Kişisel Gelişim Odaklı İlişkilere Dair Bilmeniz Gerekenler

Kişisel Gelişim Odaklı İlişkilere Dair Bilmeniz Gerekenler
Julia Marquez Arrico

Yazan ve doğrulayan psikolog Julia Marquez Arrico.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Çoğu insan ilişkilerin rahatsızlıkla eş anlamlı olduğunu düşünür. Bunun sebebi, ilişkilerin onların nezdinde sürekli fedakarlık gerektiren, içinde bulunması rahatsız edici bir durum olarak görülmesidir. Peki başarı ve kişisel gelişim odaklı bir büyümeyi merkeze alan ilişkiler sizin için ne ifade ediyor? Sizce başkaları bu konuda neler düşünüyorlar?

Bu yazımızda kişisel gelişim odaklı ilişkiler (romantik ilişkiler özelinde) ve özelliklerinden bahsedeceğiz. Bu yazıyı okurken kişisel olarak büyüyüp gelişebileceğiniz, konfor alanınızı genişletmeye imkan tanıyan bir ilişki içinde olmanızın mümkün olabileceğini öğreneceksiniz. Bu noktaya gelmek kolay olmayabilir, fakat imkansız da değil. Ayrıca, emin olun ki gelişiminiz için bu alana yatırım yapmaya değer.

“Büyümek şansa dayanmaz, birlikte çalışmanın bir sonucudur.”

– James Cash Penney

Kişisel Gelişim Odaklı İlişkiler: Neye Benzerler?

Kişisel Gelişim Odaklı İlişkiler En İyi Versiyonunuzu Ortaya Çıkarırlar

Kişiler arası ilişkiler hem en iyi hem de en kötü hallerimizi ortaya çıkarırlar. İlişkilerde mutluluğu deneyimlediğimiz gibi, zor durumların üstesinden gelmemiz, şüpheye düşüren olaylar yaşamamız da gerekebilir. Fakat kişisel gelişim odaklı ilişkiler, bize zarar verebilecek durumları en aza indirgemeye ve iyi durumları avantaja çevirmeye çalışırlar. Bu yapıldığında, ilişkideki her iki taraf da kendilerinin en iyi hallerini ortaya çıkarabilirler.

“Sizi en iyi versiyonunuzu ortaya çıkarmaya iten ilişkiler” derken neden bahsediyoruz? Bu tarz ilişkiler size daha iyi birer insan olmanız için ilham verir, daha iyi hissetmenizi sağlar ve hayatta sizi ileri götürür.

Kişisel gelişim odaklı ilişkileri tanıması kolaydır. Bu ilişkilerdeki insanlar daha mutlu görünürler ve partnerleriyle gelecek planları hakkında konuşurlar. Bütününde partnerlerine ve ilişkilerine tam anlamıyla saygı gösterirler.

masada el ele tutuşan çift

İlişkiler ve Profesyonel Hayattaki Zorluklar

Ackerman, Griskevicius ve Li tarafından 2011 yılında yürütülen ve Amerikan Psikoloji Derneği (APA) tarafından yayınlanan bir çalışmada, kişinin profesyonel olarak büyümesi ve zorlukların üstesinden gelmesi için, zamanının çoğunu uzmanlık alanına ya da kişisel projelerine harcaması ve risk alması gerektiği belirtilmiştir.

Bu bağlamda, ilişki bir engel teşkil edebilir. Kişi partnerinin desteğini hissettiği gibi, onun ayak bağı olduğunu da hissedebilir. Partnerinin gelişimlerine engel olduğunu düşünen pek çok kişi vardır. Kendiniz için bu iki gerçeklikten hangisini istediğinize karar vermelisiniz.

Kişisel gelişim odaklı ilişkiler birbirini zorlandığı konularda ve hayallerinde desteklemek üzerine kuruludurlar. Hatta bu gibi ilişkilerde yeni bir meslek edinmek ya da kişisel hedefinize ulaşmanız adına çalışmanız için size ilham veren kişi partnerinizdir.

Bu tarz ilişkilerde partnerinizin size bu yolda atacağınız her adımda destek olacağını bilirsiniz. Yüreklendirme, destek, eşlik, güvence ve rahatlatma kişisel gelişim odaklı ilişkileri oluşturan bileşenlerden bazılarıdır.

gelişim odaklı

Kişisel Alan ve İlişki Alanı Dengesini Tutturmak

Kişisel gelişim odaklı bir ilişkiniz varsa, bireyselliğinizi sağlar, kişisel ihtiyaçlarınızla ilgilenir ve kendinize karşı dürüst olursunuz. İlişkiniz sizin için önemli olsa da, bireyselliğin de hakkınız olduğunu bilmeniz önemlidir. Kişisel alanınız olmasından ve bundan keyif almanızdan dolayı suçlu hissetmeyin. Diğer bir deyişle, kendi kendinize zaman geçirmek istediğiniz için kötü hissetmenize gerek yok. Sağlıklı bir ilişkide her iki taraf da kişisel alana sahiptir.

“Gerçek ilişkiler öncelikle kişinin kendiyle olan sağlıklı ilişkisine dayanır.”

– Sonia Choquette

Olayları algılama şeklimize göre her kişisel ya da profesyonel zorluğun olumlu ya da olumsuz olabileceğini unutmayın. Zorluklara karşı yaklaşımımızda doğru hareket etmeli ve etrafımızda bizi destekleyen insanlar olduğundan emin olmalıyız. İşte tam da bu yüzden partnerinizin zor zamanlarda sizi yüreklendirmesi gerekmektedir.

Farklı durumlarla yüzleşmenizi gerektireceği için partnerinizle birlikte yaşamak büyümenize yardımcı olabilir. Benzer şekilde bilimsel bir makalede bahsedildiği üzere, partnerleriyle birlikte yaşayanlar kişisel alanları ve partnerleriyle olan alanları arasında dengeyi kurabilmek için çaba sarf etmek zorundadırlar. (Fletcher, Simpson, Campbell, ve Overall, 2015). Bu şekilde, ilişki kişisel gelişimlerine engel olmayacak, sınırlarını tanımalarına ve onları sağlıklı bir ilişki dinamiği oluşturmalarından alıkoyacak duvarları yıkmalarına yardımcı olacaktır.

Kısacası, eğer ilişki içinde olmak sizi eli kolu bağlanmış, sınırlandırılmış ve bastırılmış hissettiriyorsa bir şeyler ters gidiyor demektir. İlişkinin belli bir kalitede olma zorunluluğu olduğu ve çaba gerektirdiği doğrudur, fakat partnerinizin sizi zor zamanlarınızda destekleyebileceğini de unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


    • Ackerman, J. M., Griskevicius, V., & Li, N. P. (2011). Let’s get serious: Communicating commitment in romantic relationships. Journal of Personality and Social Psychology, 100(6), 1079-1094. http://dx.doi.org/10.1037/a0022412
    • Fletcher, G. J., Simpson, J. A., Campbell, L., Overall, N. C. (2015). Pair-bonding, romantic love, and evolution: the curious case of Homo sapiens.Perspectives on Psychological Sciences, 10(1), 20-36. doi: 10.1177/1745691614561683.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.