Logo image
Logo image

50’sinden Sonra Aşık Olmak: Yüksekten Uçuran Bir Macera

3 dakika
50 yaşından sonra aşk mümkün mü? Tabii ki de. Özellikle yaşla ilgili bir dizi mitin çoktan çöktüğü günümüzde daha da mümkün. Yaşadığınız, hissettiğiniz ve nefes aldığınız sürece, aşık olma ihtimali hala çok gerçek ve heyecan vericidir.
50’sinden Sonra Aşık Olmak: Yüksekten Uçuran Bir Macera
Son Güncelleme: 08 Mayıs, 2020

50 yaşından sonra aşık olmak. Bundan kırk ya da elli yıl önce bu neredeyse imkansızdı.  O yaşta, hayatınızı rayına oturtmuş olmanız ve yeni bir şey başlatmak yerine hali hazırda sizi bekleyen şeyleri sonuçlandırmanız beklenirdi. Ellili yaşlar, kendinizi ilişkilerle değil, torunlarınızla meşgul etmeniz gereken bir yaştı.

İşler çok değişti. 50 yaşından sonra aşık olmak yaygın bir durum haline gelmekle kalmadı, artık geçmişte olduğundan çok daha yaygın. Geçtiğimiz zamanlarda da bu durumla karşılaşmak mümkündü, ancak zihinsel ve sosyal engeller, daha sık meydana gelmesini engelliyordu.

İnsanlar söz konusu olduğunda, aslında düşündüğümüzden daha az kural vardır. Bir kişi 80 yaşında üniversiteye gidebilir veya mükemmel bir şarkıcı olduğunu 60 yaşında keşfedebilir ve hatta 12 yaşında bir üniversiteye başlayabilir. Belli durumların görüldüğü ağırlıklı yaş grubu kalıpları olmasına rağmen, tamamen yaşa dayanan yasaklar yoktur. Yani, 50’sinden sonra aşık olmak kesinlikle mümkündür ve sağlıklıdır da.

“Zarafet kırışıklıklar ile birleştiğinde çok sevimlidir. Mutlu yaşlılıkta tarif edilemez bir şafak var.”

– Victor Hugo

Some figure

Hayatın çağları

Yaşamın her aşamasının özellikleri de görecelidir. Bir genç ve yaşlı bir kişi arasında veya bir çocuk ile bir genç arasında mutlak ve radikal bir fark yaratan keskin bir ayrım yoktur. Yaşamları doğrusal bir şekilde ilerleyen varlıklar değiliz. Farklı yaşlarda kendimizin birçok versiyonunu yaşıyoruz.

Kalbimizde, hala bir ateş böceği görmeyi şaşırtıcı bulan çocuğuz. Ayrıca biz 20 yaşındayken içimizde konuşan, ancak 60 yaşındayken daha sık konuşan bilge yaşlı bir insan da var. Yaş, zihinsel ve duygusal dünyanızda göreli olan bir uzlaşma ve biyolojik bir kararlılıktır.

Bununla birlikte, bazı insanlar 50 yaşından sonra aşık olmanın 17 yaşında aşık olmakla aynı şey olmadığını düşünüyorlar. Yanılıyorlar. Altmış yaşına yeni basmış insanlar da, karınlarındaki kelebekleri en az genç bir insan kadar yoğun hissedebilirler. 54 yaşında olsanız da yeni aşkınızı gördüğünüzde kızarabilirsiniz ve 57 yaşında avuçlarınız terleyebilir.

50 yaşından sonra aşık olmak

İstatistikler bize 50 yaşında boşanmaların nispeten yaygın olduğunu söylüyor. O yaştaki birçok insan, kendilerini hala genç ve güçlü hissederlerken, tatmin olmadıkları ilişkileri sona erdirmeye karar veriyorlar. Çocukları büyürken buna katlandılar, ama şimdi değişim zamanı olduğunu düşünüyorlar.

Diğer insanlarda alarm zilleri çalar. Ölümsüz olmadıklarını kavramaya başlarlar. Bu yüzden tekrar aşık olmak isteyen yeni boşanmış 50’li yaşlardaki insanlarla karşılaşmak zor değildir.

50 yaşında aşık olamazsınız veya olmamalısınız diye bir kural yok. Ancak, o yaşta aşkı bulmak kolay değil. Birçok durumda, zihinsel olarak kendinizi açmanız gerekir; çünkü yeni aşk genellikle yeni deneyimlerle kendini gösterir.

Some figure

Sınırlar ve olasılıklar

Aşkı geç bulmanın iyi tarafı, çift hala aynı yoğun duygulara aşık olma evresini yaşıyor olsa bile, ayaklarının yere sıkıca basıyor olmasının daha olası olmasıdır.

Olaylara 20 yaşındayken meydana gelebilecek hayal kırıklıkları olmadan daha gerçekçi bir şekilde bakarlar. Olaylara nostaljiyle ya da şaşırarak bakmazlar. Diğer kişiyi idealize etmeden olduğu gibi kabul etme kapasiteleri daha yüksektir.

En zor olan şey, birbirlerinin yaşam tarzlarına uyum sağlamalarıdır. Bu yaşta, yerleşmiş geleneklerinizden kopmak kolay değildir. Daha anlayışlıyız ama belki daha az esneğiz.

Ayrıca, belirli bir yaştan sonra, sevginin kelimelerden ziyade genellikle tutum ve davranışlarla ifade edildiğini kabul etmeliyiz. Öte yandan, aşık olmak daha yavaş bir süreçtir. İnsanlar bazı değişikliklerin önemini daha iyi anlarlar; kendi davranışlarının ve ortak seçimlerinin çevrelerindeki kişileri etkileyebileceğinin daha fazla farkındadırlar.

Durum ne olursa olsun, olgun sevginin göreceli dinginliği onu daha az heyecan verici yapmaz ya da gençlikte yaşadığınıza benzer hisler yaşamayacağınız anlamına gelmez.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


Barbosa, S. D. S., Ayala, J. B., Orozco, B. P., Méndez, D. R., & Tallabas, A. O. (2011). Relación entre el tipo de apoyo y el estilo de amor en parejas. Enseñanza e investigación en psicología, 16(1), 41-56.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.