Logo image
Logo image

Zaman Mı? Para Mı? Mutlu İnsanlar Anlatıyor

3 dakika
Zaman Mı? Para Mı? Mutlu İnsanlar Anlatıyor
Tarafından yazılmıştır Fátima Servián Franco
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Daha yüksek maaş veya daha kısa bir iş günü arasında seçim yapmanız gerekse hangisini seçerdiniz? Zaman veya para arasındaki seçiminiz kısmen ne kadar mutlu olduğunuza bağlıdır. Journal of Social Psychological and Personality dergisinin yayınladığı bir çalışma, mutlu insanların daha fazla zamanı, daha fazla para tercih etmeye eğilimli olduğunu ortaya koydu.

Princeton Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, yılda 75.000 dolara kadar kazanmak ve dilediğinizi alabilmek, öznel mutluluk düzeyinizi etkileyebilir. Fakat bunun ötesinde, daha fazla para kazanarak daha mutlu olabilir misiniz, yoksa sevdiklerinizle ve kendinizle daha fazla eğlenmek için daha fazla zamanınız olsun mu isterdiniz? Hadi bir bakalım.

Zaman veya para: Para ile mutluluk arasındaki ilişki sınırlıdır

2002 yılında Nobel Ekonomi Ödülü’nü kazanan psikolog Daniel Kahneman ile yine 2015’te Nobel ödülünü kazanan Angus Deaton, 450.000’den fazla yanıtı analiz etti ve gelir ile kişilerin bildirdiği mutluluk arasında pozitif bir ilişki olduğunu buldu.

Bununla birlikte, katılımcıların günlük duygusal durumlarının öznel değerlendirmesi belli bir gelir düzeyinden sonra duraklamıştır. Başka bir deyişle, daha fazla para kazanmanın sizi daha mutlu edemeyeceği bir nokta var. Para ve mutluluk arasındaki ilişki 75.000 dolarlık yıllık kazancın üzerinde düz bir seviyeye geliyor.

Some figure

Bütün bunlar, paranın belli bir dereceye kadar mutluluk alabileceğini söylemektir, fakat bunun bir sınır vardır. Bu sınırı aştığınızda geldiğinizde, düzeyiniz para bazında artmaz. Hatta, azalabilir.

“Hayalim Picasso’nunki gibi: çok paraya sahip olmak, ama fakirler gibi sessizce yaşamak.”

– Fernando Savater

Zaman veya para: Para mutluluğu satın alabilir mi?

Çeşitli araştırmalar, paranın mutluluğu değil, kısa süreli zevkleri aldığını gösteriyor. Bu durum, psikolojik bir kavram olan alıştırma ile açıklanabilir. İlk başta, çok para kazanmak heyecan vericidir, ama zamanla duyum azalmaya başlar. Buna öyle alışırsınız ki daha önceki mutluluk seviyenize geri dönersiniz.

Genel mutluluk sadece yaptığınız şeye değil, aynı zamanda onu nasıl yorumladığınıza da bağlıdır. Ve mutluluğu nasıl tanımladığınıza.

İlgili bir not olarak, başarı her şeyin daha fazlasına sahip olmakla ilişkilendirilir:daha çok para, daha çok eşya ve daha çok takdir görme. Ve mantıklıdır bu. Zaten iyi harcanan paranın size mutluluğa doğru ilerlemede ne kadar yardımcı olduğunu gördük.Peki, ya zaman? Klişeye uygun başarılı bir kişi sürekli çalışır, ailesi ve arkadaşlarına ayıracak hiç zamanı yoktur.

Keyif almıyorsanız başarı, para veya tanınma ne kadar iyidir? Eğer amaç mutlu olmaksa, neden sizi gerçekten iyi hissettiren şeyleri yapmak için daha fazla zaman harcamazsınız? Cevap, nasıl olduğunu bilmememiz ya da bunu gerçekten düşünmememiz olabilir.

“Paranın her şeyi yapabileceğini düşünen kişinin para için her şeyi yapabileceğinden şüphelenebiliriz.”

– Benjamin Franklin

Zaman veya para: Mutlu olmak için zamanınızı nasıl kullanacağınızı biliyor musunuz?

Sosyal Psikoloji ve Kişilik Biliminde yayınlanan çalışmada 4,500 kişiye zamana mı yoksa paraya mı değer verdikleri soruldu. % 64’ü parayı tercih ettiklerini belirtti.

Kendilerinin bildirdiği tercihlere rağmen, çalışma ayrıca zamanı daha fazla önemseyen kişilerin daha mutlu olduğunu ortaya çıkardı. Aynı soru bir yıl sonra sorulduğunda, başlangıçta parayı seçen katılımcıların% 25’i fikrini değiştirdi. Zamanı seçtiler.

Araştırmanın sonuçları, benzer koşullarda iki kişinin arasında, zamanın paradan daha önemli olduğuna karar veren kişinin, parayı seçenlerden daha mutlu olacağını gösterdi. Ve buna benzer başka çalışmalar da var.

Some figure

British Columbia Üniversitesinde yapılan bir araştırmada, paranın zamana göre değerlenmesinin daha yüksek mutluluk seviyeleri ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Bu, özellikle para kazanmak için uzun saatler çalışmak gerektiğinde geçerlidir.

İnsanlar yaşlandıkça zaman daha öncelikli olmaya başlar. Bu mantıklı, çünkü geçen her saniye daha da değerli oluyor. Bugün gençlerin çoğu1980 ve 1995 arasında doğmuş kişilerden oluşuyor. PricewaterhouseCoopers’ın yaptığı bir araştırmaya göre, milenyum nesli, daha fazla boş zaman ve iş yaşam dengesini, daha çok paraya tercih ediyor.

Milenyum nesli, çalışmanın istikrar ve sağlık için bir araç olduğuna inanıyor, ama tek yol bu değil.

Bu çalışmaların en büyük sonucu, paranın belirli bir noktaya kadar mutlu olmanıza yardımcı olabileceğidir, ancak bir sınır vardır. Sadece paramızı değil, zamanımızı nasıl harcayacağımızı da bilmeliyiz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.