Yapamazsın Denileni Yapmak En Güzel Histir

Yapamazsın Denileni Yapmak En Güzel Histir
Fátima Servián Franco

Yazan ve doğrulayan psikolog Fátima Servián Franco.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Hayatta, riskli bir şey yapmak istediğimiz zamanlar olacaktır. Bazen insanlar bize o iş her neyse onu yapamayacağımızı söyleyecekler. Belki de bazen insanlar hayal kırıklıklarını ve güçlüklerini başkalarına aktarıyorlardır.

Başkalarını dinlemek önemlidir, ancak başarımız büyük ölçüde kendi kararlarımıza bağlı olacaktır. Bir şeyin bize iyi ya da kötü geleceğini yapmadan bilemeyiz ancak kararın bize ait olduğunu bilmek bile varmayı düşlediğimiz amaç için ilk adımı atmaktır.

Yaşadığımız devirde değişim kaçınılmaz olmakla kalmıyor aynı zamanda bu değişimler çok hızlı oluyor. Bugün akıllıca olup da yarın işe yaramaz olan fikirler yüzünden kafamızın karışması da çok normal.

dürbünle seyreden adam

Başkaları neden hayallerimizi gerçekleştireceğimize inanmaz?

Genelde hayallerinin peşinden gitmeye istekli olmayanlar güvenli yolu seçmeyi severler. Hayatlarının en güzel zamanlarını sevmedikleri işleri yaparak ve rahat bölgelerinde kalmak için başkalarını memnun ederek geçirirler.

Böyle insanlar yeterince deneyimleri olmadığını ya da güvenli veya destekli olmadığını düşünerek yapmak istedikleri şeylerden uzak dururlar. Bu nedenle başkalarının aradıkları o güven ve desteğe sahip olduğu gördüklerinde hezeyan başlar. Farkında bile olmadan kanatları kırılır ve gizlice kıskanırlar.

Hayallerimizi gerçeğe dönüştürmek, belirsiz ve zor bir yoldur, ancak yaşam tarzımızın ödülü, bu yoldaki tüm hayal kırıklıklarını ve sıkıntılarını geçersiz kılar. Artık mazeret yapmayı bırakıp, bugün yapabileceğiniz şeyleri ertelemenin vakti geldi. Şimdi hayallerinizi yaşamaya başlamak ve bunu yapabileceğinize inanmak için mükemmel bir zaman.

motorla balık taşıyan kadın

Bir şeye bağlanmak insana yaşama nedeni verir.

Neden yapabilecek yeteneğimiz olduğuna güvenmeliyiz?

Başarının altın anahtarı özgüvendir. Kendimize ve yeteneklerimize güvenmiyorsak koşullarımızın iyileşmesini bekleyemeyiz. Aslında bu yönde yürümeye başlarsak, dünyayı bizim lehimize çevirme yeteneğine sahibiz.

Özgüven, dünyayla iletişim kurmanın sağlıklı bir yoludur. Kendini dürüst ve saygılı bir şekilde savunabilmektir. Her gün, güvenin ve güvenliğin çok yardımcı olabileceği durumlar ile karşı karşıyayız. Bu iş, ilişkiler, aile sorunları için dahil.

Bu iletişim tarzı istediğimiz şeyi yapmamıza yardımcı olabilir, ancak bundan çok daha fazlası var. Kendimizi güvende hissettiğimiz zaman kendimize ve başkalarına saygı duyuyoruz. Güvenli insanlar genellikle çatışma ve anlaşmazlıkların çözümünde iyidir ve nihayetinde saygı gören insanlar genellikle saygı görmektedir.

Özgüven, biraz fazladan fedakarlık ve çaba size hayattaki en güzel hislerden birini yaşama şansı verecektir. O his, başkalarının size yapamayacağınızı söylediği bir şeyi yaptığınız zaman gelecek. Sadece en umutsuz durumda başardığınız için değil, onlara yanıldıklarını kanıtladığınız için şimdi bunun tadını çıkarabileceksiniz.

İlginizi çekebilir ...
Başka İnsanların Yapamayacağınızı Söylediği Şeyi Yapın
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Başka İnsanların Yapamayacağınızı Söylediği Şeyi Yapın

Başka insanları haksız çıkarmak gibisi yoktur. İnsanların size yapamayacağınızı söyledikleri şeyi yaptığınızda bu adaletin yerini bulmasıdır.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.