Logo image
Logo image

Zihninizin Dinlenmesi Gerekiyor

4 dakika
Zihninizin Dinlenmesi Gerekiyor
Son Güncelleme: 28 Eylül, 2017

Sürekli stres altında yaşamak ve daima acele etmek imkansızdır, çünkü ne beden ne de zihin böylesine yüksek bir aktivasyona çok uzun süre dayanamaz. Bunu yapmak çok fazla enerji harcar ve saatler ve günler geçtikçe performansınızın düşmesine neden olur. Bununla birlikte, yaşadığımız dünya o kadar rekabetçi ki, dinlenmeye ihtiyacımız olsa da, bunu nasıl yapacağımızı tam olarak bilmiyoruz. Bu bize anksiyete bozukluğundan acı çekmeye bir adım daha yaklaştıracaktır.

Günün ortasında sakin bir an için duraklayamıyorsanız, farklı rahatlama tekniklerini uygulamak veya haftada üç kez yoga yapmak hiçbir işe yaramaz. Fakat zihnimizden geçen endişeli düşünceleri durdurmak zor olabilir, çünkü başka nedenlerden ötürü bunun nasıl yapılacağı bize öğretilmedi. Telefonunuza odaklanmadığınız bir günü hatırlıyor musunuz? En son ne zaman gerçekten hoşlandığınız bir şey yapıyordunuz?

Günlük sorunlarınızdan uzaklaşmak bir lüks değildir, bu bir zorunluluktur.

Zihninizin dinlenmesi gerekiyor

Dinlenmek için tatile çıkmanız gerekmez. Basit bir haftasonu, bir gün veya birkaç saat, çevremizdeki koşuşturmayı ve yaşadığımız sıkışmışlık duygusunu uzaklaştırmak için yeterli olabilir. Sorun, bu süreçten nasıl yararlanmanız gerektiğidir. Gerçekten uzaklaşmayı başarabiliyor musunuz?

Gelecekteki projeler muhtemelen aklınızda dolaşmaya devam ederler, Pazartesi gününe kadar yapılması gereken şeyler, aramak zorunda olduğunuz insanlar ve dinlenmek zorunda olduğunuz birkaç günden keyif almanızı engelleyen bir takım sorumluluklar gibi. Sizi rahatsız eden her şeyi bir süreliğine bir kenara bırakmak, sorumsuz hissetmenize neden olabilir. Hatta Pazartesi günü gelip çalışmaya başlayana kadar onlar hakkında bir şey yapamayacak olsanız da buna engel olamayabilirsiniz. Ve bu yüzden hafta sonu, gerginlik ve stresle dolu olur çıkar.

Some figure

İyi bir dinlenme ve farklı faaliyetler gerçekleştirerek ve sorumluluk üstlendiğiniz günlerde yaptığınızdan farklı şekillerde düşünerek iş yerinde olmadığınız zamanlardan yararlanabilirsiniz. Yani, farklı bir saatte kalkabilirsiniz ve işe gitmek zorunda olmadığınız için acele bir kahvaltı etmeniz gerekmez. Bununla birlikte, rutinlerimize alıştığımızdan onlardan kopmak zordur. Bu nedenle dinlenme zamanı geldiğinde hatalar yapmamızın nedeni budur.

Öncelikle, bazı şeylerin kendiliğinden gelişmesine izin vermeden her şeyi planlamaya çalışıyoruz; bu, beklenmedik bir şeyin çatışma olduğunu gösteriyor. Telefonlarımızı bir kenara koymuyor, onları kapatmıyor veya uçak moduna geçirmiyoruz. Ve son olarak, yeni şeyler denemeye çılgınca şeyler yapmaya cesaret edemiyoruz ve büyük soru şu, neden?

Bunun bir örneği tatiller sırasında meydana gelir. Keyifli bir şey olması gereken bu zaman dilimi, işkenceye dönüşür. Aile ziyaretleri, sevdiklerimize yaptığımız ziyaretler, bu tatil zamanından yararlanmak için uzaklaşmak… hepsi birden çok fazla gelebilir!

Sadece bir tatil yapmak kendi başına onarıcı değildir.

Dinlenme saatinizde bunu hatırlayın. Çalışmak zorunda kalmadığınızda streslerinizden arınmazsanız bunu ne zaman yapacaksınız? Zamanınızı dolduruyorsunuz, çünkü yapacak bir şeyiniz olmadığında nasıl ilerleyeceğinizden korkuyorsunuz, ancak bunu yapmayı bırakmanız gerekiyor. Belki evde kitap okumak, TV izlemek veya tamamen verimsiz bir şeyler yapmak için bir gün geçirmek istiyorsunuzdur. Ve bunda hiçbir sorun yok. Kendinizi kötü hissetmemelisiniz. Çünkü bunu hak ediyorsunuz.

Some figure

Dinlenmenin faydaları

Belki dinlenmenin zaman kaybı olduğunu ve ara vermemenin sizi daha üretken kıldığını ve işinizi daha iyi yapmanızı sağladığını düşünüyorsunuz. Ama yanılıyorsunuz. Sürekli çalışma modunda olmak her zaman en iyi sonuca ulaştırmamaktadır. Aksine, stres, kaygı ve depresyon gibi problemleri daha hızlı ortaya çıkarır. Dinlenmenin faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz?

  • Sizi daha yaratıcı kılar. İşiniz yaratıcı ve hayalperest olmanızı gerektiriyorsa, esinlenemediğinizde çalışmalarınızın sıkıntıya girdiğini bilirsiniz. İnatçı olmak size yardımcı olmayacaktır. Dinlenmeniz, istediğiniz bir şeyi yapmanız, bir süre günlük hayatla bağlantınızı kesmeniz gerekiyor. Zaman boşa harcamış olmayacaksınız, çünkü işe geri döndüğünüzde, daha önce orada olan duvara çarpmamış olacaksın. Her şey daha kolay gelmeye başlar.
  • Karar verme ve yargılama yeteneklerinizi geliştirir. Karar vermek hayatın önemli bir parçasıdır, çünkü sizi istediğiniz şeyden uzaklaştırabilir veya ona daha çok yaklaştırabilir. Zihniniz çok dolu olduğunda, mümkün olan tüm seçenekleri analiz edebilmek ve kararınızın sonucundan memnun olabilmek için bazı şeyleri açıkça görebilmeniz imkansızdır.
  • Stres ve endişeyi azaltır. İyi bir dinlenme aktivasyon seviyenizi düşürür. Stresle karşı karşıya kalırsanız, kortizol seviyeleriniz artar ve özellikle kronikleştiğinde vücudunuzda bazı sonuçlar doğar. Baş ağrısı, sindirim problemleri ve kronik yorgunluk bunlara sadece birkaç örnektir.
  • Sizi daha mutlu ediyor. Bu olumsuz düşünce kalıpları zihninizden kaybolduğunda, mutluluk hormonu olarak bilinen endorfin salınmaya başlar. Sonuç olarak, çevrenizdekilerin tadını daha fazla çıkarabilir ve daha dengeli ve huzurlu hissedebilirsiniz.

İstirahat etmek verimlilik ve konsantrasyonun artmasına katkıda bulunur ve aynı zamanda zihinsel engelleri azaltır.

Some figure

Nasıl dinleneceğinizi biliyorsanız, iş yerindeki performansınız artacaktır.keyfini çıkarın

Dinlenmek için harcamanız gereken zamanınızı yapmanız gereken şeylerle dolduruyorsanız, buna gerçekten tatil diyebilir misiniz? Hafta sonlarından ve tatillerden olması gerektiği gibi yararlanmıyorsanız bu belki de beklentilerinizin o kadar da yüksek olmadığını gösteriyordur. Ancak boş zamanınızın da bir sonu olduğunu zamanı geldiğinde biteceğini unutmayın.

Öne çıkarılmış görsel Kathrin Honesta’ya aittir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.