Logo image
Logo image

Zihin Gücünüzü Kullanmak İçin 6 Strateji

2 dakika
Zihin Gücünüzü Kullanmak İçin 6 Strateji
Son Güncelleme: 04 Temmuz, 2017

Bazı insanlar vücutlarını sağlıklı tutmak için elinden geleni yaparken, zihinsel sağlıklarının da aynı derecede önemli olduğunu unutuyor. Bu davranış şekli, ters etki yaratmaktadır çünkü zihin, egzersiz rutinleri ya da diyetlerin başarısızlıkla sonuçlanmasının başlıca nedenidir genelde. Zihninizin gücünü kullanabilmek için yapmanız gereken ilk iş onun varlığını unutmamaktır.

Sihre ya da olağanüstü güçlere ihtiyacınız yok. Yalnızca zihninizin davranışlarınızın, duygu ve düşüncelerinizin işlevlerini kontrol etmenize yardımcı olan alışkanlıkları izlemeniz yeterli. Peki bunu nasıl yapacaksınız? İşte zihin gücünüzü koruyabilmek için sürdürebileceğiniz bazı alışkanlıklar.

1. Enerjinizi amacınıza yöneltin

Planlarınız sırasında beklenmedik bir sorunla karşılaşırsanız, başınıza gelen şeye ya da buna neden olan kişilere lanet ederek enerjinizi harcamayın. Pozitif bir tavır takınmak için zihninizi hazırlamak daha iyi olacaktır. Tavrınızı kontrol edebilirsiniz ve bu yalnızca sizin elinizde.

2. Duygularınızın dizginlerini kontrol edin

Kızgın,üzgün ya da sıkıntılı hissetmekten şikayet ediyor ve ‘biri’ yüzünden böyle hissettiğinizi söylüyorsanız, başınız dertte. Gerçekten kuvvetli bir zihin, başkalarının baskısına boyun eğmez. Güçlü bir zihin, kendi duygularını kontrol edebileceğini bilir ve başkalarının hükmüne girmez.

3. “Altın para” olmadığınızı unutmayın

Herkesi memnun etmek imkansızdır. Belki çoğu kişi sizi sevecektir ama yanınızda rahat edemeyen birilerinin olması da kaçınılmazdır. Ama sorun bu değil. Güçlü bir zihin, gerektiğinde hayır demeyi bilir ve uyumlu olmadığı bir kişiye hoş gözükmeye çalışmadan dilediği kişiyle konuşabilir.

4. Esnek olmak, zihninizi sağlıklı tutar

Zihinsel katılık, ön yargılarla dolu kişilerin özelliğidir. Bütünlüğünüzü bozmayan ve hayatınız için olumlu olan tüm değişimlere kucak açın. Sonuçta, hayat en başından beri bir evrimden ibarettir. Değişimlerin çoğu zaman kaçınılmaz olduğunu anlamak, zihnin iyi uyum sağlayabilmesine yardımcı olur.

5. Başarılarınızın tadını çıkarın ve başkalarının başarılarını takdir edin

Geçmişte sorunlar yaşadıysanız, bütün kötü deneyimlerinize dair hatıraları beslemeyi bırakın ve insan olarak büyümenizi sağlayan şeylere odaklanın. Güçlü bir zihin, hayattaki rolünün sorumluluğunu alır ve hayatın daima kıyak geçmediğini bilir. Ama hepsinden önemlisi, güçlü bir zihin, iyi ya da kötü her deneyimin hayata dair dersler içerdiğini de bilir.

6. Geçmişin iyi yanlarını alın ve gelecek için plan yapın

Zihninizi yönetebildiğiniz ve dengeli hale getirdiğiniz zaman, geçmişte o kadar kolay sıkışıp kalmazsınız. Tam tersine. Zamanından faydalanmanın en iyi yolunun, kendi kararlarınızı içeren risk ve alternatiflerin bilgisiyle gelecek için plan yapmak olduğunu bilirsiniz.

Zihninizi yönetmek, yalnızca sizin yapabileceğiniz bir tercihtir. Zihninize hakim olun ve başkasının egemenliğine girmesine izin vermeyin.

Resim: Sunny studio

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.