Logo image
Logo image

Zihinsel Bozukluklar Ünlüleri de Etkiler

3 dakika
Bu yazıda size bir tabuyu yıkmaya karar veren ve zihinsel hastalıkları hakkında konuşan bazı ünlülerden bahsedeceğiz.
Zihinsel Bozukluklar Ünlüleri de Etkiler
Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial
Son Güncelleme: 05 Haziran, 2021

Dünya Sağlık Örgütüne göre, her dört kişiden biri hayatlarının bir noktasında zihinsel bir hastalıktan muzdarip olacak. Kültürü, yaşam tarzı veya sosyoekonomik durumu ne olursa olsun herkes eşit risk altındadır. Bu yazıda zihinsel bozukluklar yaşayan sekiz ünlüden bahsedeceğiz.

Bu ünlüler rahatsızlıklarını halka duyurdular. Bunu, akıl hastalıklarını çevreleyen tabuyu yıkmak, bozuklukları normalleştirmek ve normal bir yaşama sahip olmanın ve hatta zirveye çıkmanın mümkün olduğunu göstermek için yaptılar.

Hangi ünlüler zihinsel bozukluklar yaşıyorlar?

Billie Eilish: Tourette sendromu

Billie Eilish, Tourette sendromundan muzdarip. Aynı rahatsızlıktan muzdarip başkalarıyla bağlantı kurmak için bu haberi Instagram takipçileriyle paylaştı.

Bu sendrom genellikle çocukluk ve ergenlik döneminde gelişen nörolojik bir hastalıktır. Bir yıldan uzun süren çoklu motor ve vokal tikleri içerir. Ek olarak, koprolali (istem dışı müstehcen dil ve hakaret kullanımı) gibi başka semptomlara da neden olur.

Megan Fox şizofreni hastası

Megan Fox, dünyanın en seksi aktrislerinden biri olarak kabul ediliyor. Bir röportajda şizofreni nöbetleri geçirdiğini belirtti. Ayrıca işitsel halüsinasyonlar, paranoyak yanılsamalar ve sosyal işlev bozukluğu yaşadığını açıkladı.

Teşhisi doğrulanmadı. Aslında, doktorların sorununun ne olduğunu bilmediğini itiraf etti. Ancak, tartışmalı açıklamalar yapmasıyla oldukça iyi biliniyor. Örneğin, “Bence o kadar psikotik ve ruh hastasıyım ki, bundan faydalanabilirsem gerçekten ilginç bir şey yapabilirim” demiştir.

Some figure

Jennifer Lawrence’ın DEHB’si var

Jennifer Lawrence’a çocuklukta DEHB teşhisi kondu. Aslında, akrabalarının nitrogliserin kadar patlayıcı olduğu için ona “nitro” lakabını taktığını iddia ediyor.

DEHB, ömür boyu süren ancak tedavi edilebilen kronik bir hastalıktır. Yetişkinlikte, hiperaktivite belirtileri azalma eğilimindedir. Bununla birlikte, dikkat eksikliği belirtileri o kadar kolay kaybolma eğiliminde olmazlar.

Some figure

Catherine Zeta-Jones ve Demi Lovato’nun bipolar bozukluğu var

Catherine Zeta-Jones’a ilk olarak 2011 yılında bipolar teşhisi kondu. Dört kez bir kliniğe yatırıldı. Duygularını adlandırabilmenin ve bir tıp uzmanının semptomlarını tanımlamasının özgürleştirici olduğunu belirtiyor. Bipolar bozukluğun birçok iniş ve çıkışlara yol açtığını belirtiyor.

Amacı, hastalığın “orta noktasına” ulaşmaktı. Ayrıca, hastalığı daha görünür kılmak ve yaftalamalardan arındırmak için durumunu herkese açık hale getirmeye karar verdi.

Oyuncu ve şarkıcı Demi Lovato’ya da Catherine Zeta-Jones’la aynı yıl bipolar bozukluk teşhisi kondu. Onun için bu teşhis özgürleştiriciydi. Ancak, Lovato hastalığın onu tanımlamasına izin vermiyor. Madde bağımlılığı, yeme bozuklukları ve kendine zarar verme davranışı nedeniyle tedavi gördükten sonra teşhis kondu.

Some figure

Greta Thunberg Asperger sendromundan muzdarip

Genç aktivist Greta Thunberg, iklim değişikliğine karşı verdiği mücadeleyle ünlendi. Ayrıca, bu durumdan muzdarip olduğunu halka açıklarken Asperger sendromunun altını çizdi. Thunberg’e dört yıl önce teşhis kondu.

Greta için bu hastalık, dünyayı ve sorunlarını net ve kararlı bir şekilde görmesini sağlayan bir “süper güç” gibidir. Hatta Twitter’da, “Bazen pek çok insana sığ ve anlamsız görünen bir dünyada bir anlam buldum” yazdı.

Some figure

Leonardo di Caprio ve Cameron Diaz’ın OKB’si var

Leonardo di Caprio, çocukluğundan beri OKB’den muzdaripti. Bu sıkıntısının kontrol edilebilir bir derecede olduğunu kabul ediyor. İlginç bir şekilde, The Aviator filmi çekilirken, bir kapıdan birkaç kez geçmek zorunda kalmak veya yerde gördüğü her sakız parçasına basmak gibi bazı zorlayıcı davranışlar sergilediğini itiraf etti. Aslında bu zorlamalar onun soyunma odasından sete gitmesinin en az on dakika sürmesine neden oldu.

Cameron Diaz da OKB’den muzdarip. Daha spesifik olarak, temizlikle ilgili takıntıları ve zorlamaları içeren bir OKB türü olan misofobiden muzdarip. Mikroplara takıntılı, yani sürekli ellerini yıkıyor. Bunu şu şekilde açıklıyor: “Mikroplardan korkmuyorum. Ben sadece onların farkındayım. Onları gerçekten iyi tanımadığım sürece başkalarının vücut sıvılarıyla işim olmaz!

Some figure

Akıl hastalığı hakkında son düşünceler

Zihinsel bozukluklar, derece, tipoloji, semptomların yoğunluğu ve hastanın yaşamına müdahale etme derecesi bakımından büyük ölçüde farklılık gösterir. Önemli olan, bu rahatsızlıklardan birine sahipseniz doğru tanıyı almış olmanızdır. Ayrıca, hastalıkla yaşamak ve iyi bir yaşam kalitesi sürdürme olasılığı hakkında her zaman tavsiye almalısınız.

Herkes, zengin ve ünlü bile olsalar, zihinsel bozukluklar yaşayabilir. Bu nedenle, bu sorunlar kimsenin işlerinde başarılı olmasını veya hayatı dolu dolu yaşamasını engellememelidir.

Akıl sağlığı ve akıl hastalığı hakkında daha fazla konuşmak son derece önemlidir. Bu şekilde normalleştirilebilirler ve bunlarla ilişkili yaftalar ve tabular kırılabilir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.