Logo image
Logo image

Şu Anı Belirleyen Geçmiş ve Gelecektir

2 dakika
Şu Anı Belirleyen Geçmiş ve Gelecektir
Son Güncelleme: 07 Şubat, 2017

Zaman öyle çabuk geçiyor ki şu okuduğunuz satır bile artık geçmişte kaldı. Gelecek, yani bu makalenin ilerleyen kısımlarında ne okuyacağınıza dair düşünceleriniz sizi bekliyor.

Peki geriye ne kaldı? Şu an…

Geçmiş geçmişte kaldı, seni bekleyen şeyler ise henüz yaşanmadı. Ama şu an sana ait.

Geçmiş geçmişte kalmıştır

Geçmiş, bize hatalarımızı ve verdiğimiz doğru kararları göstermesi bakımından önemlidir. Şu anı anlamak için geçmişi düşünmek çok önemlidir.

Hayatta izlediğimiz yolun bir anlamı olmalıdır ve nereye gideceğimizi bilmek için nereden geldiğimizi bilmemiz gerekir. 

Geçmişte yaptıklarımızı incelemek ve şu an ile karşılaştırma yapmak hayatımızı anlatan hikayeyi yaratıp geliştirmemize yardımcı olur.

Some figure

Hatıralarımız olmadan hiç kimseyiz. Duygusal hatıra veya anılar bile kim olduğumuzu anlamamızda temel görev görür.  

Bunun olumsuz yanı, sürekli olarak negatif hatıralara zincirlenmiş bir halde yaşama ihtimalidir. Bu tuzağa düşerek sanki sonucu değiştirebilecekmişiz gibi bu acı verici hatıraları tekrar tekrar analiz edebiliriz. Bunlar şu soruyu izleyen düşüncelerdir: …şöyle olsaydı, ne olurdu? 

Tabii ki bu sorunun yol açacağı duygusal acı ve sıkıntıdan kurtulmak veya şu anımız ve geleceğimizi yok olmaktan kurtarmak önemlidir. Geçmiş, kullandığımız dile dayanmaktadır; kendimize anlattığımız hayat hikayemizdir.

Bu sorunu yaşıyorsak, kendimizle ve kendimiz hakkında konuşma şeklimizi doğru biçimde analiz edebilmek için bir psikologa başvurabiliriz.

Geçmiş hakkında ne kadar çok düşünür ve endişelenirseniz, şu anda o kadar az yaşarsınız.

Gelecek birçok anın toplamıdır

Gelecek, dünyamızı yansıtıp tahmin etme yolumuzdur. Yaşamımızın sonraki adımlarını planlamak ve kararlar almak için gelecek hakkında düşünmemiz şarttır.

Geleceğimizin de bir anlamı olmalıdır ve hedeflerimize dair az ya da çok fikir sahibi olmamız gerekir. Ayrıca şu anda hareket edebilmek de önemlidir.

Stratejilerimizi planlamak ve gelecek hedefleri belirlemek, hemen sonuç vermeyecek eylemlerde bulunmamız için bizi motive eder.

Seçtiğimiz bu yol, kaderimize doğru ufak adımlardan oluşur. Bunun sonucunda bize gelecekte faydalı olacak bir şeyi gerçekleştirme sürecinde tutarlı ve ısrarlı oluruz.

Fakat gelecek iki ucu sivri bir bıçaktır. Hayatta kontrol edemediğimiz birçok şey vardır. Gerçekten bu şeyleri kontrol etmek için aşırı çaba göstermek bizi sürekli olarak cevabı önceden öğrenmeye çalışan endişeli kişilere çevirebilir.

Kendimizi gelecekte kaybedersek, bilinmez sulara doğru yelken açarız.

Gelecek, yüzlerce taslağa ihtiyaç duyar.

Anı yaşamak, burada ve şimdide olmak demektir

Yaşadığımız an gözlerimizin hemen önündedir. Ona dokunabiliriz, eylemlerimiz ve kararlarımızla onu değiştirebiliriz.

Some figure

Anı yaşamak, burada ve şimdide olmak demektir. Şu anı yaşamak için yapabileceklerimize bağlı olmak demektir.

Şu an yaptığımız her şey, mesela bu yazıyı okuduktan sonra yaptığımız şey, şu andır. Şu anın etkisi öyle güçlüdür ki kararlarımızla geleceğimizi değiştirebiliriz. Geçmişimizi ise unutabilir veya ona anlam katabiliriz.

Şu an bize sahip olduğumuz ve seçtiğimiz tüm olasılıkları sunar.

Şu anı reddetmek, gelecekten ve geleceğin hayalimizde canlandırdığımız sonuçlarından korkarak felç olmak demektir. Geçmiş deneyimlerimiz yüzünden hareketsiz kalmak anlamına da gelebilir.

Çevremizdeki her şeyi değerlendirmeliyiz ama şu anımızın, geçmişimiz ve geleceğimizin ağır etkisi altında kalmasına da izin vermemeliyiz. 

Geçmiş hatıralarınız ya da gelecek korkunuz yüzünden neleri kaçırdınız?

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.