Logo image
Logo image

Zor Zamanlarda İmdadınıza Yetişecek 5 Söz

4 dakika
Zor Zamanlarda İmdadınıza Yetişecek 5 Söz
Son Güncelleme: 13 Eylül, 2017

Hepimiz, hayatlarımızı etkileyen ve ilerlememize engel olan zor zamanlar geçirmişizdir. Ama bu kötü tecrübeler, bizi gelişmeye, ilerlemeye ve öğrenmeye iten dönüm noktaları da olabilir.

Negatif deneyimleri reddediyoruz çünkü bunların bizim için iyi olmadığını öğrenmişizdir. Bu tür tecrübeler kendimizi kötü hissetmemize neden olur, bizi üzer… Ama gerçek şu ki bu tecrübeler bize çok şey öğretir ve düşündüğümüzden çok daha pozitiftirler.

“Güzel anılarınızı, kötü zamanlara bırakın ve dinleyin… Hayata kaydolun, nasıl hissettiğinizi söyleyin, ne kadar değerli olduğunuzu hissedin, dilediğinizi hayal edin ve çok şeye sahip olduğunuzu bilin.”

– Rosana Rosana

Güç zamanları aşmanıza yardımcı olacak güzel sözler

Kötü zamanlar, hayatınız üzerinde düşünmenizi sağlar ve gerçekten ne hissettiğiniz ve hangi yolu seçeceğiniz üzerinde düşünmenize yardımcı olur. Ama kimi zaman bunu başarmak zordur ve sizi itecek bir şeye ihtiyacınız vardır.

Bazı insanlar müzik dinlemeyi, bazıları ise güzel bir kitap okumayı ya da film izlemeyi tercih eder… Her cümle, her söz, her nota, zor bir zamanın üstesinden gelmenize, durumu farklı bir açıdan görmenize ve ayağa kalkmanıza yardımcı olabilir.

Bugün sizlerle güç zamanları aşmanıza yardımcı olacak 5 güzel sözü paylaşacağız. Bu sözler size cesaret verecek, sizi motive edecek ve düşünmenizi sağlayacak.

Some figure

1. “Bugün düşüncelerinin seni getirdiği yerdesin, yarın ise düşüncelerinin seni götüreceği yerde olacaksın.”

Derin bir ders içeren bu söz, İngiliz felsefeci James Allen’a ait. Verdiğin kararlar bazen olumlu sonuçlar getirmeyebilir.

Kararlarınız yüzünden kötü bir zaman geçiriyorsanız, bazı şeyleri değiştirme zamanı gelmiştir. Geçmişi değiştiremezsiniz ama şu anı ve geleceği değiştirebilirsiniz. Kararlarınız hakkında biraz daha fazla düşünün ve kolayca karar vermeyin. Bu kararlar, sizi dilediğiniz yere götürebilir.

Bu adımları izleseniz bile sonuç, istediğiniz gibi olmayabilir. Ama endişelenmeyin, hayat sürekli bir deneme yanılma sürecidir. Kararlarınız konusunda dikkatli düşünmeye ve bu kararların sonuçlarından ders çıkarmaya devam edin.

2. “Hayat, iyi kartlara sahip olmak değil, elinizdeki kartları iyi oynamaktan ibarettir.”

Bilgelik dolu bu söz, Amerikalı komedyen Josh Billings’e ait. her şeyden şikayet eden insanlar vardır hani? Oysa şikayet etmek, sizi hiçbir yere götürmez. Elinizdekini kabul edip zekice davranmak, çok daha doğru seçeneklerdir.

Some figure

En iyi kartlar sizin elinizdeyse ama nasıl oynayacağınızı bilmiyorsanız kartlar ne işe yarar? Nasıl ilerleyeceğinizi bilmiyorsanız, en iyi kartlara rağmen dilediğiniz sonucu elde edemezsiniz. Bu durum çok sık yaşanmaktadır.

İşte bu yüzden elinizdekini değerlendirmeli ve eyleme geçmeden önce her kartı nasıl kullanacağınız konusunda iyice düşünmelisiniz. Bazen çok çabuk hareket ederiz ve ortaya çıkan sonuçlardan pişmanlık duyarız. Acele etmeyin, kimse sizi buna zorlamıyor.

3. “Sahip olduklarınızla ve olduğunuz yerde elinizden geleni ortaya koyun.”

Theodore Roosevelt’in bu sözü bize kimi zaman kendimizin en kötü düşmanı olduğumuzu hatırlatıyor. Her zaman her şeyi mükemmel yapmamız gerektiğini, hata yapamayacağımızı ve yalnızca en iyi kaynaklarla umduğumuz sonuçları elde edeceğimizi düşünüyoruz.

Ama şunu unutuyoruz ki yolculuğumuza harcadığımız emek, başarımızı belirleyecektir. Sonuca çok fazla odaklanmak, bir çok soruna ve hüsrana yol açarak havlu atmamıza neden olacaktır.

Hedefimize giden yolculuğun tadını çıkarmayı öğrenirsek, kendimizi çok daha iyi hissederiz. İstediğimiz şeyi elde etmek için en iyisine ihtiyacımız olmadığını, tek ihtiyacımızın kararlılık ve çaba olduğunu fark ederiz.

4. “Hayatta öğrendiğim her şeyi üç kelimeyle özetleyebilirim: hayat devam ediyor.”

Kuzey Amerikalı şair Robert Frost, her şeyin bittiğini sandığımız geçmiş durumları hatırlatıyor bize. Bazen güç bir zamandan geçtiğimiz için yenilmişlik tavrını takınabiliriz ve bir daha asla ayağa kalkamayacağımıza inanabiliriz.

Korkunç trajediler yaşamış insanlar bile zor zamanları aşmış ve ilerlemeyi başarmıştır. Bu tür durumlarda pozitif olmak, gerçekten önemlidir çünkü kulağa soğuk gelse de hayat devam ediyor ve gelecekte o kötü anlar sadece birer anıdan ibaret kalacak.

Yaşadığınız durumu, dünyanın sonu sanmayın. Sizin için her şeyin bittiğini düşünmeyin. Negatif duygular yaşayacaksınız ama bunlar sizi yenmeyecek tam tersine daha güçlü kılacak. Her şey iyi olmayacak ama güneş daima yeniden doğacak.

5. “Bir şey hoşunuza gitmiyorsa, onu değiştirin. Onu değiştiremiyorsanız, düşünce şeklinizi değiştirin.”

Mary Engelbreit’ın bu sözü bize zor zamanların çok verimsiz olduğunu hatırlatmakta. Bir kişi veya durumun sizi kötü hissettirmesine neden olan şey ne? Kendinizi ezilmiş hissetmek hoşunuza mı gidiyor? Elbette cevabınız “hayır” olacak.

Bazı şeyleri değiştirmenin elinizde olmadığı pek çok durum vardır. Bu durumlarda ne yapabilirsiniz? Cevap basit: düşünce şeklinizi değiştirin. Kabul etmek, sizi üzen şeyden kendinizi kurtarma yönünde önemli bir adımdır. Kötü zamanlar yüzünden sanki kötü bir hayatınız varmış gibi hissetmenize izin vermeyin.

Zor zamanlar mı geçiriyorsunuz? Bu sözlerden hangisini kendinize yakın buluyorsunuz? Paylaşmak istediğiniz şeyler varsa sizi dinlemekten zevk duyarız. Bazı sözler, paylaşılmaya değer çünkü güç durumları aşmamıza yardımcı olacak değerli dersler içerir.

Some figure

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.