Logo image
Logo image

Birdenbire Sen Geldin: Aşık Olmak Üzerine Bir Hikaye

5 dakika
Adam kadını yıllardır gizlice seviyor. Bilmediği şey, onunla tanıştıktan sonra ne olacağı. Öğrenmeyi en beklemediği şey ise şuydu: aşık olmak sadece bir yanılsamadır.
Birdenbire Sen Geldin: Aşık Olmak Üzerine Bir Hikaye
Tarafından yazılmıştır Francisco Javier Molas López
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Her zaman onu okulun koridorlarından yürürken görürüm. Onun güzelliğini izleyebilmek için ona yakın oturmaya çalışırdım. Yüzü huzur ve dinginlik yayardı. Saçları uzun, dalgalı ve koyu renkti. Fiziksel olarak mükemmeldi. Her zaman arzuladığım türden bir kızdı. Bazen, bakışırdık ve bazen birbirimizi selamlardık. Bu anlarda sesim hep titrerdi. Ne söyleyeceğimi hiçbir zaman bilemezdim. Sonunda ona aşık olduğumu fark ettim. Henüz öğrenemediğim şey ise şuydu:, aşık olmak sadece bir yanılsamadır.

Patricia hep beraber olmak istediğim türden bir kızdı. Her sabah ikimiz de o aynı odadaydık. Onunla karşılaştığımda, tüm atmosferi ele geçiren lezzetli bir parfüm kokusu geldi burnuma. Beni selamladığında bacaklarım hep titrerdi.

Yanımda

Onu her zaman yanımda şehir sokaklarında yürürken hayal ederdim. Güzel ve garip binalar hakkında konuşarak, çevremizdeki her şey hakkında yorum yaparak. Bir bankta oturup konuşur ve gülerdik. Ondan sonra yemek yemek ve iyi vakit geçirmek için bir yere giderdik. Sonra, bir gün sarılıp öpüşürdük. Okulda ona her baktığımda, bütün bu düşünceler aklımı istila ederdi.

Bir gün sınıf arkadaşlarımdan biriyle öğle yemeği yerken yanımıza oturdu. Bu nasıl mümkün olabilirdi? Epey bir süredir birbirlerini tanıyor gibiydiler. Hiç bilmiyordum! Gerilmeye başladım. Rüyalarımın kızı tam karşımda oturuyordu …o kadar güzeldi ki. Mükemmel olduğunu düşündüm. Her geçen gün daha fazla aşık oldum ama aynı zamanda onu hayal kırıklığına uğratmaktan da korktum.

Some figure

Özel bir bağ yanılsaması

Birlikte daha sık öğle yemeği yemeye başladık. Pek çok farklı şey hakkında konuşur ve gülerdik. Her zaman menüyü isterdik. Soda severdi ama ben su içmeyi tercih ettim. Salata severdi ve ben makarna severdim. Tatlı olarak meyve isterdim, o da bir tart isterdi. Gözlerinin içine bakardım ve bizi bir adada güneşlenip berrak sularda yüzerken hayal ederdim.

Birbirimizi daha da çok görmeye devam ettik. O da benimle ilgileniyor gibiydi. Bu noktada, ona yaklaşık bir buçuk yıldır aşıktım. Bir gün, birer fincan kahve içmeye karar verdik. İyi vakit geçirdik. Farklı hobilerimiz vardı ama bunu umursamadım. Buna rağmen birbirimizi tamamladığımızı fark ettim. Aramızda özel bir bağlantı olduğunu düşündürecek bazı şeyler yapardı.

Zamanı gelmişti

Bir kış öğleden sonra, Patricia’nın okul kafeteryasında yanıma oturdu ve şöyle dedi: “Sana bir şey söylemeliyim.”

Anında titremeye başladım. Zamanı gelmişti.

“Tabi, ne oldu?” diye sordum.

“Mesele şu ki, birine aşık oluyorum. Sana daha önce söylemedim çünkü bu tür şeyler hakkında konuşmaktan hoşlanmıyorum, ama ne yapacağımı bilemiyorum. ”

“Peki, sorun ne? Sevdiğin kişi seni geri sevmiyor mu?” diye sordum.

“Evet, seviyor…” dedi.

“Yani?” diye sordum.

“Farklı bir şehirde yaşıyor. Yani, nadiren birbirimizi görüyoruz ve uzun mesafeli ilişkileri sevmiyorum. İnsanlar zor olduklarını söylüyor. ”

O anda söylediklerini dinlemeyi bıraktım. Karanlık, dipsiz bir çukura düştüm. Ona baktım ve uzun zamandır yaşamadığım bir öfke hissettim.

Demek başka birine aşık, öyle mi? Bana sinyaller vermişti! Neler oluyordu? Bu doğru olamazdı, onun aşık olduğu kişi ben olmalıydım. Onu çok uzun zamandır gizlice sevmiştim ama duygularımı onunla hiç paylaşmadım.

Onu dinlemeye devam etmek istemedim. Aslında onu bir daha görmek istemedim. Hayal kırıklığına uğramıştım. Gelecekte onunla mutlu bir ilişki içinde olmak için çok heyecan duyuyordum, gerçekte, onunla hiç şansım olmamıştı. Onu sevmeme rağmen, o başka bir erkeği sevdi. Artık hiçbir şeyin anlamı yoktu. Bana yanlış sinyaller verdiğine inanamadım.

Some figure

Gerçekte olan şey

Birkaç ay sonra, eve dönerken otobüste yaşlı bir adamla tanıştım. Yan yana oturuyorduk. Bir buçuk saat süren yolculuktu, bu yüzden kesinlikle konuşacak zamanımız oldu.

Birçok farklı şeyden bahsediyorduk. Ona hayal kırıklığı yaratan aşk hikayemi anlatmaya karar verdim. Şaşırtıcı bir şekilde, adam bana şefkatle baktı ve bir gülümsemeyle: “Sorun, ona gerçekten aşık olmamanız” dedi.

“Pardon?” Diye sordum, kafam karışmıştı. Onu bir yıldan fazla bir süredir sevmiştim, nasıl aşık olamazdım?

“Tanımadığınız birini sevemezsiniz, en azından romantik olarak değil. Onun fikrine aşıktınız, ona değil. Aşık olmak mutlaka birisini sevmek anlamına gelmez, bunu hatırlayın. Aşık olmak bir yanılsamadır. ”

Birkaç dakika boyunca hiçbir şey söylemedik. Ne demek istediğini anlamadım. Hangi yüz ifadesini yapacağımı bilmiyordum. Yaşlı adam pencereden dışarı bakmaya ve gülümsemeye devam etti.

Sonra bana döndü ve şöyle dedi: “Muhtemelen fiziksel görünümü nedeniyle o kızla ilgileniyordunuz ve bu noktadan hareketle onun yanında mutlu bir hayat hayal etmeye başladınız. Heyecanlı ve umutluydunuz, ama onu gerçekten tanımıyordunuz. Yavaş yavaş, onu idealleştirmeye başladınız.”

Onu gittikçe daha fazla fark etmeye başladığınızda, sevdiğiniz yönlerine dikkat ettiniz. Aynı zamanda onun kusurlarını görmezden gelmeye başladınız. Sizi mutlu edeceğini düşündünüz. Temel olarak mutluluğunuzu onun ellerine bıraktınız.

Üzgünüm dostum, ama bu aşk değil, bu etkilenme. Bu yüzden bu kadar hayal kırıklığına uğradınız. Aşk gerçektir, samimidir. Gerçek aşk, diğer kişiden bir şey beklememeniz ve karşılığında onların mutlu olmaları için her şeyi yapmanızdır.

Onun sinyallerini sevgi jestleri olarak yorumladınız, çünkü istediğiniz buydu. Kafanızda yarattığınız romantik filmin yazarı, yönetmeni ve yapımcısıydınız. Ve o kadar çok inanmaya başladınız ki, gerçeklikten tamamen kopmuştunuz. Ancak endişelenmeyin, bu hepimizin başına gelir. En azından bir kere bu tuzağa düşmemiz alışılmadık bir durum değil. Onu gerçekten sevseydiniz, sizinle olmasa bile mutlu olmasını isterdiniz. Bu yüzden bir dahaki sefere, insana gerçekten aşık olup olmadığınızı veya kafanızda mantıksız beklentiler yaratıp yaratmadığınızı düşünün.”

Aşık olmak bir yanılsamadır

Yaşlı adam devam etti, “José Ortega y Gasset’in de dediği gibi: “Hayal gücümüz başka bir insana varolmayan bir mükemmellik yansıttığımızda aşık oluruz. Bir gün fantezi buharlaşır ve onunla birlikte aşk ölür” . İlginç, değil mi? Bunu ezberlemem biraz zaman aldı ancak hayatım üzerinde öyle büyük bir etkisi oldu ki, bunu unutmam imkansızdı. Şimdi de size yardım edecek. ”

Otobüs yolculuğu bitmişti. Yaşlı adama hoşçakal dedim. Eve gittim, ailemi selamladım ve kanepeye oturdum. Ondan sonra, adamın bana söylediği her şeyi düşünmeye devam ettim. İlk başta delice göründü, ama analiz ettiğimde haklı olduğunu anladım.

Doğruydu, Patricia benim için hiçbir zaman bir şey hissetmedi. Her şeyi zihnim yaratmıştı. Bana ne söylediğini hala hatırlıyorum: “Birini gerçekten seviyorsanız, iyi ve mutlu olmalarını dileyin. Onların sizin için neler yapabildiklerini değil sizin onlar için neler yapabileceğini görün. Acı çekiyorlarsa onlara yardım edin. Aşk temeli budur: başkalarına yardım etmek ve onları mutlu etmek. O kişi de sizi seviyorsa, yaşayabileceğiniz en büyük ilişki olacağını garanti ederim. ”

Birdenbire, her şey anlam kazandı. Aşık olma hakkında okumaya başladım ve Chóliz ve Gómez (2002) tarafından yazılan ve çekici insanların, çekici olmayanlara göre avantajları olduğunu belirten ilginç bir makale buldum. Onlara arzu edilen özellikleri, sadece iyi görünüşlü oldukları için ithaf etmeye başlarız. Ek olarak, onlara daha iyi davranmamızı sağlar.

Yaşlı adamın bilge kelimeleri ve okuduğum her şey sayesinde, aşık olmanın bir yanılsama olduğuna daha da ikna oldum. Bu nedenle, kafamızda yarattığımız beklentilerin farkında olmak önemlidir.

Şimdi bir kızla tanıştığımda ve içimde anlık bir duygusal hareketlilik hissettiğimde, birkaç kez tekrar ediyorum: “Aşık olmak bir yanılsamadır”.

“Aşık olmak ve bir ilişki yaşamak çok farklı iki şeydir.”

– Keanu Reeves

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.