Logo image
Logo image

Yeni Bir Şeyler Denemenizin Önüne Geçen Korkuyu Yenin

3 dakika
Yeni Bir Şeyler Denemenizin Önüne Geçen Korkuyu Yenin
Son Güncelleme: 23 Eylül, 2017

Çoğu zaman değişiklikler korkutur bizi. Bunun sebebi oturmuş düzenimizi kaybedip kontrolü yeni şeylerle dolu bir bilinmeyene devretmemizdir. Bilinmeyen ve ön görülemeyen her şey korku oluşturur içimizde. İyi mi ettim ki? Olacak mı dersin? Başarabilecek miyim? Şu anda konuşan korku bizi konfor alanlarımızda tutar. Biz yeni bir şeyler denemeye kalktık mı hemen beliriverir.

Değişiklik söz konusu olduğunda muhteşem bir esneme yeteneğimiz var. Ancak her zaman için korku ilk konuşan oluyor.

Çoğu insan hayatlarında bir noktada bir yerde sıkışmış buluyor kendini çünkü içlerindeki öz güvensizliğin kendilerini etkilemesine izin veriyorlar. Bilmedikleri şey şu, bu duygu geçecek, sonsuza kadar sürmeyecek. Bizi bir değişikliğe hazırlayan, gelişmek için fırsatlara doğru bir adım atan huzursuzluk duygusundan bahsediyoruz. Farklı şeyler bizi ürkütse de içimizdeki illüzyonu, gelecek olana karşı duyduğumuz merak ve iç gıdıklamasını da harlıyor çünkü.

Korkunuzu motivasyona dönüştürün

Bizi korkutan bir şey olduğunda biraz geriye gider, hiç olmazsa yerimizde sayarız. Bu öğrenilmiş bir davranıştır belki de. Fakat bunun tam tersini de yapabiliriz. Kulağa tam bir delilik gibi mi geliyor? Belki de deliliktir. Emin olduğumuz bir şey varsa o da kendinizi oturduğunuz yerden kaldırıp dev adımlarla ileriye gitmek için en iyi motivasyonun korku olduğudur. Korku bir duygudur ve bu yüzden enerjidir de. Şu andan itibaren neye yatırım yaptığınıza siz karar veriyorsunuz.

Şimdi gelin zihninizde geriye, korktuğunuz için yapmaktan başka seçeneğiniz olmadığı bir şey yaptığınız zamana gidelim. Belki onca insan önünde projenizi sunmak sizi korkuttu. Başka seçeneğiniz yoktu. Peki o an korkunuzla nasıl başa çıktınız? Onu kabul ettiniz ve sizi bu denli gergin kılan şeye devam etmek için tüm utanç, şüphe ve endişenizi topladınız. Bu kadar korku hissettiğinizde bu korkuyla yüzleşmekten başka çareniz olmadığından korkuyu kendi lehinize kullanmaya başlarsınız.

Some figure

Kazananların tavrı

Bu tavır aynı zamanda zorluklarla başka bir şekilde yüzleşmenizi de sağlayacaktır. Çünkü sorunlarla ve bariyerlerle mücadele etmek zorunda olmak hepimiz için yorucudur. Bizi amacımızdan ve gelişimimizden saptırmaya çalışan taşlardır bunlar. Ancak eğer bu taşlara gereğinden fazla zaman ayırırsanız onları gözünüzde büyütürsünüz sadece.

Hayattaki olumsuz şeylerin her zaman büyük önemi vardır. Hatta o kadar önemlidirlerdir ki başardığınız her şeyi aklınızdan çıkarıverirler.

O ana kadar başardığınız her şeyin değeri ne oluyor peki bu durumda? Amacınızı hayal etmeyi ne zaman bıraktınız? Her problem gözümüzü kör eder, öfkemizi kabartır, şüphe uyandırır ve bazı durumlarda bizi geriye döndürüp adımlarımızı takip ettirir. Eğer şu ana odaklanıp şimdiye kadar başardığınız her şeye değer verirseniz farkındalığınız apaçık olur. Bu da size hatalarınıza fırsat olarak bakma fırsatı sağlar.

Bugün hayatınızın geri kalanının ilk günü

Olmuş olanı arkanızdan bırakıp geleceğe dair düşüncelerinizi terk edin. Bugün hayatınızın geri kalanının ilk günü ve özel bir önemi var bu günün. Şu ana odaklanıp sonuna kadar faydalanın ondan. Yarın hiç yokmuş gibi düşünün. Sanki bugün elinizinden geleni yapmak için tek şansınızmış gibi. Eğer korku ve şüpheye takılıp kalırsanız bugün boşa geçecek demektir.

Sahip olduğunuz hayattan siz sorumlusunuz, öyleyse başkalarının kurbanıymış gibi davranmayın kendinize. Eğer yolculuğa güveniniz yoksa gitmek istediğiniz yere varamazsınız. Çoğunlukla zamandan hızlı gitmeye çalıştığımız için yeni bir şeye başlamak korkutucu olabilir. Gerçekçi değiliz. Ne kadar sıkı çalışmamız gerektiğini, ne kadar çabalamamız gerektiğine dair tek bir fikrimiz yok. Beklentilerimiz yola koyulduğumuz anda bize sırt çeviriyor.

Some figure

Amaçlarınızın gerçekleştirebilir olduğundan emin olun

Yeni bir şeye başlamadan önce gerçekleştirilebilir olduğundan emin olun. Bu sayede başlangıçta kurduğunuz hayallerin yıkılmasının önüne geçmiş olursunuz. Her zaman moralinizi yüksek tutun sonra. Bazen motivasyon sizi terk etmek isteyecektir. İşte bu yüzden gözlerinizi ödülden ayırmamalısınız. Motivasyonunuzu hep yüksek tutacak tek şey budur.

“Konfor alanınızdan çıkın. Yalnızca yeni bir şeyler denerken rahatsız hissettiğinizde gelişebilirsiniz.”

– Brian Tracy

Önemli olan tek şey bugün, unutmayın. Başka bir şansınız ya da fırsatınız olmayacak. Bugün ne yaparsanız geleceği o şekillendirecek. Konfor alanınız, korkularınız, şüpheleriniz ve utançlarınız onlarla yüzleşmediğiniz sürece size fayda sağlamayacak. Yalnızca onları aşarsanız faydalanacaksınız bundan. Çünkü onlar, siz yeni bir şeylere başlayın diye varlar sadece.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.