Logo image
Logo image

Yoda'nın İlham Verici Sözlerinden Bazıları

5 dakika
"Çünkü Güçtür benim müttefikim ve o güçlü bir müttefiktir. Hayat onu yaratır, büyütür. Onun enerjisi bizi çevreler ve bizi bağlar. Işıltılı varlıklarız biz..." Ne zaman ve nerede duyulursa duyulsun, Yoda'nın sözleri bir ilham kaynağıdır.
Yoda'nın İlham Verici Sözlerinden Bazıları
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Yoda’nın ilham verici sözleri kolektif, kültürel, felsefi ve hatta duygusal ideolojimizin bir parçasını oluşturur. Aslında, Jedi Düzeninin bu Büyük Üstadı 60 santimden biraz daha uzun olmasına rağmen, on yıllardır milyonların kalbinde bir yere sahiptir. Başlangıçta Luke Skywalker’ın akıl hocası olarak tasarlanan Yoda, başlı başına bir efsane haline geldi. Ayrıca, Yıldız Savaşları‘ndaki en ikonik karakterlerden biridir.

Yoda 900 yaşını aşmıştır. Yıldız Savaşlarının yan dizisi The Mandalorian‘da onun kökenlerini öğreniyoruz. Yaratıcı George Lucas, klasik mitolojide veya peri masallarında bulduğunuz ve hemen güvendiğiniz tipik karakter tipini yaratmak istediğini söyledi. Gerçekten de Yoda, kahramanlara rehberlik eden kişidir. Ayrıca, her nesle bilgelik ve dengeyi ilham eder.

Yoda’nın cümleleri olağandışıdır çünkü fiili cümle ortasına koyarak devrik konuşma eğilimindedir. Garip sözleri, bize Yıldız Savaşları filmlerinde unutulmaz anlar yaşatmanın yanı sıra gülümseten bir miras haline geldi.

Some figure

Yoda’nın ilham verici sözleri

Yoda, kariyerine Jedi ustası N’Kata Del Gormo’nun Padawanı olarak başlar. Daha sonra öğretmen olur ve yaklaşık 2.000 çırağa rehberlik eder. Aslında danışman, koç ve öğretmen olarak becerileri o kadar büyük bilgelik seviyelerine ulaşıyor ki, ona Jedi düzeninin Büyük Üstadı diyorlar.

Yoda, ışın kılıcını başka hiçbir şeye benzemeyen şekilde kullanır. Ayrıca telekinezi gibi teknikler kullanır ve Güç’ün gücüne en duyarlı yaratıklardan biridir. Irkının nereden geldiğini kimse tam olarak bilmese de, onun ikincil bir beyne sahip olduğunu biliyoruz. Bu onun vizyon sahibi olmasını sağlar. Küçük boyutu önemsizdir çünkü Güç’ün gücü onu hem eşsiz hem de güçlü kılar. Bunu akılda tutarak, Yoda’nın ilham verici sözlerinden bazılarını düşünseniz iyi edersiniz. Aslında, gerçek bilgelik miraslarını temsil ederler.

Jedi felsefesi

“Işıklı varlıklarız biz.”

Güç, evrende mevcut olan metafizik bir varlıktır. Tüm canlıları birleştiren bir enerji alanıdır. Aslında Güç, Jedi’ları güçlendirir. Onlar iyi işler yapmak ve dengeyi korumakla yükümlü aydınlanmış varlıklardır. Ayrıca galaksiyi karanlık taraftan korurlar.

Bitmeyen bir savaş

“Savaşmaktan daha iyi şeyler yapıyor olmalı bir Jedi ustası! Aramak bilgeliği. Bulmak dengeyi.”

Büyük hiper-uzaysal savaş, Jedi kaçışı, galaktik iç savaş, Sith savaşı, Mandalorian savaşları… Çatışmalar Yoda’nın hayatında değişmez. Ayrıca, bu gerçekten onun işi olmamasına rağmen, barış için savaşın sorumluluğu ona ve diğer Jedi’lara düşüyor.

Doğru dersler

“Unutmalısın her ne öğrendiysen”

Güç ile temas halinde olmak, Jedi’ların yaşamları boyunca öğrendikleri birçok şeyi bir kenara bırakmaları gerektiği anlamına gelir. Neyin doğru ve önemli olduğunu ancak bu şekilde öğrenebilirler. Ayrıca her Jedi, öfke, hiddet ve korku gibi duyguların Güç alanında türbülansa neden olduğunu öğrenmelidir.

Kötülüğün cazibesi

“Karanlık tarafa baktığında, olmalısın dikkatli. Çünkü bakar geri karanlık taraf.”

Bu Yoda’nın klasik sözlerinden biridir. Bir bakıma bize Nietzche’nin “… cehenneme uzun uzun baktığınızda. Cehennem de size bakar.” sözlerini anımsatır. Aslında, bazen iyi ve kötü arasında gerçekten ince bir çizgi olduğunu hatırlamanın bir yoludur.

Jedi’ın kararlılığı

“Hayır! Yok denemek! Yap ya da yapma. Yok denemek diye bir şey.”

Bu söz, kişisel gelişim ve cesaret konusunda harika bir ders veriyor. Bu, bir şey istiyorsanız veya bir şey yapmak istiyorsanız, bu konuda yarım kalpli olmayın demektir. Bir kere denedikten sonra geri adım atmayın. Bir şeye başladıysanız, bitirin.

Deneyimin sesi

“İster misin bilmek, usta ve acemi arasındaki farkı? Usta acemiden daha fazla kez başarısız oldu.”

Yoda talepkardır ve bazen şiddetli olabilir. Sonuçta, arkasında bir asırlık deneyim vardır. Bu nedenle hiçbir çırak ona yetişemez. 

 Sakin bir zihin

“Sakin, huzur içinde olduğunuzda iyiyi kötüden ayırt edeceksiniz. Pasif. Bir Jedi, Gücü bilgi ve savunma için kullanır, asla saldırı için değil.”

Her Jedi’ın amacı, zihnini korku, kıskançlık ve hayal kırıklığından kurtulmak için eğitmektir. Nitekim, Güç’ün gücü ancak beden, zihin ve kalp uyum içinde olduğunda en yoğun halini alır.

Tarafsızlık, Gücün yolu

“Kaybetmekten korktuğunuz her şeyi bırakmak için kendinizi eğitin.”

Bu, Yoda’nın sözlerinin en ilginçlerinden biridir. Bir bakıma tarafsızlıktan, ona karşı savaşmak yerine kendi realitenizin akışına ayak uydurmanıza izin verme yeteneğinden bahseder. Bu, uyum içinde yaşayabilmeniz için dünün kaygısını, stresini, korkusunu ve üzüntüsünü bir kenara bırakmak anlamına gelir. Aynı zamanda daha fazlasını istemeyi bırakmanız ve bunun yerine şimdiki anın özgürlüğünü kucaklamanız gerektiği anlamına gelir.

Jedi’ların gerçek zaferi

“Bir düşmanı yenmek için öldürmen gerekmez. Onun içinde yanan öfkeyi yen ve o artık senin düşmanın olmayacak. Gerçek düşmandır öfke.”

Bu Yoda’nın en ilham verici sözlerinden biridir. Bu, birini yenmenin fiziksel bir saldırı veya hayata son vermek demek olmadığı anlamına gelir. Aslında gerçek zafer, düşmanını yatıştırabildiğin zaman gelir.

Some figure

Gelecek üzerine

“Görmesi zor. Her zaman hareket halindedir gelecek.”

Yarının ne getireceğini kim bilir? Aslında gelecek kadar belirsiz bir şey yok. Bu nedenle, yarının mutlaka kontrol edemeyeceğiniz olasılıklarla dolu olabileceğini hatırlamak en iyisidir. Gücün Büyük Üstadı olsanız bile….

Ölüm hayatın bir parçasıdır

“Ölüm hayatın doğal bir parçasıdır. Etrafınızdaki Güç’e dönüşenler için sevinin. Üzülmeyin onlar için. Özlemeyin onları. Bağlanma kıskançlığa yol açar. Açgözlülüğün gölgesine yani.”

Ölüm kadar kabullenmesi zor çok az şey vardır. Doğal olarak, ölüm her zaman bir trajedidir. Ancak, her Jedi şövalyesi, ölen kişinin Güç’ün bir parçası olacağını bilir…. Ve Güç her şeydir.

Karanlık taraf güçlüdür

“Karanlık taraf daha mı güçlü?”

“Hayır, hayır, hayır. Daha hızlı, daha kolay, daha baştan çıkarıcı.”

Sith, Gücün karanlık tarafını oluşturur. Ancak Yoda’nın da belirttiği gibi dikkatli olmalısınız, çünkü bu yol içine yuvarlanması en baştan çıkarıcı olan yoldur…

Kendinize güvenin

“İnanılmaz, inanamıyorum.”

“İşte bu yüzden başarısızsın.”

İnanç güçtür. Bununla birlikte, bazen kendi potansiyelinize ve yeteneklerinize her zaman güvenmezsiniz. Belki de bu yüzden bazen başarısız olursunuz.

Aklın gücü

“Silahlar savaş kazanmaz. Zihnin, güçlüdür o.”

Işın kılıcının, silahların ve uzay gemilerinin ötesinde, emrinizde herhangi bir düşmanı yenebilecek bir varlığa sahipsiniz: zihniniz.

Sizi harika yapan nedir

“Boyut önemli değil. Bana bak. Beni kendi boyutumla yargılıyorsun, değil mi? Hmm? Hmm. Ve bunu yapmamalısın. Çünkü Güçtür benim müttefikim ve o güçlü bir müttefiktir. Hayat onu yaratır, büyütür. Işıltılı varlıklarız biz, bu kaba madde değil.”

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Yoda 60 santimden birazcık daha uzun. Ancak Güç sayesinde, güçleri ve yetenekleri küçücük boyutunun çok ötesine geçer.

Korkularınızı tanımlayın

“Ne olduğunu bulmalısın korkunun, sürgün etmeden önce onu.”

Bu, Yoda’nın akılda tutulması gereken harika sözlerinden bir diğeridir. Onları tanıdığınızda, adlandırdığınızda ve kabul ettiğinizde korkularınızın üstesinden gelirsiniz.

Öfkenin kaynağı

“Dönüştürmemek korkuyu öfkeye, bir meydan okumadır, yaşam boyu süren.”

Korkularınızın çoğu, kontrol edilmezse, öfke ve nefret ateşini yakan kıvılcımlara dönüşebilir. Bu nedenle, bu konuda Byük Üstadın tavsiyesini dikkate almalısınız.

Sakin ve sabırlı olmanın önemi

“Yolun belirsiz olduğunda, daha iyidir beklemek.”

Sakinlik ve sabır, yaşam boyunca yolculuk ederken en iyi danışmanlarınızdır. Aslında, bu nitelikler, kaderin bazen yolunuza çıkardığı tüm iniş çıkışlarla başa çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Gördüğünüz gibi Yoda’nın ilham verici sözleri efsanedir. Bu nedenle, üzerinde düşünmeye değerler.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.