Yoğun ve Zorlu Bir Program ile Başa Çıkmanın 5 Sırrı

Yoğun ve Zorlu Bir Program ile Başa Çıkmanın 5 Sırrı
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González.

Tarafından yazılmıştır Edith Sánchez

Son Güncelleme: 20 Ekim, 2022

Zorlu ve yoğun bir program ile yüz yüzeyseniz, her şeyi bitirmenin ne kadar zor olduğunu bilirsiniz. İş üstüne iş yığılmıştır. Gerçekten insanı tüketen bir durum olabilir bu. En kötü yanı ise bazen en azından kısa vadede bu tür bir programı hafifletmenin mümkün olmamasıdır. Yani kolay olmasa bile, bununla başa çıkmaktan başka seçeneğiniz yoktur.

Günden güne yorucu bir tempoyu sürdürmek, iyi bir ruh halini kolayca mahvedebilir. Ayrıca yorgunluğa da neden olabilir. Yorgun olmak sinirlilik, uyuşukluk ve motivasyon eksikliğine yol açabilir. Bütün bunlar çalışma performansınızı da etkileyebilir. Azar azar, hayat çileye dönüşür.

“Sevmediğiniz bir işi yapmak köleliktir.”

– Rahibe Teresa

Durum içinden çıkılmaz gibi görünebilir, ama umutsuzluğa kapılmayın. Yoğun ve zorlu program ile karşı karşıya olduğunuzda daha iyi yaşamak için takip edebileceğiniz bazı ipuçları var. Her şey pratik ve kolay uygulanabilen stratejiler kullanmakla ilgilidir. Bu stratejiler hayatınızı tamamen değiştirmeyecek, ancak yoğun günleri yönetmenize yardımcı olacaktır. Daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki ipuçlarına göz atın…

1. Bakış açınızı değiştirerek zorlu programınızın üstesinden gelebilirsiniz

Zorlu bir programdan kurtulmanın sırlarından biri de bakış açınızı değiştirmektir. Bazı şeylerden şikayet etmek kolay ve çok insanidir. Ama eğer orada sıkışıp kalırsanız, hiçbir şey iyi gitmeyecektir. Esasen, her güne katlanmak daha da zorlaşacaktır.

yoğun program

Bu durumda yapılacak en iyi şey, tüm deneyimlerin bize bir şey öğrettiğini ve bize büyüme fırsatını sağladığını hatırlamaktır. Doğru düşünce şekline sahipseniz , zor zamanlardan yararlanabilirsiniz. İşin sırrı, şikâyet etmek yerine fırsatı tanımaktır.

2. Spontane iyilikler yapın

Her ne kadar çelişkili görünse de başkalarına yardım etmek bir sorunu aşmanıza olanak sağlayacaktır. Bu strateji probleminizi daha pozitif bir şeye dönüştürür. Ayrıca bu kendinize ne kadar güçlü olduğunuzu gösterme şansını da sunar. Kendinize, daha fazlasını başarma yeteneğine sahip olduğunuzu kanıtlayabilirsiniz.

Çevrenizdekilerin iyi niyetine güvendiğinizde zorlu bir programı aşmak çok daha kolaydır. Yani başkalarına iyilik yapma fırsatından mutlaka faydalanın. Bunlar başkalarına yardımcı olmanızı sağlayan jest ve hareketler, eylemler olabilir. Er ya da geç,daha iyi bir enerjiyle dolduğunuzu göreceksiniz.

3. Dinlenme zamanlarınızın kalitesini artırın

Kendinizden normaldekine göre daha fazla şey talep ettiğinizi unutmayın. Bu daha hızlı bir şekilde yıprandığınız anlamına gelir. Bu entelektüel, fiziksel ve duygusal bakımdan doğrudur. Aynı sebepten dolayı, dinlenme sürenizin kalitesini iyileştirmeyi düşünmeniz gerekir. Enerjinizi geri almak istiyorsanız doğru yere ve zamana ihtiyacınız vardır.

yorgunluk

Yoğun ve zorlu bir program ile başa çıkarken zamanınızı tıpkı yavrularını koruyan bir dişi aslan gibi koruyun. Sadece bir saatiniz varsa, o saati gerçekten en iyi şekilde değerlendirin. Hiçbir şey ve kimsenin sizi rahatsız etmesine izin vermeyin.

Sizi gerçekten rahatlatan aktiviteler için biraz zaman ayırın. Bu zamanı sizde baskı hissi uyandıran bir şey için kullanmayın. Bu, enerjinizi ve sorumluluklarınızı dengeleyebilmenin tek yoludur.

4. Beslenmenize dikkat edin

Beslenmeniz ruh haliniz ve enerjinizle yakından ilgilidir. Hızlı ve zorlu bir programa dayanmak için mutlaka iyi bir beslenme gereklidir. Daha çok değil daha iyi yemek yemekle ilgilidir bu.

Yoğun ve zorlu bir program nedeniyle çok fazla şey yapmak zorunda olmanın yan etkilerinden biri de yeme alışkanlıklarınızı ihmal etmektir. Bunun olmasına izin vermeyin!

İyi yemek demek günde üç tam öğün ve iki atıştırmalık yemek anlamına gelir. Bir kral gibi kahvaltı yapmalı, bir prens gibi öğle yemeği yemelisiniz. Akşam yemeğiniz ise bir fakirinki gibi olmalı.

Yapabileceğiniz en önemli şey besleyici yiyecekler tüketmektir. Kahve tüketiminizi azaltın. Her zaman yanınızda bir parça çikolata bulundurun ve kendinizi hâlsiz ve gergin hissettiğinizde bunu yiyin.

5. Korkunuzu aşın

Bu tür bir durumla başa çıkmak için tek yükümlülüğünüz elinizden gelenin en iyisini yapmaktır. Başka bir şey yapmak mümkün değil. Belki de kendinizi bu zorlu programa tabi tutuyorsunuz çünkü bir şeyden korkuyorsunuz. İşinizi kaybetmekten veya önemli bir fırsatı kaçırmaktan korkuyor olabilirsiniz.

korkular

Durum ne olursa olsun, yoğun ve zorlu bir program ile yüzleşirken önceliklerinizi karıştırmayın. Hayattaki en önemli şeyler siz ve mutluluğunuzdur. Yoğun ve zorlu programınız işkenceye dönüşürse, farklı bir yol almayı düşünmenin zamanı gelmiştir.

Durumunuzun bazı olumlu unsurlarını tanımlamaya çalışın. Eğer hiç olumlu nokta göremezseniz, belki de korkunun esiri olmuşsunuzdur. Korkunun kazanmasına izin vermeyin.

Koşullar ne olursa olsun, kendinize güveninizi geliştirmelisiniz. Zamanın geçtiğini ve asla geri almadığınızı görmezden gelmeyin. Eğer durumunuzla ilgili rahat değilseniz, bunalmış ve motivasyonunuzu yitirmiş hissediyorsanız, “yeter” demek için gerekli gücü bulun.

İlginizi çekebilir ...
Bu 24 Saatlik Ritm Uyku Bozukluklarından Herhangi Biri Sizde Var Mı?
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Bu 24 Saatlik Ritm Uyku Bozukluklarından Herhangi Biri Sizde Var Mı?

Sağlıklı bir yaşam için hepimizin sağlıklı bir uyku düzenine ihtiyacı var. Bu yazımızda bilinen uyku bozukluklarından birkaçını sizler için derledi...


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.