Logo image
Logo image

Sporda ve Hayatta Direncin Önemi

3 dakika
Spor yapmanın sağladığı faydalardan yararlanabilmek için bir futbol takımında oynamanıza veya profesyonel bir atlet olmanıza gerek yok.
Sporda ve Hayatta Direncin Önemi
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Direnç, bütün spor türlerinde sahip olunması gereken önemli bir beceridir. Direncin önemi, hayatta zorluklarla karşılaşıldığında ortaya çıkar. Tüm sporcular en iyi olma baskısı ile başa çıkmak zorundadır. Müsabakalarda kazandıkları madalyaları bedenleri sayesinde elde etmelerinin verdiği endişe de bu durumun cabasıdır.

Vücuttan maksimum verimi almaya odaklı spor türleri bedenlerine zarar verdiğinden, tüm sporcuların sağlıklı olduklarını söylemek zordur. Bu bahsettiğimiz durum, bir başka endişe kaynağına yol açıyor: Spor esnasında meydana gelen yaralanmalar.

Peki vücudun dirençli olması, spor dışında hangi konularda işimize yarar? Gerçek şu ki, günlük hayatta aşılması gereken engellerle sadece sporcular karşılaşmaz. Hepimiz zaman zaman yalnızlık çekebiliriz, ya da kendimizi yerin dibine kadar batmış hissederiz. Bu hislere bir de kendinizi tekrar toparlamanın oldukça zor olacağı düşüncesi eşlik eder.

Bu benzerliğe istinaden spor, bazı psikolojik becerileri kazanmak için bir eğitim alanı niteliğindedir. Açıkçası, direnç de bu becerilerin başında geliyor.

Mesela sevdiğiniz birinin kaza geçirmesi ya da ani bir ölüm haberi almanız, hiç de hazır olmadığınız bir deneyim olacaktır. Böyle bir durumda, sağlam bir dirence sahip olmak, yaşadığınız olayın üstesinden gelmeniz konusunda size yardımcı olur.

“Zorluklar, sıradan insanları sıra dışı bir kadere hazırlar.”

– C.S. Lewis

Sporcular mücadele edenler için rol modeli olabilir

Sporcuları diğer insanlardan ayıran şey, baskıyı en çok kendilerine yapmalarıdır. Aynı zamanda birçoğunun kendi kendini yönetmekten başka bir seçeneği de yoktur. Ancak bu baskı onlara, dayanıklılıklarını geliştirmelerine ve güçlenmelerine yardımcı olan bir olgunluk verir.

Böylece daha kararlı, daha istikrarlı ve her şeyin ötesinde, birçok deneyim yaşamış ve zamanla her şeyin nasıl yoluna girdiğini görmüş oldukları için daha inançlı insanlar haline gelirler.

Sporcuların yaşadığı yaralanmaları, performans sorunlarını ya da artık işlerini yapamayacak hale gelmelerine sebep olan hastalıkları bir düşünün. Ancak, 2008’de Galli ve Vealy tarafından yürütülen bir çalışmada da belirtildiği gibi, sporcular her şeye rağmen tüm aksaklıklardan kolayca sıyrılıp ayağa kalkabilirler.

Some figure

Sadece sporda değil, tüm zorluklara karşı dirençli olmak

Bu noktada, tüm engellere rağmen her gün umutla gelişmek ve zorlukları aşmak için ellerinden gelenin en iyisini yapan, bir trajedi ya da talihsizliğin kurbanı olmak yerine, birer örnek olan engelli sporcuları asla unutmamalıyız. Onlar durmak nedir bilmez, herkesten çok daha güçlü ve dirençlidir.  

“Direnç, yaşamın zorluklarına karşı mücadele etme becerisidir; bu beceri, sorunları aşmanız için itici bir güç görevi görür. Dirençli bir insan kendi hayatının mimarıdır, kendi kaderini kendi tasarlar ve inşa eder.”

– Anonim

Sporcuların günlük hayatta maruz kaldığı psikolojik zorluklar, hayata güçlü bir şekilde devam etmelerine engel olmuyor. Peki aynı şey neden sporcu olmayan kişiler için de geçerli değil?

Yukarıda bahsettiğimiz bilimsel çalışmada bu sorunun cevabı detaylı olarak verilmiş. Sporcular, düzenli hayatlarıyla ve yaptıkları günlük egzersizlerle psikolojilerini devamlı olarak aktif halde tutuyor. Ancak bu bahsettiğimiz özellik, hareketsiz hayata sahip bireylerde pek fazla gözlemlenemiyor.

Yaşamın her alanında direncin önemi

Spor yapmanın sağladığı faydalardan yararlanabilmek için bir futbol takımında oynamanıza veya profesyonel bir atlet olmanıza gerek yok. Çocuklara erken yaşta sporu sevdirmek ve herhangi bir spor türü ile tanışmalarını sağlamak, onlara ömür boyu spor alışkanlığı kazandırmakta oldukça etkilidir.

Çocuklar spor yaptıkları zaman yenilgi hissiyle erken yaşta tanışmış olur; böylece ruhsal anlamda da olgunlaşır. Sporun sunduğu faydalarla bireyler daha sosyal, daha çevik ve daha olgun hisseder. Bu sağlıklı alışkanlık, hayatlarının her alanında onlara yardımcı olur.

Some figure

Hayatın her alanında dirençli olmak

Spor sayesinde kazandığınız beceriler, hayatın her alanında size yardımcı olur. En basit sorundan en karmaşığına, birçok problemi diğer insanlara oranla daha kolay aşarsınız. Direncin önemi, zor durumlarda daha çok anlaşılır. Hayatta büyük zorluklarla karşılaşmadan önce, dirençli ve dayanıklı olmayı öğrenmeniz gerekir.

“Acılar ve güçlükler fırsatları yaratır. Bazen çıkış yolunuz seçenekleriniz arasında en karmaşık olandır. Duygusal anlamda dengeli olmak ve olgunlaşmak için acı veren durumlarla karşılaşmanız gerekir.”

– José María Madariaga Orbea

Spor yaparken öğrendiğiniz şeyleri hayatınızın her alanında uygulayabilirsiniz. Sporun vücudu sadece fiziksel anlamda geliştirdiğini düşünebilirsiniz; ancak spor yapmak birçok önemli sosyal beceriyi de beraberinde size sağlar. Düzenli olarak spor yapmaya en kısa zamanda başlamanızı tavsiye ediyoruz!

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.