Yaşlılıkta Dans Etmenin Faydaları

Yaşlılıkta dans etmenin en önemli avantajlarından bir tanesi, dansın depresyon, izolasyon ve yalnızlık duygularını azaltma yeteneğidir.
Yaşlılıkta Dans Etmenin Faydaları
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Yaşlılıkta dans etmenin çok sayıda faydası vardır. Fiziksel olarak, bireyin hareket ve denge yeteneklerini geliştirir ve eklem sertleşmesini önleyebilir. Aynı zamanda duygusal faydaları da vardır, çünkü dans etmek sevinç, güven ve motivasyon kaynağıdır. Dans, çok sayıda yaşlı insanın olumsuz duygular içinde boğulmasını önlemeye yardımcı olur.

Şair Charles Baudelaire, müziği güçlendirmenin bir yolu olarak onu dansla kanalize etmek gerektiğini söylemiş. Bu, dans eden herkesin bildiği bir şey. Bununla birlikte, bazı insanlar 60’lı ya da 70’li yaşlarına kadar hiç dans etmeyi denemezler.

Dans, bazı insanlar için fiziksel ve duygusal bir yeniden uyanış olabilir. Yaşlılıkta motivasyon kaynakları bulmanın ne kadar önemli olduğunu unutmamak gerekir. Muhtemelen bildiğiniz gibi, bu tür bir katkı insanın ömrünü gerçekten artırabilir.

Yaşlılık algılayışımız son yıllarda çok değişti. Şimdilerde birçoğumuz hala keşfetmek, yeni şeyler denemek ve bir birey olarak kendini geliştirmeye istekli, aktif insanları hayal edebiliyoruz. Dans, fiziksel sağlığı iyileştirmenin ve aynı zamanda sosyal bir ortamda yer alıp başka insanlarla bağlantı kurmanın harika bir yoludur.

“Ettiğiniz her dans size aittir. Koleksiyonunuzun bir parçasıdır. Böyle düşündüğünüz zaman, bir sonraki hareketi şimdiye kadar yaptığınız en iyi şekilde yapmak isteyeceksiniz!”

– Torron-Lee Dewar

dans eden bir kadın

Yaşlılıkta dans etmenin faydaları nelerdir?

Kimse yaşlanmayı durduramaz. Ancak bu, yaşlanmanın sürekli bir düşüş hali olması gerektiği anlamına gelmez. Herkes, zihin yapısına, kaynaklarına, alışkanlıklarına ve sağlığına bağlı olarak hayatın bu bölümüyle farklı şekilde yüzleşir.

Önlem, akılda tutulması gereken önemli bir şeydir. Yaşlanmayla mücadelede özel günlük stratejilere sahip olmak, bireye gerçek bir yaşam kalitesi sağlayabilir. Sağlıklı bir diyet ve sosyal destek ağına sahip olmak gibi şeyler yaşlılığa mutlu ve sağlıklı bir şekilde ulaşmanızı sağlayacaktır.

Yaşlı bir kişi daha önce hiç dans etmediyse, onu dansı denemeleri konusunda teşvik etmeye değer. Aşağıda, dans etmenin potansiyel faydalarından bazılarını paylaştık.

Yaşlılıkta dans, Parkinson hastalığı olan insanların yaşam kalitesini iyileştirir

Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yürütülen bir çalışma, dans etmenin Parkinson hastalığı olan bireylere ciddi derecede faydalı olduğunu ileri sürüyor. Özellikle aşağıdaki konularda çok yardımcı olabileceğini belirtiyorlar:

  • Daha az düşmelerine yardımcı olabilir.
  • Hareket, ritim, hız ve esnekliği geliştirebilir.
  • Kaslarını sıkılaştırır ve güçlendirir.
  • Konsantrasyon ve hafıza gibi bilişsel süreçleri güçlendirir.
  • Benlik saygısını artırır.
dans eden grup

Depresyon kaynaklı semptomları azaltır

Nevada Üniversitesi’nde doktor olan Amanda Haboush ve Mark Floyd, dans programı olan birkaç huzur evinde bir çalışma yürüttü. Mizaç bozukluğu olan birçok sakin, sadece iki hafta dans ettikten sonra iyileşme katetti. Kendilerini daha az depresif hissettiler ve stres, anksiyete ve uykusuzluk problemleri azaldı.

Daha önce de söylediğimiz gibi, önleyici tedbir yaşlanma sürecinin önemli bir parçasıdır. Yaşlılıkta yeni enerji kaynakları bulmak için dans merkezlerine gidebilirsiniz. Bunu eylemin faydaları inkar edilemez; diğer insanlarla bağlantı kurmak, yalnızlıkla savaşmak, ilgisizlik ve motivasyon eksikliği gibi problemleri önlemeye yardımcı olur.

dans eden bir çift

Hareket halindeki bir vücut, beyni mutlu eder

Hareket halindeki bir vücut duyularınızı keskinleştirir ve iç dünyanız ve çevrenizle bağlantı kurmanızı sağlar. Müzik eşliğinde dans etmek beyninizi rahatlatır ve ekstra serotonin ve endorfin salınımına neden olur. Ayrıca sizi güldürür, odak aralığınızı genişletir, fiziksel ağrılarınızı unutturur ve dünyanıza anlam katar.

Saint Louis Üniversitesinde yürütülen bir çalışmada, iki ay boyunca haftada iki kere dans etmenin yaşlılara iltihaplanma ilaçlarını azaltmaları konusunda yardımcı olduğu kanıtlandı. Ayrıca, söz konusu bireylerin artrit ve artroz ağrıları azaldı ve daha çevik ve daha hızlı hale geldiler.

Araştırmacılar dansın aynı zamanda beyin için de iyi olduğunu söylüyor çünkü dans etmek aerobik egzersiz ve sinirsel aktiviteyi bir araya getiriyor. Ve hızlı kararlar almanıza neden olarak mevcut sinirsel ağları güçlendirirken yenilerinin de oluşmasına yardımcı oluyor.

Yaşlılıkta dans etmenin faydaları açık bir şekilde bilim tarafından desteklenmektedir. İster yeni başlayanlar olsun isterse hayatı boyunca dans edenler, herkes bir şekilde faydalarını hissedecektir.

İlginizi çekebilir ...
Enterik Sinir Sistemi: İkinci Beyin
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Enterik Sinir Sistemi: İkinci Beyin

Enterik sinir sistemi sıklıkla “ikinci beynimiz” olarak kabul edilir. Yüz milyondan fazla nörondan oluşan karmaşık bir ağdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Kattenstroth, J-C., Kalisch, T., Holt, S., Tegenthoff, M., Dinse, H. R. (2013). Six months of dance intervention enhances postural, sensorimotor, and cognitive performance in elderly without affecting cardio-respiratory functions. Frontiers in Aging Neuroscience. Recuperado de: http://journal.frontiersin.org/article/10.3389/fnagi.2013.00005/full.

Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.