Logo image
Logo image

İyi Arkadaşlarla İçilen Kahve Sorunları Hafifletir

2 dakika
İyi Arkadaşlarla İçilen Kahve Sorunları Hafifletir
Son Güncelleme: 29 Haziran, 2017

Çay, kahve ve iyi arkadaşlar oldu mu bütün sorunlar hafifler. Bunların birleşiminden ortaya çıkan sihir, zor zamanları kabul etmeye ve sıcak bir içeceğin tadına varırken konuşma sırasında ortaya çıkan gerginliği yatıştırmaya yardımcı olur. Bunun karşılığında beynimizde pozitif değişiklikler yaşanır.

Mihay Csikszentmihalyi, mutluluk üzerine yapılan çalışmalarda en iyi bilinen psikologlardan biridir. Günümüzü insanlar içinde, teknolojiye ve her türlü uyarıcı eşyaya bağlı olarak yaşasak da her zamankinden daha yalnız hissettiğimizi söylüyor. Mutlulukla aramızdaki bağı kestik ve arkadaşlarla masa etrafında toplanıp kahve ya da çay içmek gibi iyi anların değerini unuttuk. 

Mutlu olmak için güzel zamanları beklememelisiniz. Mutlu olmaya başlayın, sakinliğin ve dengenin içinize girmesine izin verin, ardından güzel zamanlar gelecektir.

Bir şey içmek için dışarı çıkmak gibi sosyal aktiviteler gibi rahatlama anların, duygusal güven yaratmak gibi çok önemli bir amaçları vardır. Kahve, çay ya da bir yemeği paylaşmak, daha iletişimsel olmaya, stresle karşılaşınca sakin kalmaya ve pozitif anılar yaratmaya yardımcı olmak için beynin kimyasallarını harekete geçirir.

Some figure

Güzel anılar, kötülere kıyasla daha güçlüdür

Olumlu olarak etiketlenen bir anı, kötüye kıyasla daha fazla aklınızda kalır. Güzel anılar güçlüdür, kalıcıdır, ve özgüveni arttıran özellikleri vardır. Sadece lafta değil aynı zamanda İrlanda’daki Limerick Üniversitesinde yapılan bir çalışmayla da kanıtlanmıştır.

En büyük delilik, güzel anıları geride bırakmaktır, çünkü onlar açık fikirliliğin kalbe ‘şu an ve burada’ yaşaması için meydan okuyan yansımalardır.

Çalışmayı yürütenlere göre, hoş olmayan bir anı, beynimizde bulunan savunma mekanizması tarafından silinmektedir. Değişikliklere adapte olmak için kötü ayrıntıları hızlıca geçeriz. İlerlememizi sağlayan, bizi zorlayan ve her sabah motive eden şeyler güzel anılardır. 

Some figure

Şu andan ve buradan, gerçeklikten kopmaya oldukça meyilliyiz. Günümüzü bakım olarak adlandırabileceğimiz aktiviteleri yaparak geçiriyoruz. Giyinmek, arabaya, metroya binmek, işe gitmek, geri gelmek… Hızlı yaşıyoruz ama yanı zamanda iç sesimizden, duyguların ve düşüncelerin gerçekleştiği gerçeklikten kopuyoruz. 

Bunlar kötü anlar değil, daha çok bizi mutluluktan uzaklaştıran “nötr hayat akışı”. Elinizle su biriktirmeye çalışmak ama hissetmemek gibi. Bu durumun üstesinden nasıl gelebileceğinizi anlatacağız.

Çay, kahve ve iyi arkadaşlar…

Kahve ya da çay içmek için bir araya gelmenin ne kadar yararlı olduğundan bahsetmiştik. Sosyal kökenli her bir geleneğin unuttuğumuz bir amacı var. Bu durumda bir bardak kahve içmek için biriyle buluşmak bizi nötr hayat akışından sağlıklı ve pozitif bir ana taşıyabilir. 

Bu aktivite, şimdiyi ve burayı yaşamak, iç dünyamıza ve aynı zamanda uyarıcılara, duygulara karşı daha anlayışlı olmak için yapılabileceklerden sadece birisi.

Some figure

Başkalarıyla içilen bir fincan kahvenin yararları

İyi bir arkadaşla içilen kahvenin yararları:

  • Psychology Today ‘de yayımlanan bir makaleye göre, içerdiği uyarıcı sayesinde kafein sosyal ilişkileri geliştirmeye yardımcı oluyor. Hafızayı, mizahı ve iletişimi kolaylaştıran nörotransmitterlerin işleyişini geliştiriyor.
  • Kahve ya da çay içmenin güzel hissi, endorfin salgılanmasını sağlıyor. Bu içsel rahatlık, arkadaşlarla kurulan duygusal bağdan daha fazla zevk almamızı sağlıyor.
  • Güzel zamanları paylaşmak anı yaşamaya yardımcı oluyor ve bahsettiğimiz her olumlu deneyim bizi güçlendiren ve küçük günkü küçük şeylerle gerçek mutluluğa ulaştıran duygusal ve bilişsel rezerv oluşturuyor. Zihin ve kalp için iyileştirici etkileri var. Denemeyi unutmayın!
Some figure

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.