Logo image
Logo image

Yüksek İlişki Beklentileri Tuzağı

2 dakika
Biriyle çıkmaya başladığımızda, o kişiyi fantezilerimizle karşılaştırma ve hayal kırıklığına uğrama eğilimindeyiz. Bu yazıda, yüksek ilişki beklentilerine sahip olmanın getirdiği sorunlardan nasıl kaçınılacağını açıklayacağız.
Yüksek İlişki Beklentileri Tuzağı
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González

Tarafından yazılmıştır Alejandro Rodríguez
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Romantik ilişkilere sahip olmak gerçekten önemlidir. Peki neden bir sürü insan romantik bir ilişki kurduğunda acı çekiyor? Bu sorunun cevabı, birçok insanın karşılanmayan yüksek ilişki beklentileri geliştirmesi olabilir.

Kusursuz aşk hikayemizle ilgili hepimizin kafasında bir fikir vardır. İdeal birini, bir eşte olmasını istediğimiz bütün özelliklere sahip birini hayal ederiz. Ne yazık ki, gerçek dünya neredeyse hiçbir zaman fantezilerimiz kadar mükemmel değildir.

Bu nedenle, biriyle çıkmaya başladığımızda, o kişiyi fantezilerimizle karşılaştırma ve hayal kırıklığına uğrama eğilimindeyiz. Bu yazıda, yüksek ilişki beklentilerine sahip olmanın getirdiği sorunlardan nasıl kaçınılacağını açıklayacağız.

Some figure

Yüksek ilişki beklentileri neden sorunlara neden olur?

İnsan zihni rasyoneldir ve bu çok fazla acıya neden olabilecek bir şeydir. Akılcı duygusal davranışçı terapinin (Rational emotive behavior therapy – REBT) babası Albert Ellis, acıya neden olanın başımıza gelenler değil, başımıza gelenler hakkındaki düşüncelerimiz olduğunu söyledi.

Yeni bir ilişkiye başlamadan önce bile nasıl olması gerektiğine dair bir fikrimiz vardır. Yeni eşimiz beklediğimizden biraz saptığında kendimizi kaybolmuş ve hayal kırıklığına uğramış hissederiz. Böyle bir durumda akla ilk gelenler, “Ona dayanamıyorum!” veya “İstediğim bu değildi!” gibi düşüncelerdir.

“Beklenti, tüm kalp kırıklıklarının köküdür.”

– William Shakespeare

Bu nedenle yüksek ilişki beklentilerine sahip olmak zararlıdır. Ayrıca, karşımızdaki kişiye yapmasını istediğimiz şeyleri söylemediğimiz için sorun eninde sonunda ağırlaşır. Ne yazık ki, birileriyle çıkmaya başlarız ve bizimle birlikteyken nasıl davranmalarını istediğimizi tahmin etmelerini bekleriz.

Bu nedenle, eşimiz açıklamadığımız bazı kurallarımızı kaçınılmaz olarak ihlal ettiğinde, sinirlenir ve hüsrana uğrarız. Ancak, gerçekten böyle hissetmemiz gerekiyor mu?

Yüksek ilişki beklentilerine sahip olmanın getirdiği olumsuz sonuçlardan nasıl kaçınılır?

Beklentilerinizin ilişkilerinizi sabote etmesini önlemenize yardımcı olacak bazı ipuçları:

1. Biraz daha esnek olun

Bazı durumlarda, bir eş aramaya başlamadan önce bir kontrol listesi yaparız. Müstakbel eşimizin karşılaması gereken bir dizi gereksinimimiz vardır. Sorun, insanların nadiren mükemmel olmalarıdır, bu nedenle birisinin “ideal” bir ortak olarak düşündüğümüz şeyin beklentilerini tam olarak karşılaması neredeyse imkansızdır.

Yani, %100 mükemmel birini bulmaya çalışmayı bırakın. Bunun yerine anı yaşamaya çalışın. Beklentilere sahip olmak bir şeydir, ancak onları aşırıya çekmek başka bir şeydir. Yüksek ilişki beklentilerine sahip olmanın size yarardan çok zarar verebileceğini unutmayın.

Some figure

2. Neyin pazarlık konusu olmadığını açıklayın

Peki, bu yeni eşimizden hiçbir şey beklemememiz gerektiği anlamına mı geliyor? Hiç de değil. Kendi sınırlarınızı ve sizin için pazarlık konusu olmayan şeyleri keşfetmeniz gerekiyor. Bunu yaptıktan sonra, bunları diğer kişiye ifade etmeniz daha kolay olacaktır.

Böylece eşiniz sizi gerçekten rahatsız eden şeyin ne olduğunu anlayacaktır. Bu, artık farkında olduğu için sevmediğiniz bazı şeyleri yapmaktan kaçınmasına yardımcı olacaktır. Partnerinize karşı tamamen dürüst olmak gerçekten önemlidir.

3. Partnerinizin sınırlarını keşfedin

Sizin için pazarlık konusu olmayan şeyler konusunda net olmanız çok iyi bir şey. Ancak ilişkinin işlevsel olması için eşinizin sınırlarını da keşfetmeniz gerekir. Bunu yapmanın en kolay yolu onlara sormaktır.

Ne yazık ki, herkes kendi iyiliği için neyin gerçekten önemli olduğunu bilmiyor. Bu nedenle, partnerinizin onu neyin rahatsız ettiğini söylemekte zorlandığını görürseniz, bu şeyleri keşfetmesine yardımcı olun.

“Asla başkalarını idealize etmeyin. Asla beklentilerinizi karşılamayacaklar. İlişkilerinizi aşırı analiz etmeyin.”

– Leo Buscaglia

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.