Logo image
Logo image

Yolculuk Yapmak Zihin Sağlığınızı Geliştirir

4 dakika
Yolculuk Yapmak Zihin Sağlığınızı Geliştirir
Tarafından yazılmıştır Valeria Sabater
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Yolculuk yapmak zihin sağlığınızı geliştirir çünkü günlük işlerinizden uzaklaşmak, yeni yerler, kokular ve yerler keşfetmek size harika imkanlar sağlar. Kognitif yapınız ödül sistemini aktif hale getirdiğinizde, rutini kırdığınızda ve stres ve anksiyete düğümlerini çözdüğünüzde “aydınlanır”. Bu yüzden, zihninizi özgür bırakıp duygularınızı uyandırmalısınız.

Herkesin tatile ihtiyacı vardır. Fakat çoğu çalışan kendini bu arayı vermez ya da veremez. Ayrıca bazı “bağlarını koparmayı” bilemeyen insanlar da vardır. Nasıl kendilerini yavaşlatıp birkaç günlüğüne sorumluluklarından nasıl uzaklaşacaklarını bilemezler.

Bu her yıl kalp krizi oranlarında artış görülmesinin sebeplerinden biri olabilir. Sürekli alarmda olan nasıl ara vereceğimizi bilemeyen bir toplum haline döndük.

“Gözlem yapmadan yolculuk yapan kişi kanadı olmayan kuş gibidir.”

– Moslih Eddin Saadi

Bu sorunun çözümü oldukça basittir: yolculuğa çıkın. Bunu yapmak için dünyanın bir ucuna gitmeniz gerektiğini söylemiyoruz. Binlerce kilometre öteye aşina olmadığınız bir dilin konuşulduğu başka bir zaman kuşağına gitmek zorunda değilsiniz.

Hiç gitmediğiniz yakındaki şehirler ve yerler de muhtemelen aynı etkiyi yapacaktır. Günlük yaşamınızdan uzaklaşmanızı sağlarlar. Ayrıca beyninize yeni bir uyaran verip evinize kısıldığınız düşünce yapınızdan uzaklaşmanızı sağlarlar.

Some figure

Yolculuk Yapmak Zihin Sağlığınızı Geliştirir: Bunun Doğru Olduğu 5 Yol

Hayatınızda kendiniz için bir şeyler yapmanızın en iyisi olduğu zamanlar vardır. Gidin ki evinize geri dönebilesiniz. Günlük yaşamınızdan uzaklaşın ki yeni bir enerjiyle geri dönebilesiniz. Ayrıca bir yolculuktan değişmeden dönmeniz imkansızdır. Her zaman ödülleri vardır.

Yolculuk her zaman size bir şeyler verir ve bu şey sizi her yönden iyi bir şekilde geliştirebilecek olumlu bir şeydir. Ayrıca, konfor alanınızdan çıkmanız ve farklı bir zaman kuşağında, atmosferde ya da yakınınızdaki şehirde nefes alıp vermeniz yaşla sınırlamayan bir maceradır.

Doğrusu yolculuk yapmak sadece kalbi ve zihni genç olanlar için değildir. Orta yaşlarda ve yaşlılıkta yolculuk yapmanın sağlığı geliştirdiğine dair birçok çalışma bulunmaktadır. Yaşlandıkça, rutininizi kırmaktan ve zihninizi yeni deneyim ve uyaranlara açmaktan daha iyisi yoktu. Şimdi yolculuk yapmanın tam olarak neden zihin sağlığınızı geliştireceğinden bahsedeceğiz.

Bunu da okuyun: Hayat Ödül ve Cezalardan Değil Sonuçlardan İbarettir

1. Kognitif Sürecinizi Aktif ve Optimize Hale Getirir

  • Yeni bir yere gitmek beyninizin kaynaklarını daha fazla kullanılması için sizi zorlar. Haritaları incelemek, yolunuzu bulmak için yer yön zekanızı kullanmak, yolları, buluşma noktalarını, rotaları hatırlamak zorunda kalırsınız…
  • Yolculuk yapmak odaklanmanızı da geliştirir. Anılarınızı ve bilgileri daha kolay bir şekilde depolamak için daha motive olursunuz. 

2. Daha Fazla Sinir Sistemi Aktivitesi

Öyle ya da böyle her yolculuk sizi yeni bir şeyler yapmanıza ve belirli korkularınızı geride bırakmanıza zorlar. Uçağa, bota, trene, ata, deveye binmek, diğer dilleri konuşmak için çaba sarf etmek ya da hatta yalnızca kendi başınıza yolculuğa çıkmanız için kendinizi zorlamanız gibi.

Tüm bu deneyimler beyninizde yeni bağlantılar kurar. Dopamin ve serotonin seviyeniz artar, kan dolaşımınız hızlanır ve beyninizdeki oksijen seviyesi artar… Tüm bu yeni ve olumlu uyaranlar nöronlarınızı ve beyin dokunuzu “ateşlendirir”. Başka bir deyişle, beyninize enerji vermenizin en iyi yoludur. Bu beyninizin için daha hızlı olmasını ve daha fazla bilgi kaydetmesini sağlayan en iyi egzersizlerden biridir.

Some figure

3. Daha Fazla Empati Kurmanızı Sağlar

Yaptığınız temel şey bağlantı kurmak olduğu için yolculuk yapmak zihin sağlığınıza iyi gelir. Etrafınızla, yeni kokularla, tatlarla ve deneyimlerle bağlantı kurarsınız. Aynı zamanda etrafınızdaki insanlarla, bu kaçışlarda tanıştığınız insanlarla bağlantı kurarsınız. Alışkanlıklarınızın rutinini bozup yeni alışkanlıklar edinmeniz açısından da önemlidir. Bu dünyaya daha alçak gönüllü ve samimi bakmanızı sağlar.

Yolculuk yapmak sizi daha hoşgörülü hale getirir. Size hayatta farklı bakış açıları gösterir ve bazı konularla ilgili daha esnek olmaya zorlar. Bunların hepsinin ucu empatiye çıkar. Kendinizi diğer insanların yerine koymanızı sağlayarak tıpkı sizinki kadar biricik olan diğerlerinin gerçekliklerini görmenizi mümkün kılar.

“Benim açımdan, herhangi bir yere gitmek için değil gitmek için yolculuk yaparım. Yolculuk hatırına yolculuk yaparım. Esas olan hareket etmektir.”

– Robert Louis Stevenson

4. Yolculuk Yapmak Yaratıcılığı Tetikler

Yolculuk yapmanın yaşı yoktur. Bu potansiyel öğrenme yetisi gibi her daim içinizdedir. Fakat işleriniz ve rutinlerinizin hiçbir yenilik olmayan veya çok az şey olan tekrarlayan döngülerine tıkılıp kalırsınız. Günlük hayatınız paslanmanıza sebep olur. Teşvik edilmemek ve yeni şeylerin eksikliği yaratıcı fikirler ve ilham verici düşünceler üretmenizi engeller.

Yolculuk yapmanın zihin sağlığınızı geliştirmesinin sebebi aklınızı uyandırmasıdır. Hislerinize meydan okur. Sizi hiç görmediğiniz yerlere götürür, yeni yüzler görmenizi, yeni hikayeler duymanızı, yeni yemekler denemenizi, sırlarla dolu caddelere dalmanızı sağlar ve garip kokulu gizli alanlara dalıp sonsuz inanılmaz kitaplar ve nesnelerle karşılaşırsınız.

Bunu zaten biliyorsunuzdur fakat gezmek bir kültürdür. Hayal gücünüzü canlandırabileceğiniz, yeni kavramlar ve fikirler üretebileceğiniz içsel bir uyanışa yönlendirir. Yani, ilham almanızı ve asla unutmayacağınız yeni şeyler öğrenmenizi sağlar.

Some figure

5. Ruh Halinizi İyileştirir ve Stresinizi Azaltır

Yolculuk yapmak ve deneyimlerinizin tadını çıkarmak, dinlenecek vaktinizin olması kortizol seviyenizi oldukça azaltır. Bu stres hormonu sonralarda normal haline döner fakat o olmadan çok daha iyisinizdir. Burada dışsal bir baskınız olmaz, yalnızca etrafınızdan ve etrafınızdaki uyaranlardan keyif alırsınız. Doğa, parıldayan şehirler, her caddedeki farklı farklı kültürler ve her balkon, iyi yiyecek, sahil, müze, müzik etkinlikleri…

Her kaçış kendinizdeki en iyiyi ortaya çıkarmak, kendinizi yeniden bulmak ve hatta dönüşüme uğramak için bir yoldur. Ve bunu daha açık, anlayışlı ve iyimser bir ruh haliyle yapacaksınız.

Yolculuk yapmak zihin sağlığınızı geliştirir çünkü dünyayı daha geniş ve daha parlak bir bakış açısından görmenizi sağlar. Böylece hiçbir şeyden çekinmezsiniz. Anlatacağınız etkileyici hikayelerin yanı sıra mühürlerle dolu bir pasaporta sahip olmak her zaman yapmaya değer bir şeydir. Çünkü günün sonunda, onları deneyimleyen kişi sizsiniz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.