Logo image
Logo image

İyi Anların Kıymetini Bilin Ki Kötüleri İle Başa Çıkabilesiniz

3 dakika
İyi Anların Kıymetini Bilin Ki Kötüleri İle Başa Çıkabilesiniz
Son Güncelleme: 07 Haziran, 2017

Birçok kez, hayat boyunca yaptığınız hataları düşünür ama yaptığınız iyilikleri çok kolay bir şekilde unutur gidersiniz. Yaşam, şöyle bir geriye dönüp baktığınızda sadece kötü anları hatırladığınız ama aslında iyi hatıralar ile dolu bir yolculuktur.

Gerçek şu ki hayatınızı işaretleyen önemli anları veya ayrıntıları hatırlamak kolay bir iş değil. Hafızamız seçici olarak çalışır, saklamak istediğiniz anıları ve unutmayı tercih ettiğiniz hatıraları seçer.

Hayatımızın anıları

Hatıralar, anılarımızı biriktirdiğimiz sırt çantamızda sakladığımız imgeler, sözler, kokular, hisler ve duygulardan ibarettir. Bu çanta size ağır bir yük gibi ya da tersine, hafif bir eşyaymış gibi gelebilir. Buradaki sorun büyük bir yük ile hayata devam etmek değil, bu yükü omuzlarınızda hissetmenize müsaade etmenizdir.

Eğer anılarınız içerisinde ağır bir suçluluk duygusu, üzüldüğünüz anlar ve başarısız olduğunuz işler varsa, omzunuzdaki yükün ağırlığı daha fazla olur. Eğer anılarınızı sakladığınız bu sırt çantası giyerek kendinizi iyi hissetmeyi seçerseniz, kendinizi çok daha hafif bir yük taşıyor gibi hissedebilirsiniz.

Some figure

Hafızanızın ve zihninizin harika yapılar olduğunu, ancak bazen sizi sırtınızdan bıçaklayabileceklerini unutmamalısınız. Zihniniz size oyunlar oynayabilir ve tam olarak doğru dürüst yerleşmemiş anıları size tekrar hatırlatabilir ya da bu anıları gerçeklerden daha kötü bir biçimde size sunabilir. Duygusal halinizin, aklınıza gelen anılar ile paralel bir şekilde hareket ettiğini unutmayın. Eğer moraliniz bozuksa, sizi daha da üzecek hatıraları anımsarsınız.

“Gerçekten hala aklımda olan anıların sayısını çıkarmaya kalksam, benim için gerçekten önem arz eden dakikaları bir kağıda döksem, hiç bir hazinenin satın alamayacağı bir zenginlik ile karşılaşırım. Beraber göğüs gerdiğiniz zorluklar ile şekillenmiş bir dostluğun fiyatı yoktur.”

– Antoine de Saint-Exupery

Yaşam, kötü zamanlar ile baş edebilmek için iyi anıları seçebilmekten ibarettir

Hafızanızın her zaman mükemmel bir şekilde çalışmadığının farkında olarak, yapabileceğiniz en iyi şey, yaşadığınız dakikaları tekrar ve tekrar hatırladığınızda, bunların bize sadece zarar verdiğini aklınızda tutmaktır. Anılarınızı düşünün ve onlar hakkında daha objektif bir analiz yapın.

Ayrıca, hayatta her şeyin sizin istediğiniz gibi gitmediğini, ancak bu hatalar sayesinde öğrenme sürecinizin bir gelişim içerisinde olduğunu unutmamak gerekir. Siz olduğunuz şeysiniz ve öğrendiklerinden sayesinde olduğunuz yerdesiniz.

Bütün bu sorulara kendinize soruyorsunuzdur: “Bunu yapsaydım ne olurdu…” “Peki ya ben şunu diyeydim, o zaman nasıl olurdu…” “Ya oraya gitseydim de şunu yapaydım…” Bunlar tamamen geçmiş olasılıklardır ve herhangi bir nedenle seçmediğiniz yollardır. Alternatif çözümleri ve senaryoları düşündüğünüzde ve bu kararları almadığımız için kendimizi sorumlu tutup, suçladığımızda bugünümüze zarar vermekten başka bir şey yapamıyoruz.

Artık seçmiş olduğunuz yolu düşünmenin ve anılarınızı biriktirdiğiniz çantanıza hangi anıları eklemek istediğinizi düşünün. Bu yolculuk, hayatımız tamamlanıncaya kadar bitmiyor ve hatıralarımız da, bu yolculuğun bir parçası. Hayatta hep ileriye doğru gitmeye devam edin; sizin ile beraber olacak bir çok anı vardır.

“Hatıralar geçmişin değil geleceğin anahtarıdır.”

– Corrie Ten Boom

Some figure

Hayatınızın hikayesi

Sizin hayatınız, bu hayat yolunda edindiğiniz tecrübeler, düşünceler ve duygular ile şekillenen bir taslak, yarısı tamamlanmış bir kara kalem çalışmasıdır. Hayat hikayenizin kötülük ya da nefretle yazılmasına izin vermeyin. Bu hayatları yaşamak kolay bir iş değil. On binlerce kez denenen, kaybedilen, başarılan ve yine kaybedilen anlardan ibarettir olsa da, hayat doğru cevabı seçmeniz gereken bir test değildir. Hiç kimse nasıl yaşayacağını bilerek doğmaz.

Hayat hikayemizin ne olacağını bulmanın en iyi yolu, onu elimizden gelen en iyi şekilde ifade etmektir. Yazmak, boyamak, şarkı söylemek, müzik yapmak ya da bir şeyler inşa etmek, kim olduğunuzu ifade etmenin en iyi yollarından bazılarıdır. Sanatsal ifade, bu yolun en iyi formlardan biridir.

Hayattaki iyi anlardan yararlanarak, kendimizi kabul ederek ve tecrübelerimizi kendimizin birer parçası olarak görerek, kötü zamanlar ile başa çıkabiliriz. Ve kendinize verebileceğiniz en büyük armağan, yolun sonuna geldiğinizde, hala kendiniz olabilmektir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.