaya maruz bırakma riski daha yüksekti ve daha fazla paraya ve zamana ihtiyaçları vardı.

Ancak, artık yapmanız gereken tek şey bir sosyal ağ kullanıcısı olmak ya da flört etmeye başlamak için çevrim içi bir tanışma sitesine kaydolmaktır. Diğer yandan, sanal dünya gizlidir, böylece herkes kendi hikayesini istediği gibi anlatabilir. Herkes bir karakter yaratabilir ve çok fazla sorun yaşamadan farklı sanal romantizmler yaşayabilirler.

Dolayısıyla, aldatma olasılığı daha fazla olanlar veya yeni bir ilişki arayan kişiler, işbirlikçi olarak internete sahipler. Ancak, şimdi kendinize şunu soruyor olabilirsiniz: Onları yeni maceralar aramaya sürükleyen nedir? Çevrim içi aldatma gerçek hayattaki ilişkisini olumsuz bir şekilde etkiler mi? Hadi, daha derinlerde ele alalım.

Tehlikeli bir oyun

Çevrim içi yöntemle sadakatsiz olan kişilerin çoğu, gerçek hayattaki partnerlerine aşık olduklarını iddia ederler. Bu tür bir sadakatsizliğin, tıpkı diğer sadakatsizlik türlerinde olduğu gibi, genellikle aşkla bir ilgisi yoktur, bunun yerine diğer faktörler etkilidir.

Bazı kişiler, sadece yasaklı olanın adrenalini yaşamak isteyebilirler. Diğerleri baştan çıkarma becerilerini test etmek ve gururları okşanmış hissetmek isterler. Ve diğer bazı kişiler ise günlük rutinlerini birazcık kırmaya çalışırlar.

Sorun, çevrim içi ilişkilerin çeşitli şekillerde aldatıcı olma eğilimi göstermesidir. Sadece sizin bilmenizi istedikleri şeyi bildiğiniz zaman insanları idolleştirmek kolaydır.

Birçok insan sosyal medyada sadece en düzgün ve çekici taraflarını gösterme endişesi içindedirler. Daha çekici göründükleri fotoğrafları yayınlayacaklar, akıllı ve ilginç ses çıkarmaya çalışacaklar ve saf insanlar buna kolayca kanabileceklerdir.

çevrim içi sadakatsizlik yapan kadın

Eğer partnerinizi etkiliyorsa, bu gerçektir

2010 yılında, Guadagno ve Sagarin tarafından çevrim içi aldatmaya ilişkin yürütülen bir çalışmaya göre, bu konuda kadınlar ve erkekler arasında büyük bir bakış açısı olduğu ortaya çıkmıştır.

Erkekler çevrim içi ilişkilere çok fazla önem vermezler. Gerçek hayattaki aldatma ile bir tutmazlar. Ancak, çevrim içi cinsel ilişki de dahil olmak üzere her türlü cinsel ilişki, onlara göre, sadakatsizliktir.

Öte yandan, kadınlar temel olarak bu konuda tam tersini düşünüyorlar. Kadınlar için, bu duruma duyguların dahil olup olmaması daha önemlidir. Bu da kadınların çevrim içi sadakatsizliği aslında aldatma olduğunu düşünmelerinin nedenidir. Ayrıca, onlara göre, başka bir kişiyle olan tüm ilişkiler çift için olumsuz sonuçlar doğurabilir. 

Neredeyse her şeyde olduğu gibi, hepsi ele aldığınız konudaki bakış açısına ve gerçekleştiği bağlama göre değişir. Her çift sadakatsizliğin ne anlama geldiğine ilişkin bir anlaşmaya varmalılar. Herhangi bir anlaşma yapılmadığı takdirde, çevrim içi sadakatsizlik her zaman ciddi ilişki yaşayan partnerler arasındaki bağı tehlikeye sokacaktır.

İlginizi çekebilir ...
Sadakatsizlik Sonrası İlişkinizi Kurtarabilir Misiniz?
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Sadakatsizlik Sonrası İlişkinizi Kurtarabilir Misiniz?

Sadakatsizlik sonrası ilişkinizin en önemli unsuru olan güven yıkılmış olur. Bu nedenle sadakatsizlik sonrası ilişkinizi yeniden inşa etmek çok zor...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Núñez, F., Cantó-Milà, N., & Seebach, S. (2015). Confianza, mentira y traición: El papel de la confianza y sus sombras en las relaciones de pareja. Sociológica (México), 30(84), 117-142.

Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.