Güzellik Bir Tavırdır

Güzellik Bir Tavırdır

Son Güncelleme: 18 Şubat, 2017

Güzellik, insanları çeker ve büyüler. Güzel yüzleri, orantılı vücutları ve açıklaması zor bir çekiciliğe sahip gülümsemeleri beğeniriz.

Fiziksel çekim daima güçlü olacaktır, bu kimsenin inkar edemeyeceği bir gerçek. Fakat karizma olmaksızın güzellik boş ve anlamsızdır, çünkü gerçekte kalbimizi fetheden şey, bir kişinin hayata bakışıdır.

Özgün güzellik daima kendimizi tamamen kabul etmekle başlar. Özgünlük, bize gerçek bir çekicilik gücü verir, çünkü güvenli ve sağlam bir şekilde hareket ederiz ve ihtiyacımız olan her şeye sahibizdir.

Her şeyin kısıtlı bir kullanımının olduğu ve tüketimin öne alındığı bir toplumda yaşıyoruz. Zygmunt Bauman, bu modern durumu kırılgan insan ilişkilerinden oluşan sıvı bir toplum şeklinde tanımlıyor.

Her şey öyle hızlı akıyor ve elimizden kaçıyor, çünkü elimizde tutmaya uğraşmıyoruz. Yeni ve güzel, saf tüketiciliğin yansıması olarak değerlendiriliyor.  

Yalnızca görüntüye odaklanan kişiler, bir tür “programlanmış demodeliğe” mahkum edilmektedir. Faydalı oldukları zaman gençlik gibi kısa olacaktır. Bu kişiler, bir iç boşluk, öz güvensizlik ve dış fikirlere mutlak bir bağlılık yaşayacaktır.

Güzellik, fiziksel bir ambalajdan fazlası olmalıdır. Hayata dair bir tavır olmalıdır.

kelebek-yuz

Özgün insanların güzelliği

Tarifi zor bir gizeme sahip insanlar vardır. Belki bu, ses tonlarının sakin ve nazik oluşudur, sanki hiçbir zaman aceleleri yok gibidir. Ya da insanların jestlerini ve zihinlerini okuyabilen dikkatli ve bilgece bakışlarıdır bizi çeken.

Nereden geldiğini anlayamadığımız gizli ve güçlü bir cazibesi olan kişiler vardır. Yüzleri asimetrik olabilir, vücutları pek atletik olmayabilir ama yine de inkar edilmez bir çekiciliğe sahiptirler.

Peki neden? Çünkü bu insanlar güvensizliklerinden kurtulmuş, kusurlarını gizlememiştir ve aynı zamanda tereddüt ve şüphe içermeyen bir iç bilgiye sahiptirler.

Güzellik, genetik bir özelliktir ya güzelsinizdir ya da değil; ama uzun süren ve kalpleri fetheden o çekiciliği sağlayan şey özgünlüktür. Bu, yaşadıkça öğrendiğimiz ve tadını çıkardığımız bir özelliktir.  

banyo-yapan-kadin

Kendini yaratan güzelliğin gücü

Hepimizin kırılganlıklarımızı sakladığımız bir iç alanımız vardır. Kimimiz fazla kilomuz konusunda güvensiz hissederiz, kimimiz ise kırışıklıklarımızı ya da kardeşimizinki gibi güzel olmayan burnumuzu dert etmişizdir.

Bu iç kusurlar, onlara içeriden güç verdiğimiz takdirde daha da kuvvetlenir ve üstünlük kazanır. Bunların sizi kısıtlama, utandırma gücünü etkisiz bırakın. Kendinizi tamamen ve olduğunuz gibi kabul edin, hayatınıza cesaret ekin. 

Her şeyden, her yorumdan, saldırıdan veya kınamadan önce kendinize öncelik verin. Siz o söylenen sözlerden çok daha fazlasısınız. Tavrınız, gücünüz ve mutlu olma beceriniz, sizi tanımlar. Bunları, size özgüven veren iç güven ve bunun sakinleştirici etkisiyle birleştirirseniz, önünüzdeki yolun büyük kısmını kat etmiş olacaksınız.

Ayrıca unutmayın güzellik yaşla büyür, çünkü insanın kendine dair sürekli derinleşen bilgisinin yansımasıdır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.