Logo image
Logo image

Zehirli İlişkilerin 7 Türü

4 dakika
Zehirli İlişkilerin 7 Türü
Son Güncelleme: 18 Mayıs, 2024

İster inanalım ister inanmayalım, zehirli kişiliğe sahip insanlarla çevriliyiz. Suçumuz olmadığı halde kendimizi kötü hissetmemize neden olan insanlar farkında olmadan bizi avucuna düşürmüş insanlar. Bu kişiliklerin çoğuna aşinayızdır ama zehirli sonuçlarının farkında olmalıyız.

Aşağıda hepimizin çevresindeki en yaygın yedi zehirli kişiliği vereceğiz. Böylece bu kişilikleri teşhis edip canınızın yanmasına engel olabilirsiniz.

“Çoğu zaman dedikoducu, kıskanç, otoriter, psikozlu, kibirli ve vasat kişilerin yani zehirli kimselerin en yakın arkadaş çevremize girmesine izin veriyoruz. Yanlış kişilerin, sürekli olarak yaptığımız ve söylediğimiz şeyleri ya da yapmadığımız ve söylemediğimiz şeyleri değerlendiren insanların hayatımıza girmesine izin veriyoruz.”

– Bernardo Stamateas

Some figure

Kıskanç tip 

Kıskanç bir kişi daima müttefikler arar. Sözleri ve kötü düşünceleriyle başkalarını zehirlemeye çalışırlar. Bu tür kişiler asla mutlu olmaz. Her zaman başkalarının sahip olduğu şeyleri ister ve başka insanları boykot etmeye çalışırlar.

Kıskanç insanları teşhis etmek kolaydır. Onları uzaktan tanırsınız. Önemli olan onlardan uzak kalmayı, zehirli düşünceleriyle sizi etkilemelerine izin vermemeyi başarmaktır.

Bir kişi hakkında hepimiz aynı şeyleri düşünmeyiz ve bunu anlamamız gerek. Kimsenin, başka biri hakkındaki fikrinizi etkilemesine izin vermeyin.

Otoriter tip 

Otoriter kişiler, patron gibi davranma eğilimindedir. Başkalarını boyunduruk altına almış biri gibi. Aşırı derecede güvensiz kişilerdir ve bunun sonucunda, astlarında korku uyandırarak kontrol ve güç elde etmeye çalışırlar. Ama iş burada bitmez. Otoriter kişi, başkalarını rezil eder, tehdit eder ve kendi isteklerini kabul ettirir.

Hiç kimse böyle bir şeye katlanmamalıdır. Bu kişi patronunuz bile olsa. Halihazırda iş yerinde istismara karşı çıkarılmış bir kanun mevcut. Kendinizi böyle bir durumda bulursanız, önlem almaktan çekinmeyin. Aksi halde işe gitmek, katlanılmaz bir işkence halini alabilir.

Manipülatif tip 

Manipülatif kişileri tespit etmek güçtür. Manipülatif tip, uzun süre fark edilemeyen bir toksik kişiliktir. Kendilerini sıcakkanlı ve halinden memnun gözükür. Kendi faydalarına olduğunda empati kurabilme gibi büyük bir becerileri vardır. Ama onları daha iyi tanıdığınızda, kaçınmanız gereken özellikleri ortaya çıkar.

İlk olarak, manipülatif bir kişiye karşı asla dürüst olmayın, zira size sırtlarını döneceklerdir. Kendilerine saldırldığını hissederek samimi gözükmeleri sayesinde kendinizi suçlu hissetmenize yol açacaklardır. Bu yüzden tek suçlu siz olacaksınız ve sizi bu şekilde hissetmeye zorlayacaklar. Hatalı olduklarını bilseniz bile sonrasında kendiniz kötü hissetmemek için söylediğiniz her şeye dikkat etmeye çalışırsınız.

Manipülatörler faul yapar ve yalan söyler. Sizin bir sorununuz varsa, onlarınki daha kötü olacaktır. Son olarak, çevrelerini etkileme yeteneğine sahiptirler. Üzgünlerse, çevrelerindeki diğer herkes de üzgün olacaktır.

Some figure

Kötümser tip 

İsminden de anlaşılacağı üzere kötümserler her şeyi negatif bir şekilde görürler. Her şeyden etkilenen ve kolayca vazgeçen insanlardır. Bu negatiflik, daha fazla olumsuzluğu kendine çeker ve böylece kısır bir döngü halini alır. Kendilerini, dünyanın savunmasız kurbanı şeklinde sunarlar. Sürekli olarak geçmişleri, şu anları ve muhtemel gelecekleri hakkında şikayet ederler.

Bu tür kişilerden kendimizi uzaklaştırmalıyız. He şeyin göründüğü kadar kötü olmadığını göstermek için ne kadar uğraşsanız da tersini iddia edeceklerdir ve sizin kendinizi iyi hissetme konusundaki pozitif tavrınızı tüketeceklerdir. Sonuç olarak kendinizi kötü hissetmeye başlarsınız. Bu tür kişiler, ”duygusal vampirler” olarak bilinirler.

Sosyopat tip 

En tehlikeli zehirli kişiliklerden biridir. Bunlar, duygusal sınırlar belirlemeyen ve başkalarının canını yaktığında vicdan azabı duymayan fevri insanlardır. Yolları üzerinde kimi mahvettiklerini düşünmeksizin hedeflerini başaran hırslı kişilerdir. ”Özür dilerim” diyemeyen kişilerdir.

Sosyopatlar, çok hoş bir görüntü sunar ve size duymak istediklerinizi söyler. Karşılarındaki kişiyle çok ilgileniyor gibi gözükerek onlar hakkında bilgi edinmek için sorular sorarlar. Daha sonra ise bu bilgiyi o kişiye karşı kullanırlar. Böylece istedikleri şeyi elde etmek için yalan söyler ve aldatırlar. Sahte duygular sunarlar. Yani empati kurabilen kişilerin tam tersidirler.

Bir sosyopatı nasıl tanıyabiliriz? Çok iyi gözlem yapmamız gerek. Duyguları hissetmediklerini göz önüne alırsak bu kişilerin yüzünü, bakışlarını ve yüz kaslarını incelememiz gerekir. Gözlerini size çevirdikleri hâlde yüzlerindeki tek bir kas bile oynamıyorsa, dikkatli olun: muhtemelen sizi manipüle ediyordur.

Gözden düşüren tip 

Gözden düşüren tip kişiliğe sahip kişiler, başkalarını küçük görme, manipüle etme ve duygusal olarak istikrarsızlaştırmaktan zevk alır. Çok iyi bir arkadaş gibi davranırlar ama fırsat bulduklarında başkalarının önünde küçük düşmeniz için her şeyi kullanırlar. Böylelikle kendilerine anlatılan şeyle ilgileniyormuş gibi yaparlar. Şaşırtma unsuruyla oynarlar.

Some figure

Nevrotik tip 

Nevrotik tip, özgüvensiz olma eğilimindedir. Bu nedenle, kendi öz güven eksikliklerini telafi etmek üzere iyi bir sosyal pozisyon elde etmeye çalışacaklardır. Kimsenin, bir konuda kendilerinden daha çok şey bilmesine katlanamazlar ve bu nedenle daima ilgi odağı olmak isterler.

Çocukluk döneminden beri yaşadıkları ve çözemedikleri bu tür güvensizlikler sebebiyle nevrotik kişiler mükemmeliyetçi, çatışmacı, bencil ve çocuksu davranışlar sergilerler. Bu durum, başkalarını kontrol etmeye çalışmalarına yol açar. Ayrıca ruh hallerindeki değişimler nedeniyle, başkalarıyla yaşamaları imkansız hale gelir.

Bu zehirli kişiliklerden herhangi birine sahip insanlar, çevrelerindeki kişilere negatif enerjilerini bulaştırır. Sağlığımız için çevremizdeki kişilerin farkında olmak da önemlidir. İşin zor kısmı, bunu öngörebilmek ve çevremizde nasıl kişilerin olması gerektiğini seçerek canımız yakabilecek kişilerden uzak durmaktır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.