Logo image
Logo image

Aile İçerisinde Büyükannelerin ve Büyükbabaların Rolü

2 dakika
Aile İçerisinde Büyükannelerin ve Büyükbabaların Rolü
Tarafından yazılmıştır Laura Reguera
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Büyükanneler ve büyükbabalar, birçok insanın çocukluğunda önemli rol oynar. Genel olarak, insanlar geriye bakıp, kendi büyükannelerinin ve büyükbabalarının, her zaman onların yanında olduğunu, istedikleri oyunu oynamaya hazır olduklarını veya annelerinin ya da babalarının almayacağı bir şekeri veya oyuncağı aldıklarını hatırlar.

Çocuklar büyükannelerine ve büyükbabalarına taparlar. Fakat kendi çocukları olduğunda işler değişir ve ebeveynleri büyükanne ve büyükbaba olurlar. Ailedeki bu rol değişimi bir çatışma kaynağı olabilir ve hatta iyilikten çok, kötüğe sebebiyet verebilir.

“Hayatta en tatmin edici deneyimlerden iki tanesi, kesinlikle torun ya da büyükanne ve büyükbaba olmaktır.”

– Donald A. Norberg

Değişen roller çatışmaya neden olabilir

Hepimiz, çocukları ebeveynlerin büyüttüğünü ve büyükannelerin ve büyükbabaların da şımarttığını söylediğini duyduk. Büyükanneler ve büyükbabalar, ebeveynlerden daha az katı olup ve çocuğun “kötü” davranışlarına daha fazla müsamaha gösterirler.

Ebeveynlerin kendi ebeveynlerinin torunlarını farklı şekilde yetiştirdiklerini düşünmeleri yaygındır; bu, otoritelerinin sorgulandığı gibi hissedilirse çatışmaya neden olabilir.

“Çoğunlukla bizden önceki nesle nazaran uzak olan nesillere daha yakın hissediyoruz.”

– Igor Stravinsky

Çocuk yetiştirme sürecine, büyükanneyi ve büyükbabayı dahil etmek çocukların bir gün kesinlikle ebeveynlerine karşı çıkacağı anlamına gelmez. Ebeveynlerin, çocuğun yetiştirilmesinin omurgası olacak değerleri ve kuralları açık ve kesin bir dil ile iletmesi önemlidir.

Some figure

Büyükannelerin ve büyükbabaların ara bulucu rolü

Ebeveynler, büyükanneleri ve büyükbabaları kendilerine muhalif aile üyeleri yerine, müttefik olarak görebiliyorlarsa, çocuklarının gelişimine büyük ölçüde fayda sağlayacaklardır.

En başta, büyükanneler ve büyükbabalar, ebeveynler ve çocuklar arasındaki çatışmalarda ara bulucu olarak hareket edebilirler. Ebeveyn ve çocuk arasında tarafsız bir pozisyon alabiliyorlarsa, herkes için faydalı olacak bir çözüm bulmaya yardımcı olabilirler.

İletişimi kolaylaştırmak için sadece rollerini kullanamaz, aynı zamanda problem üzerinde sakin ve tarafsız bir bakış açısı da getirebilirler. Alternatif çözümler sunabilir ve hem ebeveynin hem de çocuğun bundan bir ders almasını sağlarlar.

“Çocuğun en çok ihtiyacı olan şey, büyükannelerin ve büyükbabaların bolluk içinde sağladıkları esastır. Yaşamları boyunca koşulsuz sevgi, nezaket, sabır, mizah, rahatlık ve hayat dersleri verirler. Ve en önemlisi de, tabi ki, tatlı kurabiyeler.”

– Rudy Giuliani

Büyükannelerin ve büyükbabaların duygusal destek rolü

Ancak, büyükannelerin ve büyükbabaların aile içindeki rolü, çatışmaların çözülmesinden çok daha ileri gider. Özel duygusal destekleri, hem kendi çocukları hem de torunlar için, özellikle de çocuklarının ebeveynlik serüvenine giriştikleri zaman inkar edilemez. Sonuçta, çocuk yetiştirmek kolay bir iş değildir.

Some figure

Büyükannelerin ve büyükbabaların yaşadıkları deneyim sayesinde verecekleri tavsiyelerin, büyük bir yardımı olabilir. Doğru türden bir destek sunabilmeleri için ilişkinin dinleme, anlama ve empatiye dayandırılması gerekir. Çocuklarının ebeveynlik tarzlarına saygı gösterecek ve her ikisi de birbirinden bir şeyler alabilecektir.

Büyükanneler ve büyükbabalar, yeri doldurulamaz aşk ve sevgi dolu bir çeşmedir. Ayrıca, torunlarına aileleri hakkında hikayeler anlatarak kim olduklarını öğrenmelerine yardımcı olurlar. Büyükanneler ve büyükbabalar, bir hazinedir!

Görseller: O.C González, Lindy Baker ve Gemma Evans.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.