Logo image
Logo image

Yetişkinler ve Yeni Arkadaşlar Edinmek

4 dakika
Bir yetişkin olarak nasıl arkadaş edinebilirsiniz? Eğer bunun için zamanınız yoksa sizlere faydalı olabilecek bazı öneriler sunuyoruz. Bu yazı tam da size göre!
Yetişkinler ve Yeni Arkadaşlar Edinmek
Son Güncelleme: 21 Kasım, 2020

Arkadaşlıklar hayat boyunca süren ve bazen başlayıp bazen de biten hayatımızın önemli birere parçasıdır. Küçük yaşlarda arkadaş edinmenin kolay olduğuna dair bir hisse kapılabiliriz. Peki ya yetişkin olduğumuzda? Büyüyüp yaşımız ilerlediğinde nasıl arkadaş edinebiliriz? İşte bu yazımızda sizler için yeni insanlarla tanışmanın yollarına ilişkin bazı öneriler bulunuyor. Belki de vakit bulamamak, stres, sorumluluklar ya da çocukluk arkadaşlarımızla iletişimimizin kopması gibi nedenlerden dolayı yeni arkadaşlar edinmek son derece zor olduğunu düşündüğümüz bir kavram haline geliyor. Ancak elbette bunu başarmak imkansız da değil!

ABD’de bulunan Virginia Üniversitesinde yapılan bir çalışmaya göre yeni arkadaşlar edinmek empati yeteneğimizin adeta tavana vurmasına yol açıyor.

Diğer taraftan, Utah Brigham Young Üniversitesi öğretim görevlilerinden psikolog Julianne Holt-Lunstad’a göre, “kişiye sosyal anlamda destek olabilecek bir çevre sahibi olmamak, obezite ya da hiç fiziksel egzersiz yapmadan hareketsiz bir yaşam sürmekten daha ölümcül bir faktör” olarak karşımıza çıkıyor. Peki bu bilgiler ışığında arkadaş edinmenin ne denli önemli olduğu konusunda hala şüpheleriniz var mı? O halde bir yetişkin olarak yeni arkadaşlar edinerek sosyal çevrenizi geliştirmek için aşağıda vereceğimiz ipuçlarını kaçırmayın!

“Yetişkinlerin, sadece çalışma, uyuma ve büyük bir olasılıkla çocuklarıyla ilgilenme gibi rutinlere düşme ihtimalleri çok yüksektir. Hayatın bu akışı içinde arkadaşlıklar öncelikler listesinde daha alt sıralarda gelmektedir.”

– Martin Burrow, Danışman, Realte

Some figure

Yetişkinler ve Yeni Arkadaşlar Edinmek

Realte adlı bir şirket tarafından yapılan bir çalışmaya göre, Birleşik Krallık’ta her sekiz yetişkinden birinin hiç yakın arkadaşı yoktur. Yetişkin insanların arkadaş edinmeleri her zaman için kolay olmayabilir. Ancak bunun imkansız olduğunu da söyleyemeyiz. İşte sizlere arkadaş edinmek için bazı fikirler:

Çeşitli Aktivitelere Katılın

Sosyalleşmenin en etkin yöntemlerinden biri grup aktivitelerine katılmaktır. Bu nedenle bir kurs, atölye çalışması, etkinlik, sosyal gruplar ya da sosyal dernekler gibi farklı sosyal aktiviteler içeren seçenekleri deneyebilirsiniz. Sizin yaşadığınız şehirde de bunlardan mutlaka birçok seçenek bulmak mümkündür! Eğer daha küçük bir kasabada yaşıyorsanız, en yakın şehirdeki ve hatta kendi doğup büyüdüğünüz şehirdeki aktiviteleri takip edebilirsiniz.

Bu seçenek hem yeni insanlarla tanışmak hem de yeni bir şeyler öğrenmek ya da uzun süredir ihmal ettiğiniz ancak yapmak istediğiniz bir hobiyle uğraşmak için iyi bir yöntemdir. Buna ek olarak sizinle ilgi alanları uyuşan ve kendi yaş grubunuzdaki insanlarla kolayca tanışmak bu şekilde daha olası bir hale gelir. Diğer yandan daha önce hiç yapmadığınız bir etkinlik de seçebilirsiniz. Bu sayede konfor alanınızın dışına çıkabilir ve yeni tecrübeler yaşayabilirsiniz. Yani eğer böyle bir aktiviteye katılmaya karar verirseniz bunun pek çok faydasını görme şansı yakalayabilirsiniz!

“Çevrenizi genişleterek konfor alanınızın dışına çıkmaktan çekinmeyin. İşte tam da bu alanın dışında eğlence ve macerayı bulabilirsiniz.”

– Herbie Hancock

Spor Yapın

Yukarıdaki önerimizle paralel olarak arkadaş edinmenize yardımcı olacak yöntemlerden bir diğeri spor yapmaktır. İster bir spor salonuna gidin isterseniz koşuya çıkın, spor aktiviteleri yaş grubunuza uygun insanlarla tanışmak için oldukça elverişlidir. Elbette bu tür ortamlarda en dışa dönük ve sosyal yönlerinizi ön plana çıkarmanız da önemli bir ihtiyaçtır.

Diğer taraftan, örnek olarak buz pateni, koşu ya da yürüyüş vb. sporlar için oluşturulmuş gruplar bulunmaktadır. İnternet üzerinde Meetup gibi sayfalar insanların bu tür planlar yaparak bir araya gelmeleri için kullanılmaktadır. Siz de internette küçük bir araştırma yapabilir ve en fazla ilginizi çekecek grupların hangileri olabileceğini kontrol edebilirsiniz. Deneyerek hiçbir şey kaybetmeyeceğinize emin olabilirsiniz!

Bunların dışında spor yapmanın size bir zarar vermeyeceğini söylememize gerek yok. Psikolog Miguel Morilla, insanın kişisel ve sosyal sağlığını korumak açısından fiziksel egzersizlerin önemini vurgulamaktadır. Bu tür aktiviteler aynı zamanda anksiyete ya da depresyon problemlerini azaltmak için yardımcı olmaktadır. Yani spor yapmak sadece insanlarla tanışmak için değil aynı zamanda hayat kalitemizi yükseltmek için de önemli bir araç niteliğindedir.

Yeni Arkadaşlar Edinmek: Dışa Dönük Olun

Her insanın aynı şekilde açık ve dışa dönük olmadığı açık bir gerçektir. Ancak bunun yanında insan ilişkilerinde açık olmak onları daha derinlemesine tanımak ve yeni arkadaşlar edinmek için faydalıdır. Eğer utangaç bir kişiliğe sahipseniz, kendinizi insanlara aşamalı bir biçimde tanıtabilir ya da grup aktivitelerine katılırken öncelikle bildiğiniz ve güvendiğiniz insanların bulunmasına dikkat edebilirsiniz.

Dışa dönüklük kişisel bir özelliktir. Kimi insanlar doğal bir biçimde bu kişilik özelliğini tüm yönleriyle taşırken, diğerlerinde bu tür özellikler daha az bulunabilir. Ancak bunun yanında dışa dönük ve daha sosyal bir insan olmak “öğrenilebilecek” bir şeydir.

Margolis S. liderliğindeki bir araştırmacı grubu tarafından yakın zamanda yapılan ve Journal of Experimental adlı dergide yayımlanan bir çalışmaya göre, dışa dönük olan ve bu şekilde davranan insanlar, gerçek anlamda içe dönük olsalar da daha mutlu kişiliğe sahiptirler.

Gördüğümüz gibi bu özellik etrafımızdaki buzları kırmamıza ve insanlarla etkileşim içine girmemize yardımcı olur. Yani birer yetişkin olarak yeni arkadaşlar edinme konusunda açık görüşlü ve dışa dönük olmak çok önemlidir.

Some figure

İletişimi Koparmayın

Arkadaşlarınızla iletişimi koparmadan devam ettirmeniz, bu arkadaşlıkları uzun süre korumanız için en önemli yollardan biridir. Çünkü sadece yeni arkadaşlar edinmek değil, aynı zamanda sahip olduğunuz arkadaşlıkları sürdürmek de çok önemlidir.

Peki binlerce sorumluluğunuz varken iletişimi nasıl koparmadan devam ettirebilirsiniz? Bunu başarmak için yapmanız gereken tek şey bu insanları aramak ya da görmek için o küçük anları kaçırmamaktır. Onlarla sürekli olarak saatlerce zaman geçirmeniz gerekmez. Bunun yerine onlara bir mesaj yazın ya da uygun olduklarında birlikte vakit geçireceğiniz bir plan yapın. Yani arkadaşlarınızın sizin kendi dünyanızda olsanız da hala orada olduğunuzu hatırlamalarına yardımcı olun.

“Eğer arkadaşlık tohumları güçlü ekilmiş ve sürekli olarak sulanıyorsa, böyle arkadaşların arasındaki güçlü bağlar hiçbir zaman kopmaz.”

– Anonim


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Morilla Cabezas, M. (2001, diciembre). Beneficios psicológicos de la actividad física y el deporte. Revista digital, 7(61). Recuperado de: http://www.efdeportes.com/efd43/benef.htm

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.