Logo image
Logo image

Maneviyat, Stresle Başa Çıkmanıza Yardımcı Olur

3 dakika
Maneviyat, Stresle Başa Çıkmanıza Yardımcı Olur
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas

Tarafından yazılmıştır Eva Maria Rodríguez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Son birkaç yılda yapılan farklı çalışmalar maneviyat ve inancın stresi yönetmeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Birçok insan maneviyatı din ile ilişkilendirse de, herhangi bir dini inancı olmayan bir insan da manevi bakımdan zengin bir hayat yaşayabilir. Hem manevi hem de dini yönden güçlü bir dünya kurabilirsiniz.

Bu anlamda din, bir grubun daha yüksek bir güçle ilgili olarak paylaştığı inanç ve uygulamaların bir toplamıdır. Öte yandan, bireyin kendi iç dünyasıyla ve bir ruhla ilgilidir. Yaygın olarak, bu ruh daha yüksek bir güç olabilir (bir tanrı gibi). Veya insanlar ile daha büyük bir metafiziksel gerçeklik arasındaki bağlantının temsili olabilir.

Dolayısıyla insanlar maneviyat olmadan dindar ve dindar olmadan maneviyat sahibi olabilirler. Bazı insanlar dinlerinden bağımsız olarak manevi uygulamaları hayatlarına dahil eder.

Bazı çalışmalar, maneviyatın beyin korteksini kalınlaştırarak depresyona karşı korunmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. 2014 senesinde Columbia Üniversitesinde yapılan bir araştırma, beyin korteksinin bir kısmının düzenli meditasyon ve diğer manevi veya dini uygulamalar ile kalınlaştığını ortaya koydu. Bu sonuç, bu faaliyetlerin neden depresyona karşı korunmaya yardımcı olabileceğini açıklıyor.

Some figure

Maneviyat ile ilgili uygulamalar stresi yönetmeye yardımcı olur

Manevi yönü güçlü insanlar, bu maneviyatı farklı yollarla ifade eder. Örneğin, dua edebilir, dini ayinlere gidebilir, inançlarını paylaşan insanlarla etkileşime girebilir, meditasyon yapabilir, hatta doğaya, müziğe veya sanata yönelebilirler.

Mesela, dindar insanlar için dua, Tanrı ile bağlanmanın bir yoludur. Dua etmek, daha sakin, daha güvenli ve daha sağlam hissetmelerini sağlar. Bu uygulama stresi azaltmaya yardımcı olabilir. Öte yandan, meditasyonun da benzer faydaları var. Örneğin, kan basıncını düşürmeye ve bağışıklığı arttırmaya yardımcı olur. Ek olarak, stresi yönetmeye de yardımcı olabilir.

Dua ve meditasyon iç huzuru getirebilir.

Manevi insanlar genellikle minnettardır ve şükranlarını ifade ederler. Minnettar olmak stresi azaltmaya yardımcı olur.

Maneviyat stresi yönetmeye yardımcı olur

Maneviyat stresi çeşitli şekillerde yönetmeye yardımcı olur. Bir huzur hissi yaratır. Ek olarak, zihinsel ve fiziksel durumlarımızla iletişimi yeniden kurmamıza yardımcı olur.

Bir aktiviteden diğerine geçerek ve çalışarak çok zaman harcıyoruz. Bazen aynı anda çeşitli aktiviteleri yapmak durumunda kalıyoruz. Ayrıca zamanımızın çoğunu başkalarını dinleyerek ve aklımızda farklı düşüncelerle dolu olmasına rağmen dikkatimizi dağıtmaya çalışarak geçiriyoruz.

Maneviyat, gündelik hayatın kaosunda nefes alacağımız anları bulmamıza yardımcı olabilir. Meditasyon yapmak, dua etmek, hatta etrafımızda olanları takdir etmek için harcadığımız zaman, gerçekliğimizi anlamamıza yardımcı olur.

Some figure

Maneviyat ayrıca belirsizliği yönetmeye yardımcı olur. Her şeyi kontrol etmeye çalışmak büyük bir hayal kırıklığı kaynağıdır çünkü imkansızdır. Bu nedenle, kendinizi bundan kurtarmak daha az endişeli hissetmenize yardımcı olabilir.

Öte yandan, maneviyat, olumlu ya da olumsuz olayları nasıl yaşadığımızı önemli ölçüde geliştirir. Yüzeysel olarak deneyimlemek, mağdur olmak veya kendimizi suçlamak yerine yaşadıklarımızdan ders almaya başlarız.

Hiç şüphe yok ki maneviyat bağlantı duygumuzu da geliştirir. Kendimizden daha büyük bir şeyin parçası olduğumuzu hissetmek kendimizi daha az yalnız ve yalıtılmış hissetmemizi sağlayabilir. Bir yere ait olduğumuzu bilirsek stresli durumların çoğu, daha küçük görünecek ve daha kolay ele alınacaktır.

Maneviyatın bir amaç duygusu yaratma özelliği vardır .Manevi uygulamalardan elde edilen gelişmiş bağlantı duygusu ve anlam duygusu kendimizin ötesine bakmamızı sağlar. Dahası, bu bizim topluma ve evrenin kendisine karşı sorumluluk duygumuzu arttırır.

Özünde manevi uygulamalar yarattığı bakış açısı değişikliği sayesinde stresi yönetmeye yardımcı olur. Manevi pratikler aşılmaz görünen engelleri üstesinden gelinebilecek zorluklara dönüştürmemize yardımcı olabilir. Maneviyat aynı zamanda yaşamlarımızda gerçekten önemli olan şeylere odaklanmamıza yardımcı olur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Commons, M., Staddon, J., y Grossberg, S. (1991). Neural network models of conditioning and action. Hillsdale: Lawrence Erlbaum Associates.
  • Miller, L., Bansal, R., Wickramaratne, P., Hao, X., Tenke, C., Weissman, M., y  Peterson, B. (2014). Neuroanatomical Correlates of Religiosity and Spirituality. JAMA Psychiatry71(2), 128. doi: 10.1001/jamapsychiatry.2013.3067
  • Paull, C. (2006). 101 ways to relax and reduce stress. Franklin, Tenn.: Dalmatian Press.
  • Tuck, I., Alleyne, R., y Thinganjana, W. (2006). Spirituality and Stress Management in Healthy Adults. Journal Of Holistic Nursing24(4), 245-253. doi: 10.1177/0898010106289842
  • Weiss, B., y Morera, V. (2013). Meditación. Barcelona: Ediciones B.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.