Korkularınız Yüzünden Hayatı Iskalamayın!

Korkularınız Yüzünden Hayatı Iskalamayın!

Son Güncelleme: 30 Aralık, 2016

“Eğer değerini bilmezseniz, en çok istediğiniz şeyleri sürekli elinizden kaçırırsanız, hayat sıradanlaşır…” Evet, şarkılar ve özlü sözler önemli gerçeklerden bahseder, bunlardan biri de korkularınızın önünüzdeki en büyük engellerden biri olduğu gerçeğidir.

Konfor alanımızın dışına çıkmak zahmetli bir iştir ve bizi korkutur. Risk almaktan çekiniriz. Yine de, eğer risk almazsak, korku dağlarının diğer tarafında, bizi daha aydınlık ve renkli bir manzaranın bekleyip beklemediğini hiçbir zaman bilemeyiz.

Bu yeni bir iş olabilir, bizi hak ettiğimiz şekilde seven birinin hayatımıza girmek istemesi olabilir, hayatımız boyunca beklediğimiz fırsatlardan biri olabilir…

Eğer harcadığınız çabaya değeceğine inanıyorsanız, elinizden kaçırmayın! Hayat Rus Ruleti gibidir, talihiniz her an değişebilir. Ama siz yaptıklarınızdan değil; yapmadıklarınızdan pişmanlık duyun. 

Hayatınızı değiştirecek önemli kararlar aldığınızda, korkunuzun üstesinden gelmeyi başardığınız için duyduğunuz haz, sizin büyümenizi sağlayacak. Çok daha iyi hissedeceksiniz, kendinize saygınız, bir balonun mutlulukla dolup şişmesi gibi, artacak.

Hatırlayın, çocukken, yüzmek, bisiklete binmek, okulun ilk günü ne kadar korkutucuydu…Ya da ilk öpücüğünüzün nasıl olacağını düşünüp heyecanlandığınız, futbol takımına girmek için yeterince iyi olup olmadığınız konusunda endişelendiğiniz günlere bir dönün. Ne zaman risk alıp bir şey başarsanız, kendinizi eskiden çok daha iyi hissetmiştiniz değil mi?

Yetişkinler için de aynı şey geçerli. Korku çoğu zaman yalnızca kafanızdadır ve en büyük düşmanınızdır. Önünüze koyduğunuz engeller çoğunlukla gözünüze olduklarından daha büyük görünür.  Kendimize korku, dehşet, utanç ve gururla süslü hikayeler anlatmaya bayılırız… ama bunlara kendinizi kaptırmayın!

Aşk karşınıza çıkarsa, elinizden kayıp gitmesine izin vermeyin. Yeterince iyi olmadığınız gibi bir korkuya kapılıp o çok istediğiniz işten vazgeçmeyin… Derin bir nefes alın, aynada kendinize şöyle bir bakıp gülümseyin ve devam edin… fırsatları kaçırmayın!

Çünkü şöyle bir düşünürseniz hayatta çok fazla sır olmadığını görebilirsiniz. Tek yapmanız gereken onları öğrenmek için istekli olmak…

Eğer hayatın bir anlamı varsa, bu karşımıza hiç beklemediğimiz anda çıkan fırsatlar sayesindedir. Bu fırsatlar ruhumuza, gençleştirici kremin yüze yaptığı etkiyi yapar, gençlik katar, bu yüzden hiç vazgeçmeyin!

“Sevgi korkuyu uzaklaştırır; tam tersi korku da sevgiyi. Sadece sevgiyi de değil. Korku aynı zamanda zekayı, iyiliği, güzel düşünceleri ve gerçeği de uzaklaştırır. Geriye çaresizliği bırakır, en sonunda korku bir insanın insanlığını bile uzaklaştırır.”

-Aldous Huxley

Korkularınızı nasıl aşarsınız

İnsanların korku duyması doğaldır, başarısızlık korkusu, reddedilme korkusu, değişim korkusu… Ancak korkunun fazlası bizi engeller, onunla yüzleşmeliyiz. Peki, bunu nasıl yapabiliriz?

  • Korktuğunuzu kabul edin, bu normaldir. İlk adım onu tanımak ve karşı çıkmaktır.
  • Korkunuzu gerçekten tanıyın. Sizi korkutan tam anlamıyla nedir?
  • Başınıza gelebilecek en kötü şeyi düşünün, işler umduğunuz gibi gitmezse nasıl çözeceğinizi hayal edin. Bu özgüven duymanızı sağlayacaktır. Örneğin: “İşimi değiştirirsem ve bu değişiklik bana iyi gelmezse, ne kadar süre işsiz kalabilirim? Sabit bir iş bulana kadar hangi geçici işleri yapabilirim?”

“Cesur insan korkmayan insan değildir, korkusunu aşmayı başarandır.”

-Nelson Mandela


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.