Logo image
Logo image

Yeni Psikoloji 

2 dakika
Yeni Psikoloji 
Son Güncelleme: 31 Temmuz, 2019

Psikoloji artık eskisi gibi değil. Psikolojinin bilimsel geçerliliği hakkındaki düşünceler yıllar süren araştırmalar sonucunda ortadan kayboldu. Psikoloji, psikologların ve hastaları onayı üzerine iyi anlamda değişiyor. 

Tedaviyle sonuçlanan hastalıklar yerine, günümüz psikolojisi daha bütünsel. Eğer, suçluluk, üzüntü, kızgınlık gibi duyguları omuzlarınızdan atıp hafiflemek için yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız bu yeni psikolojiden yararlanın.

Psikolojide yeni bakış açıları

Bilimi unutmadan, psikolojinin temel amacı sadece zihinsel rahatsızlıkları tedavi etmek değil. Psikolojik tedaviler her geçen gün daha da seçici. Her bir hastaya, hayatındaki negatifliği üzerinden atması için gereken gücü vermeye çalışıyor. 

Bazen olay problemleri ortadan kaldırmak değil, kişinin güçlerini ortaya çıkarmaktır. Kendimizle ilgili yanlış bir şey olduğuna ve bu durumu değiştirmek için derhal bir şey yapmamız gerektiğine kendimizi ne kadar inandırırsak, değişimi gerçekleştirmek için kendimizi o kadar endişeli ve güçsüz hissederiz.

Some figure

İyileştirici seçicilik

Psiko analizler hasta terapist ilişkisinde oldukça önemli konseptlerle katkıda bulundu. Davranışçılık, bazı davranış modellerinin gelişmesi için araç sağlarken, bilişsel örnekler, bilgiyi neden bu şekilde işliyoruz? ve düşünce şeklimiz bize neden acı çektiriyor? sorularına cevap vermemizi sağladı.

“Öznellik, nesnellik ve psikoloji birleştiğinde insan düşüncesinde önemli bir adım atıldığına ikna olacağım.”

– Ivan Pavlov

Daha az bilinen (varlıksal psikoloji, geştalt terapisi, sistemiz modeller vb) ancak en az bunlar kadar önemli olan akımlarla beraber psikolojideki tüm akımlar, başarılı bir tedavi için bize sınırsız yardımcı gereçler sağlamaktadır.

Psikolojinin özeti ve hastanın potansiyeli

Uyku problemi, bazı fobiler, panik bozukluğu gibi sorunlardan ziyade, özel bir tedavi ile çözülmesi gereken bir çok ciddi problem bulunmaktadır. Ancak çoğu insan, daha iyi hissetmek, stresi ve üzüntüyü azaltmak, daha tatmin edici bir hayat için varlıksal bir bakış açısı bulmak gibi daha az ciddi sorunlar için tedavi görmektedir.

“Suçluluk hisseden kişiler, tutkularından vazgeçenlerdir.”

– Jaques Lacan

Some figure

Bunu yapmak için psikolojideki klasik akımlardan bir çok farklı yöntemi birleştirmek gerekir. Aynı zamanda bu günlerde terapilerin merkezini oluşturan değerler, deneysel kaçınma, bir kişinin ilişkisi hakkında duygu ve düşünceleri gibi alanlara da değinilmelidir. Üstelik, insanın acı çekme duygusunu yeniden kavramsallaştırmalı ve doğu felsefeleri hakkında bilgi edinmeliyiz.

İyi hissetmek kötü hissetmekten çok daha iyidir

İyi hissetmek bir talep ya da ceza değildir. Her şeyi hissetmeden de devam edebileceğinizi anlamak iyi hissetmeye giden yolda atılan bir adım demektir. Yeni psikolojik terapiler, hayatlarındaki rolleri değiştirmek için hastalar ve duyguları arasında bir bağlantı kurmaya çalışıyor. 

Eğer duygu ve düşüncelerimizi dış gözlemleyiciler olarak düşünürsek, kendilerini gösterdiklerini an ortadan kaybolmak yerine hepsinin önemli bir görevi olduğunu anlarız. Onlar doğamızın bir parçası, üzülmeden ya da başka bir şey istemeden tamamen anı yaşadığımızda kendimizi iyi hissederiz.

“Ne öğrendiğini unuttuğunda eğitim geriye kalan şeydir.”

– B. F. Skinner

Some figure

Bu şekilde bütün taşların yerine oturduğunu hissederiz ve hayata karşı çabalamaktan vazgeçeriz. Yaptığımız şeyleri değerlerimiz ve önceliklerimizle yaparsak hayatın akışına kendimizi kaptırırız. Yeni psikoloji odağı değiştirmeye çalışıyor. İnsanlara daha çok önem verip, insanların zorluklarla başa çıkabilmeleri için güçlerini ortaya çıkarmayı ve kullanmayı amaçlıyor. 

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.