Logo image
Logo image

Yalnızlıktan Hoşlanan İnsanların Psikolojik Özellikleri

3 dakika
Kendinizi yalnız olmaktan hoşlanan biri olarak görüyor musunuz? Arkadaş çevresi ufak olan birini tanıyor musunuz? Bu tip insanlarda belirgin olma eğiliminde olan bazı ilginç özellikler vardır.
Yalnızlıktan Hoşlanan İnsanların Psikolojik Özellikleri
Tarafından yazılmıştır Helena Sutachan
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İnsanlar sosyal canlılar olmalarına rağmen, yalnızlıktan ve tek başlarına zaman geçirmekten hoşlanan insanlar da son derece yaygındır.

Yalnız olduklarında rahat hissetmek, insanlara karşı düşmanlık beslemek veya bencillik ile eş anlamlı değildir. Aslında, yalnız kalmaktan zevk alanların aynı zamanda iyi arkadaşlıklara çok değer vermesi, kibar ve saygılı insanlar olması oldukça yaygındır.

Bu yazıda yalnızlıktan hoşlanan insanlar ve onların temel psikolojik özellikleri hakkında daha fazlasını öğrenebilirsiniz. Belki bu özelliklerinden bazılarıyla özdeşleşeceksiniz bile. Öte yandan, belki de bu yazı o kadar da girişken görünmeyen arkadaşınıza değer vermenize ve onu anlamanıza yardımcı olur.

Yalnızlıktan hoşlanan insanların özellikleri

Bazı insanlar kendi başlarına aktivite yaparken kendilerini kısıtlanmış hissedebilir. Bunun nedeni, yargılanacaklarını ya da savunmasız ya da üzgün görüneceklerini düşünmeleridir. Ancak, yalnız olmaktan gerçekten hoşlanan insanlar bu klişelerden korkmazlar ve kendileriyle, ilgi alanlarıyla ve tutkularıyla vakit geçirmeyi severler.

İşte bu tip insanların bazı özellikleri:

Some figure

Kötü bir birliktelik içinde olmaktansa tek başına olmak daha iyi…

Başlangıç olarak, bu insanlar için onlar kendi en iyi arkadaşlarıdır. Ayrıca, ilişkileri konusunda oldukça seçici olma eğilimindedirler ve sosyal etkileşimlerde daha çekingendirler. Bu aynı zamanda onları sadık arkadaşlar ve yoldaşlar yapar. Bunun nedeni, yalnız olmaktan çok güvenlerini kazanmış kişilerle birlikte olmaktan keyif almalarıdır.

Ancak, özellikle yeni insanlarla tanışırken, bazen kendileri gibi olmayı zor bulabilirler. Yine de, kendilerini rahat hissetmeye başladıklarında, iyi sohbetçiler olabilirler. Bunun nedeni genellikle yalnız olmaktan hoşlanan insanların zamanlarının büyük bir bölümünü farklı ilgi alanları ve hobiler geliştirmeye harcamalarıdır.

Ek olarak, çoğu durumda, yalnız olmaktan hoşlanan insanlar, bekar olmaktan korkmazlar. Tabii ki, bir ilişki içinde olmaktan keyif alabilirler, ancak onlar için kendi alanlarına sahip olmak önemlidir.

Aynı şekilde, genellikle başkalarını memnun etmek için bir şeyler yapmadıkları için ilişkilerinde saygı, bağımsızlık ve samimiyet son derece önemlidir.

Yalnız olmanın yalnız hissetmekten farklı olduğunu anlarlar.

Genel olarak, bu insanlar çoğunlukla yalnızlık duygusu yaşamazlar. Gerçekten de, yalnız olmakla yalnız hissetmek arasındaki farkı anlıyorlar. Başka bir deyişle, çok sayıda arkadaşa sahip olmanın veya çok sayıda insanla çevrili olmanın, gerçekten ihtiyaç duyduklarında onları dinleyecek ve destekleyecek birine sahip olacaklarını garanti etmediğini bilirler.

Öte yandan, kendileriyle vakit geçirmekten hoşlanan insanlar reddedilmeye karşı aşırı duyarlı değildir ve duyguları kolay kolay incinmez. Diğer insanlarla birlikte yaşamanın gerektirdiği karmaşıklığı anlarlar. Bu nedenle, başkalarının kötü zamanlar geçirdiğini veya her zaman herkes tarafından sevilmek zorunda olmadıklarını kabul ederler.

Some figure

Kendilerini iyi tanırlar

Son olarak, yalnız olmaktan hoşlananlar genellikle kendilerini gerçekten tiyi anırlar. Bu özellik onları son derece yansıtıcı yapar ve eylemlerinin ve onlardan doğabilecek sonuçların net bir farkındalığına sahiptirler. Ayrıca, daha az bağımlılığa sahip oldukları için daha iddialı olma eğilimindedirler.

Buna ek olarak, üretken ve talepkar olma eğilimindedirler. Zorluklarla yüzleşmek için özgüvenlerini olumlu bir şekilde yönetebilir ve yeni öğrenme veya projeler üstlenme gerçeğinde büyük bir motivasyon kaynağı bulabilirler. Bu aynı zamanda zorluklar karşısında etkili başa çıkma stratejilerine sahip olmalarını sağlar. Bunun nedeni, duygularını ve güvensizliklerini bilmeleri ve yeteneklerini tanıyıp objektif olarak değerlendirebilmeleridir.

Ayrıca zamanlarını iyi yöneten düzenli insanlar olma eğilimindedirler. Yaptıkları her şeyde genellikle disiplinli, organize ve vicdanlıdırlar. Aynı şekilde, genellikle başkalarının zamanının bilincindedirler ve dakik olmaya ve planlarını çok fazla değiştirmemeye çalışırlar.

Son olarak, yalnız kalmaktan hoşlanan insanlar genellikle daha empatiktir, büyük bir dikkatle dinleme kapasitesine sahiptir, değer yargılarında bulunmaktan kaçınır ve diğer insanların duygularıyla kolayca bağlantı kurabilirler. Bu özellikleri onları açık fikirli, farklı bakış açılarına saygılı, kendi istek ve zevklerini uzlaştırabilen ve tanıyabilen insanlar yapar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Dahlberg, K. (2007) The enigmatic phenomenon of loneliness, International Journal of Qualitative Studies on Health and Well-being, 2:4, 195-207, DOI: 10.1080/17482620701626117
  • Zysberg, L. (2012) Loneliness and Emotional Intelligence, The Journal of Psychology, 146:1-2, 37-46, DOI: 10.1080/00223980.2011.574746

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.